Recenzja książki Pensjonat nad Wierzbowym Jeziorem

Pensjonat nad Wierzbowym Jeziorem

@kalio @kalio · 2010-08-04 07:06:13
Nina jako nastolatka urodziła córkę, która teraz już poszła na studia, więc Nina może zacząć realizować własne marzenia i cele. Niestety na jej drodze staje Greg, który sprzed nosa sprzątnął jej wymarzony pensjonat. Kupił go, zanim Nina zdążyła nabrać mocy kredytowej.
Początek książki jawi się jak klasyczny romans, prawda? On i ona spotykają się po latach, dawno temu się znali, ale drogi ich się rozeszły zanim zdążyło cokolwiek zaiskrzyć, ona zaszła w ciążę, on musiał się ożenić. Zakończenia można się domyślać i nie jest zaskakujące.

Nie w wątku miłosnym jednak jest zawarta istota książki. On tylko ubarwia fabułę. Otóż wydaje mi się, że najważniejsze jest tu wczesne macierzyństwo. Młode dziewczyny zachodzące w ciążę spotykają się przede wszystkim z potępieniem ze strony starszych, bogobojnych ludzi. "Bo po co w ogóle zaczynały" - czuć te słowa w każdym osądzającym spojrzeniu, ironicznym skrzywieniu warg, wyrokującym kiwaniu głowy - "same tego chciały". Nikt nie myśli, że do tego trzeba dwojga. To na dziewczynie zazwyczaj spoczywa ciężar odpowiedzialności i to ją dotyka społeczny ostracyzm. Autorka przede wszystkim pokazuje, jak ważne jest dla takiej kobiety-dziecka wsparcie ze strony rodziny.
Nina miała to szczęście, że rodzice jej nie potępili, nie wyrzucili z domu, nie kazali szybko wychodzić za mąż, "bo co ludzie powiedzą", tylko pomogli w pierwszych najtrudniejszych latach. Pewnie, że to był dla wszystkich szok, nie było łatwo.
Co mnie tylko w tej powieści uderzyło - jak wszyscy dookoła zachodzili w ciążę w wieku kilkunastu lat. To już była przesada. Naliczyłam 4 nastoletnie matki w jednej powieści. Dwie były na pierwszym planie, dwie to bohaterki epizodyczne, ale jednak. Ja wiem, że wczesne macierzyństwo nie jest takie rzadkie, że młodzi ludzie chcą spróbować seksu i robią to, czy to się dorosłym podoba czy nie, ale chyba autorka lekko przesadziła z tymi ciążami.
Poza tym została zasygnalizowana kwestia wpływu rozwodu na dzieci, strach rodziców przed wyprowadzką dzieci z rodzinnego domu. W sumie książka jest dobra, przypomina o wielu ważnych rzeczach. No i czyta się ją jednym tchem, gra na emocjach. Oczywiście kończy się dobrze, bo jakżeby?
Nie czytałam dwóch pierwszych tomów cyklu, ale myślę, że są równie dobre, ich echa pobrzmiewają w "Pensjonacie nad Wierzbowym Jeziorem" - "Pamiętne lato" i "Zima nad Jeziorem" - gdyby wpadły mi w ręce, chętnie przeczytam.
Polecam jako dobrą książkę na lato. Nie jest to lektura najwyższych lotów, ale myślę, że warto od czasu do czasu przypomnieć sobie to, co ważne - każdy z nas był kiedyś młody i nikt nie jest doskonały, chociaż niektórzy tak o sobie myślą. Nie ma ludzi, którzy nie popełniają błędów, a skazywanie na potępienie dziecka, tylko dlatego że miało pecha - to jest dopiero okrucieństwo.
Ocena @kalio:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Pensjonat nad Wierzbowym Jeziorem
Pensjonat nad Wierzbowym Jeziorem 9.3 /10
Susan Wiggs
Nina Romano nie miała łatwego życia. Dzięki hartowi ducha skończyła studia i stopniowo awansowała. R...
Komentarze

Inne recenzje @kalio

Książka Miasto Słońca

To jest, proszę państwa, kawałek bardzo dobrej sensacji. Treść w olbrzymim skrócie: dwunastoletni Jamie jest roznosicie...

Książka Magia przeznaczenia

O książkach Barbary Rybałtowskiej słyszałam już od jakiegoś czasu. Widziałam, że zbierają całkiem dobre oceny, więc chci...

Nowe recenzje

Książka Mroczne Wybrzeża. Tom I

Sięgając po kolejną, po Trylogii Klątwy serię Danielle L. Jensen, liczyłam, ze dostanę coś równie porywającego i prawdę...

Książka Imperatyw pozornej poprawności czyli budowa domu w PRL

"Imperatyw pozornej poprawności, czyli budowa domu w PRL" Stanisława Sałapy pokazuje, jak w drugiej połowie lat osiemdz...

Książka Na przekór

Od czasu do czasu staram się dawać szansę polskim autorom, sięgając po mniej znane książki. Choć fanką literatury młodz...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się