„Eliminacje to z jednej strony wspaniała okazja dla młodej dziewczyny, a także jej rodziny, aby wspiąć się po drabinie społecznej, a z drugiej - weryfikujący osobowość wyścig po koronę, kontrowersyjny sposób wybierania żony dla księcia.” – Tak zaczęłam moją recenzję pierwszego tomu Rywalek. Z biegiem czasu dotarło do mnie, jak bardzo to zdanie opisuje całą serię. Czy pomysł organizowania Eliminacji i wydarzenia temu towarzyszące są aby na pewno tak wspaniałomyślne, za jakie uważane są przez społeczeństwo? Pewnie, jest to szansa dla młodej damy, sposób na zmianę swojego życia i życia najbliższych, ale czy gra jest warta poświęcenia, brutalnej walki, chorej rywalizacji?
„Rywalki. Opowiadania” to dodatek do serii książek autorstwa Kiery Cass, wydany przez Wydawnictwo Jaguar.
Książka zabiera nas ponownie do świata rywalizacji, walki o spełnienie marzeń, pałacowych intryg, ale też i szans na zmianę życia o 180 stopni. Dostajemy „dodatkowe sceny” z wykreowanego świata, dzięki którym poszerzamy wiedzę na temat tego, co tak naprawdę działo się podczas Eliminacji i jak wyglądały relacje między bohaterami.
Są to opowiadania, które należy przeczytać po skończeniu serii, żeby nie spojlerować sobie wydarzeń. Przede wszystkim mamy pogłębione spojrzenie na dane sytuacje i możliwość poszerzenia historii, zobaczenia doświadczeń bohaterów pod innym kątem dzięki dodatkowym informacjom.
Opowiadania pozwalają nam na nowo odkrywać to, co działo się podczas Eliminacji, kiedy to książę Maxon miał wyłonić swoją kandydatkę na żonę. Ze względu na to, że rozdziały są pisane z różnej perspektywy, dają nam możliwość dokładnego zrozumienia sytuacji. Przybliżają nam przeżycia Aspena i jego mniej pozytywne doświadczenia w życiu gwardzisty, dzięki czemu poznajemy prawdę o świecie gwardzistów. Mamy opisany także moment poznania Maxona z Ami, rozwijające się uczucie i wspólne życie Marlee i Cartera, opis doświadczeń królowej Amberly, która kiedyś sama uczestniczyła w Eliminacjach, a aktualnie tę walkę ma już za sobą, bo „zdobyła” koronę.
Dzięki temu możemy również spojrzeć z innej strony na króla Clarksona. Autorka pokazuje nam również perspektywę pokojówki Ameriki, czy o doświadczeniach Celeste, którą od początku dość ciężko jest zrozumieć.
Opowiadania oczywiście są lepsze i gorsze. Wiele zależy od tego, kto zagościł w sercu czytelników podczas lektury Rywalek, a także od tego, czyjej historii jesteśmy najbardziej ciekawi. Mimo wszystko, takie dodatki trzeba lubić, aby dobrze się je czytało. Jednak jest to powrót do czegoś, co już dawno mamy za sobą. Moim zdaniem, akurat te opowiadania są ciekawym pogłębianiem, a nie czymś pisanym na siłę. Wiele kwestii pozostawało w serii niejasnych i historię Rywalek można było poszerzyć od razu, jednak nie widzę problemu w tym, aby po czasie wrócić do tego wszystkiego.
Dodatkowo autorka zamieściła w książce drzewa genealogiczne rodów, listę klas, spis wszystkich kandydatek i oficjalne playlisty. W książce znajduje się także wywiad z autorką.
Nowe perspektywy, a także wycinki z rzeczywistości, które składają się na spójną całość, czyli lektura idealna dla wiernych ranek serii Rywalek, które z przyjemnością wkroczą ponownie w tę rzeczywistość.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Jaguar.