Recenzja książki Reguły Moskwy

Reguły Moskwy

@kalio @kalio · 2010-08-03 07:06:28
Kiedyś, jeszcze na studiach, był czas, gdy zaczytywałam się wszelkimi szpiegowskaimi opowieściami z wielkiego świata - Forsytha, nawet Ludluma. To było coś nowego w naszej siermiężnej rzeczywistości.
Silva nie musi odrywać nas od siermiężnej rzeczywistości, bo już nasz świat aż tak bardzo nie różni się od zachodniego, a mimo to czyta się go świetnie. Zwłaszcza, że ukazał kontrast między za Zachodem, a Rosją.

Powieść jest bardzo dobra, szpiegostwo na wysokim poziomie, współpraca między agencjami z różnych krajów. Jednak największym atutem powieści jest sposób, w jaki pokazuje współczesną Rosję.

Ja osobiście myślałam, że po Głasnosti i Pierestrojce już skończyły się czasy reżimu. Ależ byłam naiwna. Wiem, że powieść jest fikcją literacką, ale przecież pewne wydarzenia oglądane w telewizji nie są wyssane z palcach. I jakkolwiek D. Silva pisze też, że wiadomości telewizyjne nie zawsze są zgodne z prawdą, to jednak kropla prawdy w morzu kłamstwa i niedopowiedzenia się prześliźnie.
Dziennikarz będący na tropie afery z moskiewskim oligarchą w roli głównej zostaje zamordowany. Redaktor jego gazety niedługo po nim. To chyba nie brzmi obco?

Książka napisana językiem porywającym czytelnika. Śledzimy poczynania bohaterów w wielkim napięciu. Już nie jest to zwykła strzelanka. Teraz operacje przeprowadza się w nieco bardziej cywilizowany sposób, chociaż trup też się ściele, tylko może nie tak gęsto, jak kiedyś. We współczesnym świecie najważniejsza jest informacja - należy wykraść dysk z plikami o niebagatelnym znaczeniu.

Z przyjemnością przeczytałam tę powieść, polecam miłośnikom szybkiej akcji i napięcia. Ja na pewno poszukam książek z tego cyklu, bo to było moje pierwsze spotkanie z Gabrielem Allonem.
Ocena @kalio:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Reguły Moskwy
Reguły Moskwy 7.5 /10
Daniel Silva
kolejny doskonały thriller o Gabriellu Allonie mistrza powieści szpiegowskiej i sensacyjnej ? nieocz...
Komentarze

Inne recenzje @kalio

Książka Miasto Słońca

To jest, proszę państwa, kawałek bardzo dobrej sensacji. Treść w olbrzymim skrócie: dwunastoletni Jamie jest roznosicie...

Książka Magia przeznaczenia

O książkach Barbary Rybałtowskiej słyszałam już od jakiegoś czasu. Widziałam, że zbierają całkiem dobre oceny, więc chci...

Nowe recenzje

Książka Na przekór

Od czasu do czasu staram się dawać szansę polskim autorom, sięgając po mniej znane książki. Choć fanką literatury młodz...

Książka Połączyły ich gwiazdy

Swój wywód zacznę od tego, iż ja - Byk w słońcu, Ryby w księżycu i Rak w ascendencie, lubująca się w romantycznych i ur...

Książka Nowa Ewa. Początek

Młodzieżowe serie science-fiction bardzo często potrafią mnie zaskoczyć. Nie ukrywam, że poznawanie kolejnych, coraz to...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się