Recenzja książki Magda

Prawdziwa twarz Magdy Gessler

Autor: @asach1 ·3 minuty
2022-10-05 Skomentuj 10 Polubień
„ Zawsze działałam zdecydowanie i konkretnie, bez wahania, a moje życie było totalnie nieszablonowe.” (str.8)

Jako, że oglądam „ Kuchenne rewolucje” byłam ciekawa jaką osobowością była Pani Magda. Dużo dowiedziałam się o jej życiu z jej autobiografii. Była dzieckiem miłości. Jej mama chorowała na gruźlicę „ Ryzykowała życie – żeby podarować życie mnie.” (str. 15) Duży wpływ na kształtowanie jej osobowości mieli dziadkowie, którzy ją wychowywali w pierwszych latach życia. W domu dziadków czuła się jak w raju, otoczona miłością. Dziadek był jej przewodnikiem po ogrodzie i lesie, i stąd wyniosła miłość do zapachów i barw.

Jej rodzice dużo podróżowali zabierając za sobą dzieci. Najpierw była Bułgaria. Dużą rolę w jej rozwoju poznawczym odegrała opiekunka. Dzięki niej poznała jak różnorodna i obfita jest kuchnia bułgarska. Po bułgarskiej sielance trudno było rodzinie przystosować się do peerelowskiej rzeczywistości. W Warszawie rozpoczęła swoją szkolną edukację. Kolejnym etapem jej podróży była Kuba. Hawana ją oczarowała. Tutaj poznała nowe owoce i kwiaty, ich smak i zapach. Tu zaczęło kształtować się jej pojęcie kobiecości i to zarówno pod względem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym.

Kolejnym miejscem na mapie jej życia była Hiszpania, w której zatrzymała się na dłużej. Tu przeżyła wiele cudownych chwil, poznała miłość swojego życia i zarobiła pierwsze pieniądze malując i gotując. Chciała zostać malarką. Studiowała w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej pierwsza wystawa okazała się sukcesem, a kolejne wernisaże utwierdziły ją w przekonaniu, że powinna poświęcić się malarstwu.

Jej dzieciństwo i młodość ukształtowali dziadkowie i rodzice. Dzięki ich profesji poznała zagraniczne kraje, w których mieszkała w luksusie. Zawsze otrzymywała to co najlepsze. Jej szczególną cechą było znikanie zarówno w młodości jak i dorosłym życiu.

„ Zawsze umiałam znaleźć pretekst, żeby być w innym miejscu niż wszyscy i kierować swoim życiem samodzielnie.” (str. 94)

Od dziecka lubiła przebywać w towarzystwie płci przeciwnej. Od najmłodszych lat adorowana miała wiele przyjaciół a nie przyjaciółek. Zawsze otaczali ją mężczyźni i w ich gronie czuła się najlepiej. Opisuje swoje liczne związki i romanse, a było tego sporo. Jeden się kończył a drugi szybko zaczynał. Wiele związków było toksycznych. Partnerzy po zadeklarowaniu miłości okazywali się zazdrości, lub czyhali na jej pieniądze.

Mieszkając w Madrycie rozkręciła biznes cateringowy. Na jej talencie kulinarnym szybko poznały się wyższe sfery. Powoli jej kariera gastronomiczna nabierała rozpędu. Nie obyło się oczywiście bez wpadek, lecz jej menu z reguły było chwalone. Zaczęła zdobywać sławę, lecz okupione to było dużym wysiłkiem i doprowadzało ją na skraj załamania nerwowego. Z czasem gotowanie stało się dla niej przyjemnością i zaczęło ją bawić.

„ Pozwalałam sobie na eksperymenty, niespodzianki, a nawet kulinarne szaleństwa. Gotowałam kolorowo, aromatycznie, z rozmachem.” (str. 254)

Przygotowywała przyjęcia nawet dla dworu królewskiego. Dzięki mężowi poznała wiele ustosunkowanych osób z towarzystwa, a gotując dla nich zyskiwała coraz większy rozgłos. Prowadziła zajęcia autorskie w Królewskiej Akademii Gastronomicznej.

Kolejnym etapem jej życia jest Warszawa i poznanie braci Gesslerów. Z nimi wiążą się zarówno ciekawe i przykre historie. Jako że pani Magda była zawsze osobą zaradną i pomysłową wkrótce rozwija się sieć jej restauracji. Była wymagającą szefową, nieco apodyktyczną, ale uczciwą i sprawiedliwą. Dbała o dobre i urozmaicone jedzenie, jak i o sposób jego serwowania, a także wystrój prowadzonych przez siebie lokali. Całe życie uczyła się na błędach i potrafiła z nich wyciągać wnioski.

W swojej autobiografii jest szczera. Odkrywa swoje wady i zalety, to co ją w życiu spotkało i dobrego i złego. Nade wszystko chciała być kochaną, docenianą w związkach partnerskich.

„ Żeby żyć, muszę mieć dla kogo, muszę czuć się potrzebna i kochana.” (str.319)

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-10-05

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Magda
Magda
Magda Gessler, Dominik Linowski
6.7/10
MAGDA Fascynująca opowieść o życiu absolutnej królowej polskiej gastronomii i jednej z najbardziej znanych i wpływowych Polek. Szczera i dotychczas nieznana historia, z której dowiadujemy się jak d...
Komentarze
Magda
Magda
Magda Gessler, Dominik Linowski
6.7/10
MAGDA Fascynująca opowieść o życiu absolutnej królowej polskiej gastronomii i jednej z najbardziej znanych i wpływowych Polek. Szczera i dotychczas nieznana historia, z której dowiadujemy się jak d...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @asach1

Weź głęboki wdech
Weź głękoki wdech

„ Prawda jest taka, że emocje odbierają nam rozum. Miłość, nienawiść, złość, namiętność, zazdrość, radość, są jak filtry, które nakładamy na rzeczywistość.” (str.55) ...

Recenzja książki Weź głęboki wdech
Wyspa zaginionych głosów
Wyspa zaginionych głosów

„ Na tej wyspie, gdzie głosy mieszały się ze snami, już nikt niczego nie mógł być pewny.” (str.418) Utrzymana w bardzo ponurej tonacji książka, gdzie wiatry i sztormy...

Recenzja książki Wyspa zaginionych głosów

Nowe recenzje

Jak stracić hrabiego w dziesięć tygodni
Jak nie zostać hrabiną
@papierowa_k...:

Essie nie musi martwić się nadchodzącym sezonem towarzyskim. Już jako dziecko została zaręczona z hrabią Denholm. Choci...

Recenzja książki Jak stracić hrabiego w dziesięć tygodni
Elena. Burzliwe lato
Kolejne niebezpieczne przygody Eleny, Tima i Me...
@alien125:

"Burzliwe lato" to drugi tom serii "Elena" autorstwa Nele Neuhaus i książka idealna dla miłośników koni, przygód i krym...

Recenzja książki Elena. Burzliwe lato
Świąteczna mordercza gra
Świąteczna masakra
@maitiri_boo...:

„Świąteczna mordercza gra” to powieść świąteczna inna niż wszystkie. Nie niesie nadziei, nie podnosi na duchu, nie opow...

Recenzja książki Świąteczna mordercza gra
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl