Focusing. Mądrość ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie recenzja

Nawigacja w wewnętrznym świecie

Autor: @Eszka ·3 minuty
2016-08-24
Skomentuj
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Focusing. Mądrość ciała – Ann Weiser Cornell
autor: Piotr Antoniak, 22 marzec 2016

Cywilizacyjny postęp dostarcza nam coraz precyzyjniejszych przyrządów do nawigacji w świecie zewnętrznym, a mimo to wielu z nas znalazło się na końcu drogi.

Do takiej ślepej uliczki czy martwego punktu docieramy też w poszukiwaniu kontaktu ze sobą i z innymi.

Czy coś wymyślono, byśmy potrafili skutecznie komunikować się z samym sobą? Odpowiedź brzmi: nie. Nie trzeba było wymyślać. Ten dar nosimy w sobie. Okazuje się, że czasem o nim nie wiemy lub mamy mały do niego dostęp. On jednak jest. O tym darze jest ta książka. Focusing został odkryty, nie wymyślony.

Autorem tego odkrycia jest profesor Eugene Gendlin, który focusingiem nazwał metodę skupiania uwagi, obserwowania i rozwijania poczuć z ciała w znajdowaniu drogi do tej naturalnej mądrości, jaką każdy z nas nosi w sobie. Podejście to pozwala ponownie odkryć bogactwo życia w wielu obszarach i relacjach. Bardzo pomocne dla tych, którzy czują, że ich życie gdzieś utknęło czy straciło smak, dla szukających kolejnego, właściwego kroku w życiu.

Autorem tego odkrycia jest profesor Eugene Gendlin. To on wraz z zespołem na uniwersytecie Chicago na początku lat sześćdziesiątych XX wieku postanowił zbadać, co gwarantuje sukces osobom zgłaszającym się po pomoc psychologiczną (również do bardzo znanych psychoterapeutów). Okazuje się, że gwarancją powodzenia nie była wcale osoba psychoterapeuty, ani jego techniki czy nurt, w którym pracował, tylko początkowo niejasna, trudna do opisania świadomość własnych odczuć w ciele klienta i skupianie się na nich w trakcie sesji. Fascynującym doniesieniem z tamtych badań było to, że ową umiejętność pacjentów dało się zauważyć słuchając nagrania już z pierwszej, bądź drugiej sesji (przesłuchano setki taśm z nagraniami całych procesów terapeutycznych).

Profesor Gendlin postanowił nazwać focusingiem metodę skupiania uwagi, obserwowania i rozwijania poczuć z ciała w znajdowaniu drogi do tej naturalnej mądrości, jaką każdy z nas w sobie nosi. Początkowo myślał, że zyskają na tym osoby szukające pomocy psychologicznej. Jednak dość szybko okazało się, że to podejście pozwala uczynić życie bogatszym w wielu obszarach, kompetencjach i relacjach osobom niekoniecznie myślącym o psychoterapii. To podejście dla ludzi ceniących autonomię, partnerstwo i zaufanie do swojego ciała.

Autorka książki, Ann Weiser Cornell, należy do grona osób, które miały zaszczyt uczyć się, a następnie współpracować z E. Gendlinem. Za swoim mistrzem powtarza, że „umiejętność wykonywania focusingu, a więc pewnego rodzaju skupienia na ciele, jest przyrodzonym prawem każdego człowieka: urodziliśmy się ze zdolnością do uświadamiania sobie, co czujemy w każdej chwili. Jednak różne doświadczenia od dzieciństwa po życie dorosłe mogły spowodować u wielu z nas, że straciliśmy zaufanie do własnego ciała i własnych uczuć.”

Ta książka jest właśnie o tym, jak możemy odzyskać to zaufanie i powrócić do tej naturalnej umiejętności. Jednym z podejść, jakie proponuje nam autorka jest focusing oparty o relacje wewnętrzne. To znaczy, że w tej fascynującej podróży, jaką jest kontaktowanie się z własnym ciałem 
i uczuciami czeka na nas relacja, z różnymi naszymi aspektami o przeróżnych doświadczeniach i emocjach. Ich bogactwo prowadzi do wytworzenia się w ciele felt sense – wewnętrznego poczucia, które początkowo jest subtelne, niejasne i pozawerbalne. Jeśli, przy odpowiedniej łagodnej ciekawości i uważności, pozwolimy temu ujawniać się i rozwijać, odkryjemy bogactwo wewnętrznej złożoności i harmonii. Jednocześnie czucie siebie i swojego ciała stanie się bardziej namacalne i łatwiejsze do doświadczenia. To szczególnie dobra wiadomość dla tych, którzy od specjalistów lub bliskich słyszeli, że nic nie czują.

W tej podróży w głąb siebie potrzebujemy spełnić określone warunki. Najważniejsze z nich to: zatrzymanie, wyjście z analizy i myślenia, skierowanie uwagi do ciała, odczuwanie, łagodna ciekawość, cierpliwość, akceptacja i przyjęcie wszystkiego, co próbuje się ujawnić i domaga się wysłuchania i odczucia.

Praktycy focusingu podkreślają prostotę tej metody. Nie ograniczają jej do płci, zawodu, pochodzenia, statusu czy innych zmiennych. Każdy z nas może odzyskać tę naturalną umiejętność, jaką jest kontakt ze swoim ciałem i własnym wnętrzem. Czekają tam na nas nieprzebrane skarby, a focusing stanie się skutecznym kompasem w tej podróży. Ta książka będzie fascynująca zarówno dla tych, którzy praktykują sposoby skutecznego kontaktowania się ze swoim wnętrzem jak i dla tych, którzy uważają, że taka umiejętność nie jest im dana. Wszystkim nam jednak zależy na poprawianiu jakości swojego życia. Ta książka jest lekturą właśnie o tym.

Focusing. Mądrość Ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie.
Ann Weiser Cornell
Wydawnictwo Mind, 2015
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Focusing. Mądrość ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie
Focusing. Mądrość ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie
Ann Weiser Cornell

Focusing jest naturalną umiejętnością, którą odkryto, przyglądając się temu, co robią ludzie, kiedy doświadczają korzystnej zmiany. Jest to skupienie na własnym ciele i uświadamianie sobie tego, co cz...

Komentarze
Focusing. Mądrość ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie
Focusing. Mądrość ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie
Ann Weiser Cornell
Focusing jest naturalną umiejętnością, którą odkryto, przyglądając się temu, co robią ludzie, kiedy doświadczają korzystnej zmiany. Jest to skupienie na własnym ciele i uświadamianie sobie tego, co cz...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Nowe recenzje

Kajdany
Rasowy kryminał!
@maitiri_boo...:

„Kajdany” to mroczny, klimatyczny kryminał, który przenosi nas do Krakowa, pokazując miasto w zupełnie nowym świetle. B...

Recenzja książki Kajdany
Rajski blef
"Rajski blef"
@tatiaszaale...:

“Dobra zabawa ma swoją cenę”. Trzecia część cyklu “Komisarz Hektor Cichy”. Hektor Cichy to człowiek, który wzbudza spr...

Recenzja książki Rajski blef
Latawiec
Latawiec
@ksiazka_w_k...:

„Latawiec” autorstwa Przemysława Kowalewskiego to czwarta część jednej z moich ulubionych serii kryminalnych, w której ...

Recenzja książki Latawiec
© 2007 - 2024 nakanapie.pl