WYBÓR REDAKCJI

Recenzja książki Wysepka

Prawdziwe oblicze rasizmu

Autor: @LiterAnka ·3 minuty
2022-10-03 Skomentuj 21 Polubień
"Wysepka" jest popularną i wielokrotnie nagradzaną powieścią Andrei Levy – brytyjskiej pisarki jamajskiego pochodzenia. Opowiada o okołowojennych losach czwórki bohaterów, którzy w 1948 roku spotykają się w jednym z londyńskich domów, by się przekonać, że walka o pokój i równość jeszcze się nie skończyła – trwa do dziś.

"Wysepka" jest drugą częścią serii wydawniczej zatytułowanej Piąta strona świata, w ramach której wydawnictwo Albatros prezentuje czytelnikom książki pokazujące nieznane oblicza naszej historii. Książki te przełamują powszechnie znaną narrację historyczną i zwracają uwagę na aspekty, które są pomijane w powszechnej świadomości.

Akcja powieści rozgrywa się w czasie II wojny światowej oraz krótko po niej. O swoich przeżyciach każdy z czwórki bohaterów (Quennie, Hortense, Gilbert i Bernard) opowiada własnym głosem. Wojna dotknęła każdego z nich w inny sposób. Bernard i Quennie są Brytyjczykami, którzy przetrwali naloty niemieckich bombowców na Londyn. Wkrótce po tym doświadczeniu Bernard postanawia zaciągnąć się do RAF-u. Kiedy wojna się kończy, z różnych przyczyn mężczyzna nie wraca do domu, a Quennie, nie wiedząc, co się dzieje z jej mężem, wynajmuje pokoje jamajskim imigrantom.

Wśród nich jest Gilbert i Hortense – młode małżeństwo, które chce ułożyć sobie powojenne życie w kraju macierzystym – Wielkiej Brytanii. Wyobrażają sobie, że Londyn jest rajem na ziemi, pełnym możliwości, dopóki nie zderzą się z brutalną rzeczywistością. Jako osoby ciemnoskóre muszą mierzyć się z dyskryminacją na każdym kroku. Gilbert doświadczył tego już w czasie wojny, kiedy, podobnie jak Bernard, służył w brytyjskim lotnictwie. A jeszcze mocniej tuż po wojnie, zwłaszcza ze strony amerykańskich żołnierzy stacjonujących na wyspie.

"Wysepka" pokazuje, jaka ogromna przepaść istniała pomiędzy Wielką Brytanią, a jej dawnymi koloniami. Ten kontrast ujawniał się w tym, że Jamajczycy wiedzieli o kraju macierzystym wszystko, a Brytyjczycy nawet nie potrafili określić, gdzie leży Jamajka. Kwestie polityczne poruszono również w kontekście obecności Brytyjczyków w Indiach. Uważano, że kiedy Anglicy znikną z Indii, kraj pogrąży się w chaosie.

Andrea Levy w "Wysepce" po mistrzowsku nakreśliła swoich bohaterów. Pokazała, jakich sposobów używają Anglicy, gdy nie chcą być postrzegani jako naród uprzedzony wobec kolorowych. A są pełni nietolerancji i poczucia wyższości. Ciekawie została napisana postać Hortense, której wydaje się, że skoro zdobyła wykształcenie, to może zadzierać nosa. Dopóki mieszkała na Jamajce, cieszyła się szacunkiem. W Londynie szybko się przekonała, że ze względu na kolor skóry nie ma szans na zdobycie takiej pracy, o jakiej marzyła.

Quennie to z kolei jedyna postać pozbawiona uprzedzeń rasowych. Przyjdzie jej jednak zapłacić za to ogromną cenę. Ostatecznie nawet ona będzie musiała poddać się otoczeniu, w którym wszyscy gardzą czarnoskórymi.

"Wysepka" zwraca uwagę na pewną dwulicowość. Choć mężczyźni w II wojnie światowej walczą z faszystami o pokój, równość i brak podziałów, to na własnym podwórku nie sprzeciwiają się dyskryminacji ciemnoskórych. Odmawiają szacunku osobom różniącym się od nich tylko kolorem skóry. Dobitnie wyraża to Gilbert, zwracając się do Bernarda:

„CZŁOWIEKU, WIESZ TY, NA CZYM POLEGA TWÓJ PROBLEM? NA TYM, ŻE MASZ BIAŁĄ SKÓRĘ. MYŚLISZ, ŻE DZIĘKI NIEJ JESTEŚ ODE MNIE LEPSZY. MYŚLISZ, ZE ONA DAJE CI PRAWO WYWYŻSZAĆ SIĘ NAD CZARNYMI. ALE WIESZ, CO ONA CI DAJE? CHCESZ WIEDZIEĆ, KIM JESTEŚ DZIĘKI TEJ TWOJEJ BIAŁEJ SKÓRZE? BIAŁYM CZŁOWIEKIEM. TO WSZYSTKO. NIE LEPSZYM I NIE GORSZYM ODE MNIE, TYLKO BIAŁYM”.

Uwagę zwraca odświeżona wersja graficzna książki, spójna dla całej serii. Biorąc pod uwagę wartości czysto literackie, muszę przyznać, że Wysepka to jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie. To historia o zderzeniu się marzeń z rzeczywistością, opowiedziana lekko i z humorem. To opowieść o tym, jak krzywdzące uprzedzenia rasowe.

Powieść mówi o nieznanym mi wcześniej aspekcie II wojny światowej. Przywołuje słowa Winstona Churchilla, które zwykle odnosimy do zasług polskich lotników w Wielkiej Brytanii: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym” – słowa, które w rzeczywistości kierowane były do wszystkich pilotów zaangażowanych w działania wojenne po brytyjskiej stronie.

Serdecznie polecam tę niezwykłą lekturę.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-09-20

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Wysepka
3 wydania
Wysepka
Andrea Levy
7.5/10
Powieść uhonorowana najważniejszymi europejskimi nagrodami literackimi (Whitebread Award, Orange Prize, Commonwealth Prize). Losy powojennej emigracji - w tle wojna, miłość i uprzedzenia rasowe. Akcję...
Komentarze
Wysepka
3 wydania
Wysepka
Andrea Levy
7.5/10
Powieść uhonorowana najważniejszymi europejskimi nagrodami literackimi (Whitebread Award, Orange Prize, Commonwealth Prize). Losy powojennej emigracji - w tle wojna, miłość i uprzedzenia rasowe. Akcję...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @LiterAnka

Operacja Płatki Śniegu
Przedświąteczne śledztwo bystrych detektywów

"Operacja Płatki Śniegu" to kolejna część lubianej serii detektywistycznej dla dzieci, której autorem jest norweski pisarz Jørn Lier Horst. Młody czytelnik razem z bohat...

Recenzja książki Operacja Płatki Śniegu
Kapelusz cały w czereśniach
Literacki i śledczy kunszt

Jak to dobrze, że książka Oriany Fallaci "Kapelusz cały w czereśniach" została wznowiona przez Wydawnictwo Literackie. To niezwykła opowieść o wielu pokoleniach rodziny ...

Recenzja książki Kapelusz cały w czereśniach

Nowe recenzje

Czarna bezgwiezdna noc
CZTERY OBLICZA ZŁA
@mrocznestrony:

Cztery historie - opowieści o zemście, chciwości, chorych pragnieniach, a także zbrodni. Stephen King ma wyjątkowy tale...

Recenzja książki Czarna bezgwiezdna noc
Krzycz, jeśli żyjesz
„Wzywał wrodzone supermoce, ale szósty zmysł ni...
@withwords_a...:

Krzycz, jeśli żyjesz to debiut Cyryla Sone. Do książki przyciągnęła mnie informacja, że autor pracuje jako prokurator. ...

Recenzja książki Krzycz, jeśli żyjesz
Tracąc Ciebie
W labiryncie doznań.
@wiktoria.wa...:

Znacie już twórczość Karoliny Zielińskiej? 😁 Może czytaliście już którąś z jej książek? 😍 Ja właśnie jestem po lekturze...

Recenzja książki Tracąc Ciebie
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl