Recenzja książki Warszawa wielu kultur

Mam tak samo jak Ty, miasto moje a w nim...

Autor: @aniabruchal89 ·4 minuty
2021-09-21 Skomentuj Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Nie ma takiej wspaniałej drugiej w świecie,
co piękniejsza jest niż kwiecie”.
Józef Piłsudski w przeciwieństwie do Romana Dmowskiego miał wizje Polski wielokulturowej, w skrócie można powiedzieć, Polska dla wszystkich, którzy czuli się jej obywatelami. Uważał również, że niepodległość może zapewnić nam tylko trzymanie się blisko Austrii (trójprzymierza), ponieważ ma ona największe szanse na zwycięstwo w wojnie. Marzył, także o utworzeniu niepodległej Ukrainy, Litwy i Białorusi, które miały być buforami w oddzieleniu Polski od Rosji.


W porównaniu do Romana Dmowskiego, którego głównym założeniem była Polska dla Plaków, Piłsudski był otwarty na inne narody i nie przeszkadzało mu, że w naszym kraju osiedlają się zarówno Polacy jak i Żydzi, Rosjanie, Białorusini, czy Ukraińcy. Ważne było, aby stworzyć jeden niepodległy kraj. Wizja Marszałka wygrała, do dziś nasze państwo jest otwarte, na inne nacje a Warszawa stanowi od wielu lat nie tylko wielką stolice Polaków, ale miasto przyjazne także innym narodom, wyznaniom, i kulturom.


W stolicy możemy znaleźć wiele śladów różnych nacji. Z całą pewnością największą grupą, która jest związana z historią miasta, ale i całej Polski są Żydzi. Najsławniejszym miejscem, które stanowi o tym narodzie, niewątpliwie jest Muzeum Historii Żydów Polskich. Muzeum to przywraca pamięć o ponad 1000-letniej historii Żydów Polskich od średniowiecza. Bez wątpienia, również pomnik Bohaterów Getta powstały, po II wojnie zna każdy Warszawianin.


Nie możemy także zapomnieć o Umschlagplatz, jest to miejsce ważne nie tylko dla Żydów, ale dla Polaków. Jego miejsce znajduje się tam, gdzie w roku 1942 ruszył pierwszy transport Żydów do obozu w Treblince. Cmentarze Żydowskie są dopełnieniem historii tego narodu na ziemiach polskich, wspaniałe pomniki i tradycyjne macewy, w których pochowano wiele wybitnych osób jak Ludwik Zamenhof, Iccok Lejba Perec, czy symboliczny grób Janusza Korczaka wybitnego pedagoga, który poszedł na śmierć w obozie razem ze swoimi podopiecznymi.
Swoje miejsce w stolicy znaleźli również ludzie wyznania Prawosławnego. Przez ponad 120 lat religią, która królowała w mieście, był właśnie obrządek wschodni.


Pozostawił on po sobie wiele budowli i zabytków. Bez wątpienia najbardziej okazałym miejscem był Sobór św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, Był to jeden z najwyższych budynków XIX wiecznej Warszawy. Pałac Staszica, który mieści się, na Krakowskim Przedmieściu został, w latach 90 XX wieku przebudowany na cerkiew św. Tatiany Rzymianki. W Alejach Ujazdowskich znajdowała się kiedyś cerkiew św. Michała Archanioła, była ona przeznaczona dla wojsk stacjonujących w koszarach. Została wyburzona w roku 1923, z powodu złego stanu technicznego. Dziś to miejsce przecina Trasa Ujazdowska.


Protestanci, do dziś są dość liczną grupą wśród mieszkańców stolicy. Historia kościołów i cmentarzy Ewangelickich sięga nawet XVIII wieku. Kościoły ewangelicko – augsburskie oraz te reformowalne do dziś przyciągają historyków, turystów i wiernych.
Państwo Maria i Przemysław Pilichowie stworzyli wybitne dzieło poświęcone wielokulturowości stolicy Polski. W swej pozycji Warszawa wielu kultur zachęcają nas do poznania miasta od tej być może mniej znanej strony, czyli gościnności dla wielu narodów. W publikacji znajdziemy omówienie najważniejszych miejsc różnych wspólnot, wyznań, państw, czy społeczności. Poznamy najważniejsze miejsca i zabytki Islamu, takie jak Meczet w Wilanowie czy cmentarz Kaukaski, po drodze wejdziemy na ścieżki prawosławia, kościoły bazylianów, zbiory orientu, czy miejsca kultury żydowskiej.


Pozycja ta to wspaniałe wkroczenie w świat historii i kultury, o którym wielu z nas nie miało pojęcia. Zachwycające zdjęcia, fotokopie, czy mapy są wisienką w tym niewątpliwie ważnym dziele.


Po tytule pozycji spodziewałam się historycznej kobyły i byłam zaskoczona rozmiarem książki. Przyzna, że format bardzo mi się podoba, ponieważ ja lubię czytać w różnych miejscach, a wielkość publikacji pozwala na wartościową lekturę np. w autobusie, wystarczy wsunąć pozycję do torebki. Niesamowicie zaskoczyło mnie to, że autorzy są całkowicie obiektywni w tym, o czym piszą. Bałam się trochę, że niektóre miejsca będą przedstawione z hołubieniem dla narodu, czy wyznania, które je tam postawiło. Okazało się, jednak, że Państwo Pilichowie podeszli do sprawy bardzo profesjonalnie.


Ogrom ilustracji sprawia, że chce się patrzeć i patrzeć bez końca. Muszę powiedzieć, że ja najbardziej w tego typu książkach uwielbiam zdjęcia. Oczywiście opisy też są ważne, ale to fotografie tak naprawdę przenoszą nas w czasie, rozbudzają wyobraźnię i sprawiają, że gdzieś chce się być. Książka jest podzielona na rozdziały, każdy z nich opisuje inną kulturę i religię, co bardzo ułatwia poszukiwanie wybranego przez nas tematu.


Bezsprzecznie autorzy wykazali się wielką pracą, i znajomością historii, jestem pod ogromnym wrażeniem tego dzieła. Publikacje można wzbogacić, o informacje z internetu co sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej wartościowa. Niewątpliwie też książka jest wspaniałym przewodnikiem po mieście, dzięki niej możemy zobaczyć wiele wspaniałych zabytków i poznać mnóstwo historii.


Warszawa wielu kultur to pozycja dla każdego miłośnika podróży, historii, sztuki, czy tajemnicy. Jest to niesamowita wiedza w pigułce o stolicy naszego kraju. Jestem przekonana, że kiedy wybieramy się do miasta z dziećmi, tej publikacji nie może zabraknąć w Waszej torbie. Zapewniam Was, że zakup dzieła pozwoli wam odkryć na nowo miasto nad Wisłą i jeszcze lepiej poznać historię naszego narodu.

Moja ocena:

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Warszawa wielu kultur
Warszawa wielu kultur
Maria Pilich, Przemysław Pilich
10/10
Opisując meandry skomplikowanej historii miasta, Warszawa wielu kultur staje się pionierskim przewodnikiem po stolicy jeszcze nieodkrytej. Warszawa przestaje bowiem być centrum państwa jednej etniczn...
Komentarze
Warszawa wielu kultur
Warszawa wielu kultur
Maria Pilich, Przemysław Pilich
10/10
Opisując meandry skomplikowanej historii miasta, Warszawa wielu kultur staje się pionierskim przewodnikiem po stolicy jeszcze nieodkrytej. Warszawa przestaje bowiem być centrum państwa jednej etniczn...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @aniabruchal89

Ścieżka sztyletów
Osiem tomów przygody

To już ósmy tom, jednej z lepszych serii fantasy, Pana Roberta Jordana Koło czasu, czyli Ścieżka sztyletów. Wielka przygoda nadal trwa, a nasz bohater cały czas mu...

Recenzja książki Ścieżka sztyletów
Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości
Jedna wielka kontrowersja

Około 4,5 miliarda lat temu, z mgławicy uformowała się planeta… Wirująca chmura gazu, pyłu i skał dokonała przeobrażenia, a powstała z niej Ziemia, można do tego dodać j...

Recenzja książki Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości

Nowe recenzje

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Równość w wersji katolickiej
@Meszuge:

Kamil Janicki, absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim (2011), autor pracy dyplomowej pod tytułem „Alkohol i ...

Recenzja książki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Grudniowy prezent
Grudniowy prezent
@iza.81:

"Grudniowy prezent" jest książką skierowaną głównie do nastolatków, jednakże uważam, że i ci starsi czytelnicy doskonal...

Recenzja książki Grudniowy prezent
Szepty moich lęków
Ta historia mrozi krew w żyłach
@magdag1008:

Wszyscy znamy Mariusza Kaniosa i jego trylogię z Zuzanną. To jest naprawdę świetna trylogia, do której zachęcam wszystk...

Recenzja książki Szepty moich lęków
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl