„Ona jest taka jak ty.”
„Podejrzana” autorstwa Brianny Labuskes to pierwszy tom cyklu „Dr. Gretchen White”, wydany przez Wydawnictwo Luna.
Dr Gretchen White zostaje zaangażowana w pomoc przy działaniach związanych ze sprawą Violi Kent – trzynastolatki (tak, trzynastolatki!), która została oskarżona o zabicie własnej matki. Warunki są dla dziewczynki bardzo niesprzyjające – opinia publiczna uznała już ją za winną. Jest to głośna sprawa, którą zajmuje się detektyw Patrick Shaughnessy. A właśnie, Patrick Shaughnessy…
Detektyw Shaughnessy współpracuje od wielu lat z Gretchen, chociaż ich współpraca ma nietypowe podłoże. Patrick toleruje obecność Gretchen na miejscach zbrodni i poniekąd docenia jej pomoc, ale nie do końca jej ufa. Jest przekonany, że w przeszłości Gretchen… zabiła swoją ciotkę i uszło jej to na sucho. Bo przecież do tego właśnie byłaby zdolna osoba ze zdiagnozowaną socjopatią. Tak czy inaczej, dzięki tej współpracy, Gretchen stała się znana w centrali bolońskiej policji. Choć nie zawsze lubiana.
Gretchen być może dostrzega w młodej Violi kogoś więcej niż zabójczynię, którą jest aktualnie okrzyknięta. Być może postrzega w niej siebie, widzi podobieństwa w swojej sytuacji z przeszłości i w sytuacji, w której znalazła się dziewczynka. Dodatkowo do tego wszystkiego Gretchen po raz kolejny spotyka się z detektywem Shaughnessy’m przy trupie – przy swojej przyjaciółce, prawniczce, Lenie, która zajmowała się sprawą Violi Kent i jej obroną. Zbyt dużo tych przypadków, aby darzyć Gretchen zaufaniem, prawda? W szczególności, że dziewczyna nie przyznaje się do tego, że niedługo przed śmiercią przyjaciółki, dostała od niej tajemniczą i dziwnie brzmiącą wiadomość…
Aby dowiedzieć się, jak sytuacja wyglądała naprawdę, Gretchen musi zagłębić się w sprawę mroczną, bezlitosną i… znajomą. Pomocy udzieli jej pani detektyw Maccroni, przydzielona do tej roli przez Shaughnessy’ego.
Głównym plusem książki jest z pewnością postać Gretchen i sprzeczności, które sobą reprezentuje – jest kryminologiem, psychologiem, specjalizuje się w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości i przestępstw z użyciem przemocy, a z drugiej strony jest socjopatką. Kobieta ma bardzo luźny stosunek do prawdy, a jeszcze swobodniejszy do kłamstw, które polegają na pominięciu. Nie istnieje dla niej także duma, jeśli chodzi o zdobycie rzeczy, których pragnie. Jest to postać, która przyciąga uwagę – to właśnie dzięki niej książka wiele zyskuje. Z drugiej strony mamy też ciekawie wykreowaną postać Violi, psychopatycznej dziewczynki. Te postaci są inne od tych zazwyczaj zamieszczanych w thrillerach. Tu od początku mamy świadomość tego, że osobowości postaci są bardzo złożone. Autorka nie idzie na łatwiznę, nie tworzy zwykłej sprawy, zwykłego morderstwa i motywów zbrodni, a skupia się na rozbudowanych, nietypowych osobowościach.
Książka w niektórych momentach zaczyna się dłużyć, a od czytelnika wymaga się skupienia i uważności – rozdziały pisane są z perspektywy męża nieżyjącej Claire (matki Violi), a także z perspektywy Gretchen. Dla utrudnienia mamy co chwila retrospekcje, skoki czasowe, czytamy o wydarzeniach sprzed kilku dni, sprzed kilku tygodni, sprzed kilku miesięcy… Daje to możliwość szerszego spojrzenia, ale trzeba uważać, żeby się nie pogubić. Rekompensuje to zakończenie – niebanalne, ale też i przykre.
Plusem książki, oprócz jej nieoczywistości, głębi, wprowadzenia tajemnic i intryg, jest również to, że autorka skupia się na charakterystyce socjopaty i empaty (choć momentami jest to powtarzane zbyt często), na grze pozorów, na odgórnych założeniach, których ciężko jest nam się pozbyć, ograniczeniach, zaślepieniu.
Jeśli macie ochotę na thriller z wyróżniającymi się postaciami, to sięgnijcie po „Podejrzaną”. Jest to książka idealna dla fanów thrillerów psychologicznych.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Luna.