WYBÓR REDAKCJI

Recenzja książki Sklepy cynamonowe. Bez opracowania

Magia, tajemniczość, mieszanie się fikcji z rzeczywistością, a to wszystko w zbiorze kilkunastu opowiadań

Autor: @viki_zm ·2 minuty
2022-02-26 4 komentarze 15 Polubień
Przed sięgnięciem po książkę nie znałam autora i jego twórczości. Oczywiście słyszałam nazwisko, to, że utwory to klasyka, ale ciągle nie było dobrej okazji, aby przeczytać "Sklepy cynamonowe". Książka długo czekała na półce, aż w końcu zmotywowana przez Wyzwanie pod batem - edycja klasyczna sięgnęłam po nią i nie żałuję.

Zbiór piętnastu opowiadań był pisany przez autora do szuflady, początkowo nie miał być wydany, a czytamy go dzięki Zofii Nałkowskiej. Teksty będące wspomnieniami z dzieciństwa są bardzo różne, ale czyta się je płynnie i przyjemnie.

Historie nie są ułożone chronologicznie, można byłoby je poznawać w dowolnej kolejności - nie ma pewności, czy działy się naprawdę, czy są jedynie wytworem wyobraźni. Wydarzenia rozgrywają się w Drohobyczu - miejscowości rodzinnej autora, a poznajemy je z perspektywy małego chłopca - Józka, którego możemy utożsamiać właśnie z Brunonem Schulzem. Jest on jednocześnie bohaterem rozgrywających się wydarzeń i narratorem. We wszystkich tekstach główną rolę odgrywa Jakub - ojciec Józka - kupiec bławatny. Podczas czytania miałam wrażenie, że to właśnie on jest główną postacią, która cały czas zmienia się, ewoluuje w oczach syna.

Już na początku zaintrygował mnie sam tytuł zbioru. Podczas czytania okazuje się, że jest to również tytuł jednego z opowiadań, a same sklepy cynamonowe to po prostu miejsca, w których można kupić praktycznie wszystko, w tym wyjątkowe przedmioty. Określenie "cynamonowe" wymyślił Józek i nawiązuje ono do koloru ciemnych, drewnianych ścian sklepów. To właśnie to opowiadanie czytało mi się najlepiej, nie wiem, czy ze względu na sam tajemniczy tytuł, czy odbiór tekstu.

Cały zbiór jest bardzo tajemniczy, magiczny, a rzeczywistość miesza się z wytworami wyobraźni, snami. Wiele rzeczy można czytać dosłownie, ale po zastanowieniu nabierają one również głębszego i przenośnego znaczenia. W opowiadaniach występuje wiele motywów: bardzo ważny - ojca, miasta jako labiryntu, czy obłędu/szaleństwa.

Wszechobecna mitologizacja i liczne przenośnie sprawiły, że czytaniu towarzyszyła swego rodzaju magia i tajemniczość. Zbiór opowiadań naprawdę mi się podobał, a czytanie sprawiało przyjemność. Bruno Schulz szybko wciągnął mnie do swojego świata i jeszcze chwilę po odłożeniu książki nie mogłam z niego wyjść. Tym, co mi przeszkadzało było właśnie nadmierne mieszanie fikcji z rzeczywistością i trudność w odróżnieniu prawdziwych wydarzeń od tych, które były jedynie wytworem wyobraźni.

"Sklepy cynamonowe" warto przeczytać. Są to dość lekkie opowiadania, które szybko wciągają i pochłaniają w wykreowaną rzeczywistość. Nie jest to na pewno lektura nudna, ale osobom, które nie lubią mitologizacji, oniryzmu, wielu przenośni i ukrytych motywów może nie do końca przypaść do gustu. Ja ostatecznie książkę oceniam jako dobrą i być może, kiedyś sięgnę po inne utwory autora.

Moja ocena:

2 osoby szukają tej książki
16 wydań
Bruno Schulz
7.8/10
Prezentujemy klasykę literatury polskiej i światowej w starannym wydaniu z przypisami i ilustracjami. To książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce i do której warto wracać.
@Wiesia
@Wiesia · 9 miesięcy temu
@viki_zm Wyzwanie zaliczone więc teraz podaj mi w wiadomości prywatnej adres (jeśli chcesz) i czekaj na upominek.
× 4
Dziękuję :D
@LetMeRead · 9 miesięcy temu
@viki_zm, polecam chcieć.@Wiesia robi cuda. :)
@LetMeRead chciałam 😉 to prawda, filcowanki @Wiesia są cudowne 😍
@Fredkowski
@Fredkowski · 9 miesięcy temu
Kokoczosnek Fredello i złoty puchar w nagrodę, proszę bardzo!

