Recenzja książki Najpiękniejsza para piersi na świecie

Najpiękniejsza para piersi na świecie

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-10

Pięćdziesiąt dwa opowiadania na stu osiemdziesięciu czterech stronach, i dwustronicowy spis treści, czyli dłuższy niż niejedno z tych opowiadań, to oczywiście musi być Roland Topor - mistrz krótkiej formy i celnej puenty.
Właściwie powiedzieć "opowiadania" o zawartości tego tomiku to duża nieścisłość, gdyż mamy tu do czynienia z różnorodnością form: są zarówno typowe opowiadania, jak tytułowa "Najpiękniejsza para piersi na świecie", "Magari (być może)", czy "Moja Muza i ja", są też dramaty ("Przestrzegając konwenansów", "Kryzys cywilizacji"), całkiem udana próba połączenia klasycznego opowiadania, opowiadania w formie epistolarnej i dramatu ("Śmiertelna walka"), jednak większość to kilku- czy kilkunastozdaniowe etiudy literackie, niektóre sprawiające wrażenie próbek, czy luźnych zapisków myśli. Jednak nawet te najkrótsze nie sprawiają wrażenia niedokończonych czy niedoróbek - każda tworzy kompletną całość.
Podobnie jak trudna do zdefiniowania jest niekiedy forma utworów Topora, tak i trudny do zdefiniowania, czy raczej wymykający się wszelkim definicjom jest gatunek literacki, jaki on uprawia. Jednak z uwagi na tematykę strony interesuje nas tylko to, co chociażby w przybliżeniu może uchodzić za horror.
Z pewnością w "Najpiękniejszej parze piersi na świecie" nie znajdziemy tak drastycznych opowiadań jak "Sznycel górski" czy "Szkoła w przepaści" z tomu "Cztery róże dla Lucienne". Opowiadania z tego tomiku są raczej mroczne ("Zollkontrole", "Wszystko dobre, co się dobrze kończy", "Blues dla Gastona", "Ostatni przystanek"), niesamowite ("Dowód nie wprost") czy kpiące z postaci znanych z horrorów ("Studio Panika"). Miłośnikom nieco bardziej makabrycznych opowiadań spodobać się może nieco szowinistyczny "Prawdziwy skarb" czy "Chirurdzy".
Generalnie wszystkim, którzy podchodzą do horroru śmiertelnie poważnie i oczekują, że horror ma przerażać, czy chociażby wywoływać niepokój raczej nie polecę tego tomiku. Jeśli natomiast ktoś oczekuje od tego typu literatury przede wszystkim rozrywki na dobrym poziomie, lubi zabawę konwencją i ceni swoiste poczucie humoru z całą pewnością z przyjemnością sięgnie po prozę Topora.
Książka Najpiękniejsza para piersi na świecie
2 wydania
Najpiękniejsza para piersi na świecie
Roland Topor
{}9.1/10
Bohater tytułowego opowiadania wsiadając do windy mija dziewczynę, która zaraża go przepięknym biustem (a właściwie oddaje mu swój własny), i o dziwo, los obojga dzięki temu odmienia się na lepsze. Ob...
Komentarze

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Biblia waginy

„Mówienie kobietom nieprawdy na temat ich ciał nie służy nikomu. Jestem tutaj, by położyć temu kres”. [ze wstępu] ...

Książka Jeździec Miedziany

Paulina Simons - amerykańska aktorka i pisarka rosyjskiego pochodzenia zdobyła popularność nie tylko za sprawą "Jeźdźca...

Książka Miłość i inne nieszczęścia

"Miłość i inne nieszczęścia " to 4 ,a zarazem ostatni tom z serii o siostrach. W tej książce poznajemy historię Małgorz...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}