Rak i dziewczyna recenzja

Idzie rak nieborak

WYBÓR REDAKCJI TYLKO U NAS
Autor: @pebro ·3 minuty
2023-09-24
1 komentarz
15 Polubień
Okładka tej książki już na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę. Ogromne szczypce raka, które zaciskają się na delikatnej postaci dziewczyny, są niezwykle sugestywne i stanowią doskonałe odzwierciedlenie głównego tematu tej opowieści – walki z chorobą, która niejednokrotnie wydaje się przeciwnikiem nie do pokonania. Literki rozrzucone wokół obrazu tworzą imię i nazwisko autorki oraz tytuł książki, co nadaje całości nieco tajemniczego charakteru.

Kiedy otwieramy tę książkę, przenosimy się w świat głównej bohaterki, 44-letniej kobiety, która otrzymuje diagnozę, która wstrząsa jej życiem: rak piersi. Jednak podobnie jak na okładce, gdzie dziewczyna stawia opór ogromnym szczypcom raka, tak samo postanawia walczyć z tą przerażającą chorobą. To opowieść o walce, walce nierównej, w której przeciwnik i jego metody nie są do końca znane. Jedyną pewnością jest niepewność samego przebiegu tej walki.

To nie jest zwykła opowieść o chorobie, to intymne zwierzenia głównej bohaterki, które momentami wydają się wręcz ekshibicjonistyczne. Jednak nie chodzi tutaj o obnażenie ciała, ale raczej o obnażenie duszy. Autorka wnikliwie opisuje to, co dzieje się z człowiekiem zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Każdy ma inny charakter, inny próg bólu, inaczej reaguje na sytuacje, ale mimo to czytelnik może odnaleźć w tych słowach coś uniwersalnego, coś, co jest wspólne dla każdego, kto kiedykolwiek zmagał się z chorobą. Choroba towarzyszą podobne wątpliwości, rozterki, pytania bez odpowiedzi, a te wszystkie emocje zostały uchwycone w tej książce w sposób, który porusza i wstrząsa czytelnika.

Książka "Rak i Dziewczyna" jest z jednej strony przerażająco ponura, gdyż ukazuje nie tylko fizyczne cierpienie, ale również psychiczne rozterki głównej bohaterki. A nieszczęścia chodzą parami. Opisane są momenty bólu, chemioterapii, utraty włosów, a także desperacji i bezsilności a także porażki inne w życiu. Jednak z drugiej strony jest to historia o sile ludzkiej woli, determinacji i nadziei. Bohaterka Jagna nie tylko stawia opór raku, ale także walczy o życie, o przyszłość. To opowieść o tym, jak można odnaleźć w sobie siłę do walki, nawet w najtrudniejszych chwilach.

Książka z jednej strony ponura, nie jest ona pozbawiona optymizmu i humoru. Mimo że opisuje trudne chwile i chwile zwątpienia, to jednak cała opowieść jest przepełniona nadzieją i niekiedy humorem. To historia o tym, jak ważne jest wsparcie rodziny, przyjaciół, jak istotne jest znalezienie sensu w trudnych doświadczeniach i jak można z tych doświadczeń wyciągnąć coś pozytywnego. Jest to książka, która pokazuje, że nawet w najcięższych chwilach życia można odnaleźć piękno i wartość.

Jednym z najważniejszych aspektów tej książki jest jej brak tradycyjnego zakończenia. Jednak moim zdaniem to właśnie brak tradycyjnego zakończenia doskonale oddaje rzeczywistość walki z rakiem. Nie wiadomo, jak ta walka się zakończy, nie ma gwarancji zwycięstwa. To odzwierciedlenie rzeczywistości, w której choroba nowotworowa jest nieprzewidywalna i nie zawsze kończy się sukcesem. Jednak to, co jest pewne, to to, co dzieje się tu i teraz. Ta książka ukazuje, że warto doceniać każdy dzień, każdy moment, bo życie jest niezwykle kruche i nie możemy być pewni, co przyniesie przyszłość. Możemy dostać zawał, udar, ulec wypadkowy itp.

Jedyne co mogą zarzucić to błąd w określeniu ciągu Fibonacciego. Otóż w tym ciągu każda kolejna liczba to SUMA poprzednich, a nie iloraz.