× 4
Dziękuję za takie wyróżnienie! Bardzo mi miło 😜😁
@LetMeRead · 9 miesięcy temu
Bardzo ładna recenzja. :)
Ja mam ciekawe doświadczenie z opowiadaniami Schulza. Jako uczennica byłam nimi zachwycona. A kiedy po latach przyszło do ponownego ich czytania i omawiania z moimi uczniami, już mi się tak nie podobały.
× 3
@viki_zm · 9 miesięcy temu
Dziękuję :) Chociaż tekst nie pisał się łatwo, nie wiedziałam jak ubrać w słowa pewne rzeczy. Czytanie po latach musi być ciekawym doświadczeniem, ja tak zabieram się za "Pana Tadeusza", który jakiś czas temu bardzo mi się podobał. Sama jestem ciekawa swoich wrażeń, ale na razie brak czasu. :D
@Kari · 3 miesiące temu
Ładna recenzja, ale moim zdaniem zbyt powierzchownie napisana. Szkoda, że bardziej bazowałaś na opracowaniach niż na własnych odczuciach, bo to niestety widać... Bardziej przypomina mi to wypracowanie do szkoły zamknięte w konkretnych gregowskich schematach niż zmierzenie się z klasyką literatury :(
@viki_zm · 3 miesiące temu
Szkoda, że masz takie odczucia, ale oczywiście masz do nich prawo. Wiem jednak, że nieprawdą jest jedna kwestia, którą mi zarzucasz - nie korzystałam z opracowań i pisałam zgodnie z własnymi wrażeniami po przeczytaniu. :) Wypracowania do szkoły piszę jednak zupełnie inaczej, przede wszystkim opieram się na faktach z lektury, popartych przykładami, a nie subiektywnych odczuciach. ;)
@Kari · 3 miesiące temu
Szkoda tylko, że schemat szkolnych wypracowań wychodzi na pierwszy plan nawet w twoich "subiektywnych" odczuciach... Mam nadzieję, że w następnych recenzjach popracujesz trochę nad własnym warsztatem ;)
@viki_zm · 3 miesiące temu
Ja piszę tekst - recenzję, na to jak go odbierze Osoba, która go czyta nie mam już wpływu i tak jak pisałam już wcześniej masz pełne prawo do swojej opinii. Osobiście nie uważam, by recenzja była napisana w stylu szkolnego wypracowania, gdyż przynajmniej moje piszę całkowicie inaczej. Co do kolejnych recenzji to od tej napisałam już ich sporo i staram się, by każda kolejna była lepsza od poprzedniej. :)
@LetMeRead · 3 miesiące temu
@Kari - to chyba w życiu nie widziałaś gregowskich opracowań.
@Kari · 3 miesiące temu
Uwierz, że widziałam ;) Może w końcu pora zacząć zaglądać do opracowań, bo widzę, że wypowiadanie się na tematy, które nie są zgłębiane jest tutaj aż nazbyt popularne :)
@LetMeRead · 3 miesiące temu
Nie rozumiem - co masz na myśli?
@viki_zm · 3 miesiące temu
Może w końcu pora zacząć zaglądać do opracowań
W jednym momencie zarzucasz mi, że moja recenzja jest pisana na podstawie opracowania (chociaż tak nie jest) i że jest to złe, w kolejnym do tego namawiasz… nie do końca rozumiem Twoją wypowiedź, nie wiem też dlaczego tak usilnie chcesz przekonać wszystkich do swojego zdania o tekście. Jak widać nie każdy myśli tak jak Ty, bo opinia została wyróżniona przez Redakcję, a to jednak coś oznacza. Owszem, masz prawo do swojego zdania, wypowiedziałaś się w tej kwestii, ja poznałam Twoją opinię i myślę, że już można zakończyć tę bezsensowną dyskusję o recenzji napisanej dobrych kilka miesięcy temu.
@Kari · 3 miesiące temu
Polecam bardziej zapoznać się z ironią ;)

@LetMeRead · 3 miesiące temu
@Kari - zadałam ci proste pytanie. Można byłoby po prostu na nie odpowiedzieć, ale nie. Lepiej odsyłać do słownika pojęć.
16 wydań

Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

„Będziemy się wikłali w nieporozumieniach, aż cała nasza gorączka i podniecenie ulotni się w niepotrzebnym wysiłku, w straconej na próżno gonitwie.” - tak powiedział pewnego dnia Bruno Schulz, autor ...

@Kari @Kari

Kim był Bruno Schulz? Jak się okazuje był to człowiek o wielu talentach. Początkowo znany był ze swych graficznych i malarskich zdolności, jednak po opublikowaniu „Sklepów cynamonowych” ten zdolny, ch...

@kasandra @kasandra

Pozostałe recenzje @viki_zm

Na wyciągnięcie dłoni
Piękne wiersze na wyciągnięcie dłoni każdego z Was

Pozycja to krótki, liczący niespełna siedemdziesiąt stron tomik autorstwa Kingi Michałowskiej. Autorka pisze wiersze od dzieciństwa, a na koncie ma już kilka tego rodzaj...

Recenzja książki Na wyciągnięcie dłoni
Odmrożona nadzieja
Czy nadzieję, której prawie już nie ma, da się jeszcze odmrozić?

PREMIEROWA RECENZJA PATRONATU MEDIALNEGO Premiera 26.11.2022 r. Powieść to najnowsza książka Miry Białkowskiej należąca do literatury obyczajowej. Książka była moim...

Recenzja książki Odmrożona nadzieja

Pod Czerwonym Aniołem
Pod Czerwonym Aniołem
@Marcela:

"Pod Czerwonym Aniołem" Alek Rogoziński Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Gatunek: komedia kryminalna Ilość stron: 304 ...

Recenzja książki Pod Czerwonym Aniołem
Wojna jest kobietą
Wojna od strony kobiet
@wiki820:

„Wojna jest kobietą” „Nasuwa się myśl, że to, co wydarzyło się w ich życiu osiemdziesiąt lat temu, było tak złe i trag...

Recenzja książki Wojna jest kobietą
Kocia kawiarnia
Jeśli jesteś na życiowym zakręcie...
@zkotemczytane:

Jeśli jesteś na życiowym zakręcie i nie wiesz, co zrobić, aby być w końcu szczęśliwym, to Kocia Kawiarnia jest dla Cieb...

Recenzja książki Kocia kawiarnia
O nas Kontakt Pomoc