Kłamstwo jest bez wątpienia jednym z najczęściej popełnianych przez ludzi czynów. Czy zatem nie powinniśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej?
Jestem pewien, że każdy z Was został wiele razy okłamany i/lub oszukany. Sam pamiętam dzień, w którym doświadczyłem ogromnego rozczarowania pomiędzy obrazem pewnej osoby w moich oczach, a późniejszymi faktami dotyczącymi jej zachowania. Zachodziłem w głowę, jak mogłem być aż tak ślepy i nie dostrzegać wyraźnie obserwowalnych sygnałów. To wtedy zacząłem drążyć temat, by dziś mieć już za sobą kilka szkoleń z tego obszaru oraz solidny regał książek wyłącznie o tej tematyce.
Fakty są miażdżące… Tylko 1% ogólnej populacji potrafi wychwycić kłamców na podstawie ich zachowania. Nasze umiejętności w tym zakresie naukowcy oszacowali na 53%, co oznacza, że rozpoznajemy kłamstwo nieco lepiej od rzutu monetą. Do tego dochodzą liczne badania, z których wynika, że notorycznie interpretujemy sygnały kłamstwa na korzyść osoby, która próbuje nas oszukać. W tym ostatnim jesteśmy mistrzami!
Dziś przychodzę do Was z książką wymagającą, bez lektury której nie wyobrażam sobie by zgłębiać temat. To fundamentalny podręcznik, który szeroko omawia problematykę kłamstwa. Paul Ekman to pionier w dziedzinie badań ekspresji mimicznych i przełożenia tychże na behawioralne metody i techniki wykrywania kłamstwa. Dziś z owoców jego badań korzystają służby na całym świecie, a w biznesie to już powoli elementarz.
Z książki dowiedzie się fundamentalnych faktów o tym, gdzie leżą sygnały świadczące o kłamstwie oraz w jaki sposób można je rozpoznać. Poznacie historię i wyniki kluczowych badań, na podstawie których dzisiaj szkoli się funkcjonariuszy, polityków, czy ludzi biznesu. Dowiedzie się, czym są uniwersalne mikroekspresje i dlaczego to właśnie one najczęściej zdradzają kłamstwo. To wszystko będzie okraszone barwnymi przykładami, które otworzą Wam oczy.
Do tematyki kłamstwa powrócę w Bliskich Spotkaniach jeszcze nie raz. Jeśli jednak już dziś chcesz otrzymać listę lektur 😉 napisz do mnie w wiadomości prywatnej.