Portrety kobiety recenzja

Świat kobiet.

Autor: @nowika1 ·3 minuty
2023-05-29
Skomentuj
2 Polubienia
"Portrety kobiety - każda kobieta tworzy swoją własną opowieść o życiu" Marii Topolskiej to niewielkich rozmiarów książeczka, w której kryją się opowieści kobiet o życiu, o rodzinie, o świecie.
Rozmowy poprowadzone są w formie wywiadów, gotowych zestawów pytań.
To zwierzenia kobiet w różnym wieku, na różnym poziomie życia i ku mojemu zaskoczeniu, jest tu kilka wypowiedzi "małych kobietek", w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.
Babcie, matki, córki, po prostu kobiety.
I choć każda z nich opowiada swoją własną indywidualną historię, a dzielą je pokolenia to wciąż wiele je łączy.
Potrzeba miłości, równości, akceptacji, szacunku i wolności.

🌼Kobiety opowiadają o swoim dzieciństwie, kto był ich wsparciem i drogowskazem w życiu.
Tu ogromną rolę odgrywają rodziny, w jakich się wychowywały.
🌼Jak wyglądały i wyglądają ich związki, jaka jest ich rola w rodzinie.
To różnorodne doświadczenia, warto się im przyjrzeć.
🌼Czy tradycje i przywiązanie do religii/kościoła wpłynęły na ich życie?
To pytanie jest chyba dość istotne, zważywszy na historię społeczną, polityczną i kulturową, która kształtuje polskie społeczeństwo.
I o ile rola wiary w życiu nie jest dla mnie zaskoczeniem, jeśli chodzi o polskie kobiety, to zaskoczyło mnie pytanie "A gdyby według mitologii biblijnej Bóg najpierw stworzył kobietę, albo gdyby to Adam sam z siebie zjadł jabłko z drzewa wiedzy, czy to zmieniłoby lub wpłynęło na Twoje postrzeganie roli kobiety?"
To świadczy jak religia jest mocno zakorzeniona w polskiej mentalności i jak kościół ma ogromny wpływ na ludzi w tym kraju. Jak w rozmowie o zwykłym życiu trudno odciąć się od tematu religii, i wreszcie o braku oderwania sacrum od profanum.
W odniesieniu do tego pytania przypomniano mi słowa Wiesława Myśliwskiego z książki "W środku jesteśmy baśnią" - "(...) bajką jest, iż kobieta powstała z żebra Adama. Prawda jest taka, że kobieta urodziła sobie mężczyznę i on nie może jej tego darować."

A tak pisze o religii jedna z rozmówczyń: "Tak, marzy mi się taka religia, która nie wini i nie poniża ani kobiety, ani mężczyzny, która tworzy uniwersalne ramy dla każdego człowieka, niezależnie od płci i koloru skóry, która szanuje matkę Ziemię i wskazuje na zależność człowieka od natury."

🌼Opowiadają, czym dla nich jest równość i jak rozumieją pojęcie feminizmu.
Wypowiadają się na temat obecnej sytuacji kobiet w Polsce, która w oczach większości z nich jest tragiczna.
"Obecnie społeczeństwo polskie nasiąka wielkim konserwatyzmem. Kobiety muszą być czujne, muszą mieć pewność, że idą naprzód, a nie tam, gdzie o wszystkim decyduje tradycja, przesądy, stereotypy wygłaszane przez kogoś innego (często mężczyznę, księdza, biskupa, posła PiS).
W Polsce wiele już zostało zrobione w zakresie równouprawnienia, lecz ostateczną granicą dla kobiet jest uzyskanie kontroli nad własnym ciałem. Dla Polek jest to jeszcze daleka droga, na której trzeba pokonać wiele przeszkód: brak edukacji seksualnej w szkole, tabu wokół tematu seksu, słaby dostęp do antykoncepcji, restrykcyjne prawo do aborcji, wszędobylska ręka karzącego Kościoła." - w szczerej rozmowie mówi Hanna, rocznik 1964.

🌼Większość z nich postrzega się jako osoby silne i w postawach silnych kobiet szukają swoich autorytetów.
Tak o kobiecym autorytecie mówi Katarzyna, rocznik 1961: "Nie mam jednego wzoru. To znowu jest jakaś „mozaika” – kobiety spotkane lub poznane poprzez książki, gazety, czasopisma, dziennikarki, artystki, literatki, podróżniczki… Humanistki, kobiety odważne i idące swoją drogą, często zaangażowane i nierzadko łamiące kody swojej epoki."
Feminizm postrzegają nie w negatywnym odcieniu, ale w takim dążącym do równości, szacunku i wolności wyborów.
One chcą lepszego świata dla siebie i swoich córek.
"Feminizm jest dla mnie zabieganiem o lepszy świat, w którym jedną z najważniejszych wartości będzie właśnie solidarność. Feminizm jest też niezgodą na niesprawiedliwość i głębokim buntem przeciwko wykluczającym narracjom." - Jolanta, rocznik 1990.
"Feminizm budzi strach u wielu mężczyzn, bo wydaje im się, że coś na tym stracą, podczas gdy mogą tylko zyskać." - Ela, rocznik 2001.

To pozycja do poczytania przy porannej kawie, czy poobiednim ciastku. Chwila relaksu i refleksji, i może nie wnosi zbyt wiele, ale pozwala się w słuchać w głos innych kobiet i porównać go z własnym.
Pewnie, dlatego, po każdym rozdziale autorka zostawia miejsce dla czytelnika/czytelniczki na własne, osobiste przemyślenia.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl - dziękuję 💞

Moja ocena:

× 2 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Portrety kobiety
Portrety kobiety
Maria Topolska
6.8/10

Każda kobieta tworzy swoją własną opowieść o życiu. Kto jest dla ciebie wzorem lub kobiecym autorytetem? Czy uważasz się za silną kobietę? Jakimi wartościami kierujesz się w życiu? Czym według ciebi...

Komentarze
Portrety kobiety
Portrety kobiety
Maria Topolska
6.8/10
Każda kobieta tworzy swoją własną opowieść o życiu. Kto jest dla ciebie wzorem lub kobiecym autorytetem? Czy uważasz się za silną kobietę? Jakimi wartościami kierujesz się w życiu? Czym według ciebi...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Czytacie reportaże lub książki oparte na faktach? Ja przyznam, że nie są one w kręgu moich zainteresowań, ale staram się wychodzić, ze swojej sfery komfortu i czytać różne pozycje. ''Portrety kobiet...

@guzemilia2 @guzemilia2

Kobiety w różnym wieku, od seniorek po zupełnie najmłodsze przedszkolaki. Autorka przeprowadza wywiady zadając wydawałoby się proste pytania a przepytywane kobiety snują swoje opowieści o własnym dzi...

@zanetagutowska1984 @zanetagutowska1984

Pozostałe recenzje @nowika1

Kolekcjoner strzał
Kolekcjoner strzał - thrillery z Patagonii.

"Kolekcjoner strzał" nigdy nie trafiłby w moje ręce, gdyby nie Pan Piotr Jarco i jego Autornia. Pan Piotr z pasją i zaangażowaniem tłumaczy i publikuje powieści niezależ...

Recenzja książki Kolekcjoner strzał
Żółć
Kolory zła - żółć.

Żółć. Kolor żółty kojarzy się z ciepłem i słońcem, przez co naturalnie wywołuje pozytywne emocje. Ale żółć ma również znaczenie opozycyjne - zdradę, wrogość i bezwstyd. ...

Recenzja książki Żółć

Nowe recenzje

Sąd ostateczny
Armagedon.
@Malwi:

"Sąd ostateczny" Anny Klejzerowicz to książka, która od pierwszych stron przyciągnęła moją uwagę i nie pozwoliła się od...

Recenzja książki Sąd ostateczny
Akademia Crookhaven. Szkoła oszustów
Warto czytać
@Izzi.79:

Któż z nas nie czytał lub przynajmniej nie słyszał o „Harrym Potterze”? Hmm…wydaje mi się, że chyba każdy. Sama posiada...

Recenzja książki Akademia Crookhaven. Szkoła oszustów
Mój wyścig z depresją
Wyścig z życiem, wyścig z samą sobą
@joanna123:

Depresja. Tak wiele o niej wiemy, a wciąż nie wiemy zbyt wiele. Tak łatwo jest nam oceniać ludzi po tym, co widzimy. Pr...

Recenzja książki Mój wyścig z depresją
© 2007 - 2024 nakanapie.pl