J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie recenzja

Świat Tolkiena w rzeczywistości

Autor: @aniabruchal89 ·3 minuty
2022-05-03
Skomentuj
2 Polubienia
Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie.


J.R.R. Tolkien


Pisarz, który nigdy nie traktował swoich powieści poważnie, stał się ikoną dzieł fantasy. Popularny na całym świecie, tłumaczony na setki tysięcy języków, jest obecnie wzorem dla młodych autorów. J.R.R. Tolkien ojciec Hobbita, oraz Władcy Pierścieni, wielki pasjonat Skandynawii, utalentowany Autor, profesor filologii klasycznej i staroangielskiej, ojciec czwórki dzieci i uczestnik I wojny światowej… Twórca niezapomnianych krain, magicznych istot, wielkich przygód.

Tolkien, który jest postacią jednocześnie fascynującą, a zarazem niezwykle tajemniczą. Dzięki Elfom, Orkom, oraz niezwykłym krajobrazom dokonał rzeczy, o której wielu może tylko marzyć, mianowicie znają go czytelnicy, miłośnicy filmów, fani gier komputerowych i planszowych na całym świecie. Niewielu wie, że pisząc historię pierścienia, Tolkien nie miał zamiaru stworzyć trylogii. W czasach Pisarza wydanie powieści, która ma ponad 1000 stron, było niezwykle kosztowne, niewielu było na to stać, wydawnictwa nie dysponowały takimi środkami. Ciekawe jest, że na to, aby Frodo pojawił się na kartach książki, naciskali sami wydawcy, to oni przekonali Pisarza, aby historię Śródziemia przekazać miłośnikom książek w trzech tomach.


Na potrzeby swych dzieł Tolkien stworzył kilka własnych języków, najpopularniejszym z nich jest Quenya. Mowa ta powstała w roku 1915 podczas pisania Władcy Pierścieni. Na świecie istnieją, także szkoły, które podjęły się nauki tej mowy. Elfy ze Śródziemia muszą pękać z dumy.
Książka – Parma
język – lambe

Aż 14 lat zajęło Autorowi napisanie przygód Froda Bagginsa. Tolkien potrafiła bardzo szybko pisać na maszynie. 1200 stron pierwowzoru powieści napisał za pomocą tylko dwóch palców.

Śródziemie to świat, w którym toczy się cała akcja powieści Tolkiena. Nazwa ta jest określeniem zarówno całej Ziemi np. w Hobbicie jak i Władcy Pierścieni oraz jednego określonego kontynentu. Wielu z nas zastanawia się co inspirowało Pisarza do tworzenia takich krain jak Hobbiton, Rivendell, czy wspaniałe pieczary w Helmowym Jarze. Osobiste doświadczenia Tolkiena, jego zamiłowanie do piękna krajobrazów np. region West Midlands w Wielkiej Brytanii, czy okolice Oxfordu sprawiło, że fikcja niemal stała się rzeczywistością.

Kiedy czytamy książki, lub oglądamy filmy na podstawie powieści Pisarza, rzadko zwracamy uwagę na krajobraz. Niewielu wie, że to właśnie otoczenie, widoki oraz przyroda było najważniejsze dla Autora, podczas tworzenia książek. Sama jestem wielką fanką twórczości Tolkiena i zawsze zachwycam się widokami w filmie. To niesamowite z jak wielką szczegółowością przedstawiono w nich fantazję, miłość do przyrody, oraz fascynację krajobrazem Pisarza.

Pozycji o miejscach, które były inspiracją, do stworzenia Śródziemia jest wiele. Mnie zawsze interesowały te, które posiadają nie tylko suchy opis, ale przede wszystkim zdjęcia. Wydawnictwo Arkady znane z niezwykłych albumów, wydało publikację J.R.R. Tolkien i jego świat miejsca, z których wyrosło Śródziemie.

Publikacja ta to ponad 200 stron fascynującego powrotu do świata Froda i jego przyjaciół. Znajdziemy tutaj nie tylko opisy faktów z życia Autora, ale także wspaniałe fotografie, rysunki, szkice. Wiele z nich było tworzonych przez samego Tolkiena. Wielkiej wartości książce dodają mapy, które będą skarbnica wiedzy dla fanów całego uniwersum. Muszę przyznać, że z wielkim podziwem i zachwytem przeczytałam publikację Pana Johna Gartha. Dzięki niej można nie tylko lepiej zrozumieć samego Pisarza, ale także bardziej szczegółowo przenieść się w świat stworzony w trylogii i pozostałych dziełach.

Cóż tutaj więcej mówić. Jako wielka entuzjastka wszelkich pozycji wydawanych przez Wydawnictwo Arkady, muszę napisać, że jeszcze żadna z nich mnie nie zawiodła pod względem treści jak i przede wszystkim grafiki i tak jest również z książką o jednym z najważniejszych Autorów powieści fantasy i jego świecie. Pozycja J.R.R. Tolkien i jego świat to bezsprzecznie lektura obowiązkowa dla fanów Pisarza. Książka jest także pozycją obowiązkową dla miłośników gier planszowych o Śródziemiu, moim zdaniem dzieło to nie tylko przybliża do stworzenia oryginalnej krainy, ale także pomaga rozbudować na bardzo wysokim poziomie gry fabularyzowane z serii Władcy Pierścieni.

Książka Pana Gartha to fantastyczne uzupełnienie biblioteczki zarówno małych jak dużych miłośników Elfów, pierścienia, oraz legendarnych ludów całego świata J.R.R. Tolkiena.

Moja ocena:

× 2 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie
J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie
John Garth
9/10

Nowa książka Johna Gartha, wybitnego znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena, poświęcona jest miejscom, wydarzeniom historycznym i zjawiskom kulturowym, które inspirowały twórcę Władcy Pierścieni podczas...

Komentarze
J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie
J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie
John Garth
9/10
Nowa książka Johna Gartha, wybitnego znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena, poświęcona jest miejscom, wydarzeniom historycznym i zjawiskom kulturowym, które inspirowały twórcę Władcy Pierścieni podczas...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @aniabruchal89

Rycerze honor i przemoc
Zapomniany stan

„Nie ma prawdziwych rycerzy, tak samo jak nie ma bogów. Ten, kto nie potrafi obronić się sam, powinien zginąć, żeby zrobić miejsce dla tych, którzy to potrafią”. ...

Recenzja książki Rycerze honor i przemoc
Klucz do Helheimu
Wielki lud i mroczne tajemnice

„Co by było, gdyby wpuścić Normanów do królestwa niebieskiego? Zaczepialibyście święte dziewice nieprzystojną mową, podnosilibyście wojenny zgiełk przeciw serafinom i ...

Recenzja książki Klucz do Helheimu

Nowe recenzje

Podwójny blef
To historia o walce z traumą, własnymi demonami...
@magdag1008:

Początkowo myślałam, że ta książka jest typowo młodzieżowa. Nic bardziej mylnego! Owszem bohaterami są nastolatki, ale ...

Recenzja książki Podwójny blef
Kontratak
Kontratak
@sija002:

Ji-hye zauważa, że zupełnie nie jest zadowolona ze swojego życia. Ma zwyczajną, nudną pracę, monotonną codzienność i wi...

Recenzja książki Kontratak
Ciężar atramentu
Ciężar atramentu
@recenzja_na...:

„Zawsze z politowaniem odnosił się do ludzi schwytanych w sidła czasów, w jakich żyli. Przypominali mu zasklepione w ży...

Recenzja książki Ciężar atramentu
© 2007 - 2024 nakanapie.pl