Jacek recenzja

Idea. Historia. Utopia.

Autor: @ladymakbet33 ·2 minuty
2021-01-10
Skomentuj
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Zastanawiałam się, czego oczekiwać po tej monografii, wszak znam już styl pisania i logikę wywodów jednej z autorek, których zawartość merytoryczna publikacji jest sporna. Wystarczy wspomnieć o takich książkach jak: My z Jedwabnego, Sendlerowa w ukryciu (vide: https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/03/komu-przeszkadzaja-zasugi-ireny.html).

Recenzje takich osób jak Adam Michnik, Agnieszka Holland nie były wiążące i decydujące o czymkolwiek. Obie dziennikarki od samego początku są związane z organem Michnika.
Publikację firmują dwa wydawnictwa: Agora i Czarne.

Konstrukcja pracy jest dobrze przemyślana, rozważania podzielono na 35 rozdziałów. Pierwsze dwa z nich odwołują się do najbliższych Jacka Kuronia: dziadka i ojca. Biografia napisana w sposób dość przejrzysty. Nie zgodzę się jednak z opinią, że autorki są obiektywne (choć nie pomijają trudnych momentów w życiorysie swojego bohatera), to niektóre kwestie są zwyczajnie przegadane. Irytować może nieznośna maniera Anny Bikont i Heleny Łuczywo w pouczaniu innych i narzucaniu nam własnego zdania.

Największa aktywność polityczna Jacka Kuronia przypada na lata 1962-1968, ale już w 1949 roku zapisuje się do Związku Młodzieży Polskiej, a w 1952 roku wstępuje do PZPR. Rok później zostaje relegowany z partii i organizacji. Od 1956 roku ponownie należy do PZPR.

W 1962 roku wespół z Karolem Modzelewskim zainicjował powstanie Politycznego Klubu przy ZSMP na UW. W następnym roku bohaterem książki zainteresuje się Służba Bezpieczeństwa. Sprawie nadano kryptonim ''Watra".

W 1968 roku Jacek Kuroń organizuje i uczestniczy w protestach, które przejdą do historii pod nazwą wydarzeń Marcowych (vide:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/02/historia-marzec68.html)
Zostaje aresztowany, wolność przyjdzie mu uzyskać dopiero w 1971 roku. Represjonowany i atakowany przez władzę i samego Władysława Gomułkę, który nie szczędzi mu zniewag.

Stosunek do władzy przyszłego założyciela Komitetu Obrony Robotników jest jednoznaczny. W artykule Polityczna opozycja w Polsce, opowiada się za ruchem społecznego oporu w naszym kraju. Potępia rządzących, a system nazywa totalitarnym.

W 1974 roku Kuroń zostaje jedynym z sygnatariuszy Listu 59,podpisuje również List 14.

Po wydarzeniach radomskich z czerwca 1976 informuje włoskiego polityka, Enrica Berlinguera ( włoskiego polityka) o szykanach i represjach ze strony władz. Apeluje o interwencję. W tym samym roku zostaje jednym z twórców KOR-u, za rok współautorem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR.

W 1980 roku jest doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ ,,Solidarność" regionu Gdańskiego.
Na chwilę przed wprowadzeniem stanu wojennego Jacek Kuroń sugeruje, że kryzys ekonomiczny zwalczyć może: autentyczny samorząd, niezawisłe sądownictwo i ograniczenie cenzury.
Apologeta ''gwiazdozbioru'' (środowiska skupionego wokół Andrzeja Gwiazdy), surowy recenzent Lecha Wałęsy. Krytycznie odnosi się do jego działań w czasie tzw. kryzysu bydgoskiego (marzec 1981).

Ponownie internowany w 1985 roku za udział w manifestacji ,,S". Uwolniony rok później na mocy amnestii politycznej.

Jacek Kuroń uczestniczy w Obradach Okrągłego Stołu po stronie opozycji solidarnościowej. W latach 1989, 1991, 1992 do 1993 sprawuje funkcję ministra pracy i polityki społecznej w rządach: Tadeusza Mazowieckiego, Hanny Suchockiej. Zwolennik reform Leszka Balcerowicza, założyciel Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Polityk odszedł do wieczności 17 kwietnia 2004 roku.

Friszke A., Rewolucja Solidarności 1980-1981, Kraków 2015;

Skórzyński J., Rewolucja Okrągłego Stołu, Kraków 2009;

Codogni P., Wybory czerwcowe 1989 roku. U progu przemiany ustrojowej, Warszawa 2012;

Wielowieyski A., Losowi na przekór, Warszawa 2015;

Kaczyński J., Porozumienie przeciw monowładzy, Warszawa 2016;

Dudek A., Historia polityczna Polski 1989-2012,Kraków 2013.

Moja ocena:

Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Jacek
2 wydania
Jacek
Anna Bikont, Helena Łuczywo
7.8/10

Ma swój wielki udział w zbudowaniu niepodległej Polski, co okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona, jego wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym w...

Komentarze
Jacek
2 wydania
Jacek
Anna Bikont, Helena Łuczywo
7.8/10
Ma swój wielki udział w zbudowaniu niepodległej Polski, co okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona, jego wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym w...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Człowiek ikona. Nawet gdy przestał pełnić rolę ministra jeszcze przez długi czas cieszył się zaufaniem społeczenstwa na poziomie ponad 80%. Ideowiec, społecznik, który zawsze starał się żyć i działać...

@Jezynka @Jezynka

To najlepsza książka, jaką w tym roku przeczytałam. Pouczająca, poruszająca i wzruszająca. Monumentalna biografia ikony opozycji. Choć pisana przez jego przyjaciółki, nie jest pomnikowa, tak jak Jace...

@Betsy59 @Betsy59

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa
''Ketman'' donosi bezpiece...

W zeszłym roku premierę miała książka znakomitego dotąd dziennikarza, Cezarego Łazarewicza. Mam tu na myśli reportaż Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa. Tym razem, w...

Recenzja książki Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa
Szepty szeptuchy
Świat wyobrażony wg Tomasza Niedzieli

Szepty szeptuchy to kolejna z książek debiutującego pisarza, melomana i miłośnika gór. Tym razem akcja przeniesiona została w Bieszczady i Beskidy w pierwszej połowie XX...

Recenzja książki Szepty szeptuchy

Nowe recenzje

Opowieści z bagien. Zaśpiewaj dla mnie
Wiedźmy i wampir
@Nastka_diy_...:

@Obrazek Lubicie historie o wampirach? A może wolicie historie o wiedźmach? A co powiecie na połączenie historii t...

Recenzja książki Opowieści z bagien. Zaśpiewaj dla mnie
Gra o serce Tom I
Recenzja
@paulinagras...:

♥️Recenzja♥️ Premiera 24.04.2024 r. „Gra o serce” – Katarzyna Białkowska Walka o czyjeś serce jeszcze nigdy nie była...

Recenzja książki Gra o serce Tom I
Zatańcz ze mną
Recenzja
@paulinagras...:

♥️Recenzja♥️ Premiera 10.04.2024 r. „Zatańcz ze mną” – Klaudia Bianek Współpraca reklamowa z @czwartastrona Bal abs...

Recenzja książki Zatańcz ze mną
© 2007 - 2024 nakanapie.pl