"Rak i Dziewczyna" to niezwykle poruszająca i inspirująca książka, która skłania do refleksji nad własnym życiem, nad jego wartością, pięknem i radością z każdej chwili życia. Tego ostatniego nam niejednokrotnie brakuje. To opowieść o sile ludzkiej woli, o walce z przeciwnościami losu, o nadziei i miłości. Autorka nie unika trudnych tematów i nie boi się eksponować swojej własnej słabości, co sprawia, że ta książka jest niezwykle autentyczna i prawdziwa. To lektura, która zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu i skłania do docenienia każdego dnia.
Dziękuję za egzemplarz recenzencki.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-09-24
× 15 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Rak i dziewczyna
Rak i dziewczyna
Jagna Kaczanowska
9/10

Poruszająca opowieść Jagny Kaczanowskiej o tym, jak zachorowała na nowotwór piersi i jak z niego wyszła. Bohaterka to nowoczesna, aktywna kobieta: dziennikarka, psycholożka, matka. Diagnoza była dla ...

Komentarze
@OutLet
@OutLet · 2 miesiące temu
Ja i moja koleżanka ze szkoły średniej, ten sam wiek co bohaterka.
Koleżanka, która czasach szkoły średniej miała taki biust, że jednym cyckiem mogła zabić, w czerwcu tego roku zmarła na raka piersi. Wiem oczywiście, że tu wielkość nie ma znaczenia, ale... Wspominaliśmy to w gronie znajomych jako pewnego rodzaju paradoks.
Dzięki za tę recenzję, książkę dodaję na listę do przeczytania.
× 1
@pebro
@pebro · 2 miesiące temu
Książka nie jest stricte o raku piersi, bardziej przedstawia sposób leczenia. Oczywiście z punktu widzenia pacjenta. Walkę z chorobą, słabe punkty psychiki, jak sobie z tym radzić. Całość podana w sposób, że czyta się jednym tchem.
Moja starsza siostra też zmarła na raka, miała mniej lat niż ja teraz. Mimo że walczyła kilka lat, nie dowiedziałem się tyle szczegółów, co tej książki.
× 3
Rak i dziewczyna
Rak i dziewczyna
Jagna Kaczanowska
9/10
Poruszająca opowieść Jagny Kaczanowskiej o tym, jak zachorowała na nowotwór piersi i jak z niego wyszła. Bohaterka to nowoczesna, aktywna kobieta: dziennikarka, psycholożka, matka. Diagnoza była dla ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Rak to choroba cywilizacyjna, która nie patrzy na czas, miejsce i okoliczności. Dopada nam w najmniej spodziewanym momencie. Nie ważne, jaki prowadzimy tryb życia. Czy jesteśmy aktywni, uprawiamy spo...

@Zaczytane_koty @Zaczytane_koty

! Październik, miesiąc świadomości raka piersi. Krajowy Rejestr Nowotworowy* zdradza, że rak piersi jest najczęstszym złośliwym nowotworem u kobiet. Stanowi 23% takich przypadków (inne źródło po...

@mewaczyta @mewaczyta

Pozostałe recenzje @pebro

Smog
7294

"Smog" autorstwa Pawła Fleszara to niezwykła książka, która obraca się wokół książki autorstwa Daniela Kasprzaka o tytule "Smog". Na wstępie mamy tajemniczą zagadkę zwią...

Recenzja książki Smog
Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki
Historia w matematyce i matematyka w historii

Książka "Pi razy Drzwi" to podróż przez dawne wieki, która łączy dwie pozornie odległe dziedziny: matematykę i historię. Autor bierze nas za rękę i wprowadza nas w niezw...

Recenzja książki Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki

Nowe recenzje

Poza skalą
Poza Skalą
@marcinekmirela:

RECENZJA „POZA SKALĄ” AUTOR: Aleksandra Krawczyk Współpraca Reklamowa — WYDAWNICTWO: WasPos „I pomimo ...

Recenzja książki Poza skalą
Emily w Paryżu
Dobra książka
@paulinkusia...:

Książka "Emily w Paryżu" jest debiutancką powieścią autorki, a jak już wiecie bardzo lubię poznawać nowych pisarzy, dla...

Recenzja książki Emily w Paryżu
Inne tonacje ciszy
Inne tonacje Mroza?
@Bartlox:

Standardowa Mrozowa lekkość - jest. To była moja pierwsza konstatacja po tym, jak sięgnąłem po tę lekturę. Pisarstw...

Recenzja książki Inne tonacje ciszy