Plan recenzja

Każdy powinien mieć plan

Autor: @adam_miks ·2 minuty
2020-09-02
Skomentuj
2 Polubienia
Poezja jest niczym innym jak obserwacją. Można obserwować krajobrazy, zmieniającą się rzeczywistość. Poeta patrzy na ludzi, spogląda na budynki, zwierzęta. Ale przede wszystkim bywając poetą należy wpatrywać się w głąb siebie. Taką konkluzję wysnułem przeczytawszy tomik poezji Małgorzaty ( Akaśa) Rąpały "Plan".
Pani Małgorzata opowiada w "Planie" ( jeśli można tak rzecz o wierszach) o swoich marzeniach erotycznych, wymaganiach społeczno - towarzyskich. Erotyki są ciche, subtelne, nie przekraczają granicy wysmakowanego słowa. Za to wiersze podejmujące dyskusję z jakąś nienazwaną grupą ludzi można recytować gromkim głosem. Jest to przykład młodzieńczej kakofonii życia. Jeśli młoda kobieta spotyka miłość, pojawia się szept wicherku. A gdy trwa dialog z rówieśniczymi poglądami grzmią pioruny.

Autorka ma plan. Plan wobec miłości; plan wobec życia. Lecz w tej chwili więcej zadaje pytań niż udziela odpowiedzi. To młodość ma ten przywilej. Ale nie ma chaosu w tym zadawaniu pytań. Tysiące zagadek czeka Autorkę na drodze życia, lecz ułożymy z tego wszystkiego sensowny świat. Nawet gdy strach zawładnie myślami i wszystkiego mamy dość. I tak daleko od nas czeka brzeg upragniony.
Wiersze Akaśi są ani długie, ani krótkie. Tak w sam raz. Aby nie rozgadać się, ni przemilczeć ważne rzeczy. Poetka wciąż się boi, czegoś się lęka. Być może stąd wiele pytań, niejasności, niedopowiedzeń. Kolejny raz powtarza że to nie świat stwarza nas; tylko my świat. Pod koniec tomiku Autorka poświęca miejsce rozmyślaniom na temat dokąd zmierzam. Na dwa pierwsze pytania - skąd przybywasz i kim jesteś już odpowiedziała. Poza kartami tomiku. Teraz tylko ważne jest to co jutro, pojutrze, za tydzień. Chcemy być sobą, ani lepsi, ni gorsi. Nazywamy taki stan bycie sobą. A to pierwszy krok ku szczęściu. Chińskie przysłowie mówi że podróż trzeba zacząć od zrobienia pierwszego kroku. Myślę że przed Aśką wiele do zrobienia kroków. Podróż. Życie. Ale ostrożnie, nie należy rzucać się w odmęty nieznanych doświadczeń. Wystarczy być sobą. Poszukującym.

Im bliżej końca tomiku, tym mniej słów o miłości. Jakby Aśka zapominała o niej, zawiodła się. To są krople słów; małe plamy uczuć. Aż nagle pojawia się ten wiersz.

miliony elementów
ale niewiele tu chaosu

czym jest bo na pewno

na pewno nie wiem nic

plan?

wątpię

tylko ty i teraz ( Małgorzata Aśka Rąbała "Plan", Poznań, Sorus, 2020, strona 39)




Miłość w takim razie nie potrzebuje planu. Potrzebuje relacji ja - ty. To zdumiewające że słowo "plan" właśnie w wierszu o miłości pada. A w wierszach społecznych tego kwalifikatora brakuje. Ale zauważmy że wyraz "plan" jednak pojawia się w negacji. A po coż mi plan miłości? Tu potrzeba spontaniczności. Co innego życie. Tu plan jest potrzebny. I wystarczy ten plan realizować. Nie mówić że dziś to i to chcesz osiągnąć. Wystarczy działać. Działanie to nasz plan. Swoją drogą, jak śpiewał ogniś Frank Sinatra.
"Książkę otrzymałem/otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

Moja ocena:

Data przeczytania: 2020-12-13
× 2 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Plan
Plan
Małgorzata "Akaśa" Rąpała
8/10

Zapraszam na emocjonalną podróż przez poznanie. Na sztukę zza kulis, gdzie znajdujemy tylko więcej pytań. @Link

Komentarze
Plan
Plan
Małgorzata "Akaśa" Rąpała
8/10
Zapraszam na emocjonalną podróż przez poznanie. Na sztukę zza kulis, gdzie znajdujemy tylko więcej pytań. @Link

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @adam_miks

Człowiek który zdemoralizował Hadleyburg
Chciwość zbiorowa

Hadleyburg, miasteczko w U.S.A, słynęło jako najuczciwsze i najrzetelniejsze na całym świecie. Jego mieszkańcy żyli w dostatku i dobrobycie. Dzieci uczono od kołyski pra...

Recenzja książki Człowiek który zdemoralizował Hadleyburg
Wiersze do kawy
Wiersze nie tylko do kawy

To jest mała książeczka. Gdy widzę małe książeczki, od razu myślę:”Oho, poezja”. Rzadko się mylę. Jeszcze jedną wspólną cechę mają współczesne tomiki wierszy. Okładki. S...

Recenzja książki Wiersze do kawy

Nowe recenzje

Too Broken for You
Świetny debiut!
@maitiri_boo...:

Po raz kolejny nie byłam przygotowana na potężną dawkę emocji płynących z lektury. "Too Broken For You" to kolejna pozy...

Recenzja książki Too Broken for You
Między czasem a wiecznością
Prawda o czasie i wieczności
@joanna123:

Uwielbiam książki dające do myślenia. Byłam pewna, że publikacja Olgi Cyrek "Między czasem a wiecznością" dokładnie tak...

Recenzja książki Między czasem a wiecznością
Glass Hills
Recenzja
@paulinagras...:

💧Recenzja💔 Premiera: 10.04.2024 r. „Glass Hilss” - Anna Szczypczyńska Współpraca reklamowa z @wydawnictwoluna "Szcz...

Recenzja książki Glass Hills
© 2007 - 2024 nakanapie.pl