rozwój, który prowadzi do upadku...

Recenzja książki Cywilizacja traw

@iza122@iza122 · 2012-10-17
Czy ziemia stanie się wielką pustynią? Czy wojny o wodę są możliwe? Czy ludzkiej rasie grozi śmierć głodowa? Czy fikcja literacka może okazać się prawdą, a człowiek wyruszy w kosmos, aby przeżyć? Refleksje na podobne tematy przedstawia Krzysztof Pochwicki w swojej książce pt. „Cywilizacja traw”

Krzysztof Pochwicki z wykształcania ekolog, biolog, historyk, ukończył też studia na Akademii Ochrony Narodowej w Rembertowie. Wielbiciel literatury naukowej i fantastyki.

‘Cywilizacja traw” to prze de wszystkim rozważania autora nad rozwojem cywilizacji i jej wpływ na współczesny i przyszły świat.
Książkę zaczyna od przeszłości – czyli od pierwszych ludzi. Jak się rozwijali pod wpływem lat, jak wzrastały ich potrzeby.
Na początku trzymali się w nielicznych grupach, prowadzili koczowniczy tryb życia – jedli tyle, aby przeżyć. Gdy odkryli rośliny jadalne i możliwość ich uprawy, wszystko się zmieniło. Rozwój rolnictwa przyczynił się do rozwoju cywilizacji i przyrostu naturalnego ludzi. Jak się okazuje, stało się to katastrofalnym skutkiem dla przyrody.

Udomowienie roślin z czasem przyczyniło się to tego, że człowiek, aby żyć potrzebuje roślin, a rośliny, aby przerwać potrzebują człowieka.

Autor porusza dwa podstawowe zagadnienia – ocieplenie klimatu i zmniejszenie zasobów słodkiej wody. Obydwa tematy są coraz bardziej nagłaśniane, ale są naprawdę ważne. Autor otwiera czytelnikowi oczy i po części wskazuje drogę.
Mnie osobiście bardzo zainteresował rozdział poświęcony wodzie – błękitnemu złotu.

Autor w swoich rozważaniach wykorzystuje wiele danych naukowych. W książce umieścił dużo cytatów.

Rolnictwo stało się podstawą cywilizacji, ale może okazać się naszą zgubą. Są kraje, że ludzie żyją w dostatku, ale są i takie, że przymierają głodem.
Wzrost liczby ludności, zwiększone potrzeby żywieniowe, mutacje genetyczne roślin i zwierząt, zanieczyszczenie środowiska i wiele innych czynników może doprowadzić do tego, że przyszłe pokolenia będą skazane na zagładę lub wygnanie. Autor wskazuje, w którą stronę należy skręcić, aby choć w części zmienić kierunek postępu. Pomimo że już wiele rzeczy jest w tej kwestii robione, to czy jednak nie jest już za późno?
Jak wiemy wiele gatunków roślin i zwierząt wyginęło, zasoby leśne zmalały! Ma to kolosalny wpływ na nasze przyszłe pokolenia.

„Cywilizacja traw” jest książką, z którą warto się zapoznać i niech tytuł was nie myli, bo tak naprawdę ma on niewiele wspólnego z treścią. Książka porusza wiele ważnych tematów, dotyczących nas i naszych potomków.
Książkę czyta się zaskakująco dobrze i z dużym zainteresowaniem.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Cywilizacja traw
Cywilizacja traw
Krzysztof Pochwicki
{}8/10
Cywilizacja traw” ukazuje wpływ, jaki na rozwój ludzkości wywarły udomowienie roślin i narodziny rolnictwa. Bez roślin, a zwłaszcza traw, nasza historia z pewnością potoczyłaby się inaczej. Fundamenta...
Komentarze
Cywilizacja traw
Cywilizacja traw
Krzysztof Pochwicki
{}8/10
Cywilizacja traw” ukazuje wpływ, jaki na rozwój ludzkości wywarły udomowienie roślin i narodziny rolnictwa. Bez roślin, a zwłaszcza traw, nasza historia z pewnością potoczyłaby się inaczej. Fundamenta...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

Prasa straszy nas nadciągającą katastrofą ekologiczną, brakami w dostawach wody, efektem cieplarnianym, a ostatnio GMO. Z jednej strony chcemy zmieniać świat dla swojej wygody, ale z drugiej - nie chc...

@Pani_Wu @Pani_Wu

Pozostałe recenzje @iza122

To, co bliskie sercu
To, co bliskie sercu.

Czytając książki miałam okazję przeżywać różne przygody literackie i zamieniać się w bohaterów wykonujących przeróżne zawody. Dzięki powieści "To, co bliskie sercu" pier...

{} Recenzja książki To, co bliskie sercu
Beztroski książe
Beztroski książę

Nora Roberts to jedna z najbardziej znanych pisarek, dlatego jej książki dość często są wznawiane. Niestety często pod innymi tytułami. Tym razem wydawnictwo HarperColli...

{} Recenzja książki Beztroski książe

Nowe recenzje

I znowu zaświeci słońce
I znowu zaświeci słońce
@damaczytasama:

Oliwia niedługo wychodzi za mąż za Pawła, którego poznała na początku studiów. Z każdym dniem ma coraz większe wątpliwo...

{} Recenzja książki I znowu zaświeci słońce
Wojna Inge
Puszka Pandory pełna wspomnień
@canis.luna:

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl Książki o II wojnie światowej przeżywają swoje, już dość długie, ...

{} Recenzja książki Wojna Inge
Dziewczynka z ciasteczkami
Piękna, magiczna historia
@kicia1914:

Jest to moja pierwsza w tym roku świąteczna książka, którą jestem dosłownie zachwycona. Na samym początku muszę wspomni...

{} Recenzja książki Dziewczynka z ciasteczkami
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe