J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie

John Garth
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nowa książka Johna Gartha, wybitnego znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena, poświęcona jest miejscom, wydarzeniom historycznym i zjawiskom kulturowym, które inspirowały twórcę Władcy Pierścieni podczas tworzenia świata Śródziemia. Natchnienia dostarczyły mu przede wszystkim krajobrazy Wielkiej Brytanii – szczególnie ukochany przez Tolkiena region West Midlands i okolice Oksfordu – ale ważną rolę odegrały też zamorskie krainy i widoki z różnych stron świata. Odkrywamy wraz z autorem źródła i pierwowzory Shire’u i Hobbitonu, doliny Rivendell, Błyszczących Pieczar w Helmowym Jarze i wielu innych miejsc w Śródziemiu – górskich pejzaży, puszcz i lasów, rzek, jezior, morza i wybrzeży. Dostrzegamy bogactwo związków między osobistymi doświadczeniami pisarza, jego lekturami i zainteresowaniami naukowymi jako profesora w Leeds i Oksfordzie a kreowaną fikcyjną rzeczywistością.

Ogromne znaczenie ma towarzyszący rozważaniom materiał ilustracyjny. Wśród ponad stu ilustracji znalazły się rysunki i obrazki samego Tolkiena, dzieła innych artystów, zdjęcia archiwalne, mapy i współczesne fotografie. Książka zaprasza czytelnika w niezwykłą podróż po życiu i wyobraźni jednego z cieszących się światową sławą autorów, pozwalając zarazem zbadać skomplikowane relacje między realnością a fantazją.

Tytuł oryginalny: The Worlds of J.R.R. Tolkien
Data wydania: 2022-02-15
ISBN: 978-83-213-5160-5, 9788321351605
Wydawnictwo: Arkady
Kategoria: Historia literatury
Stron: 208
dodana przez: ReginaCatta

Autor

John Garth John Garth
Urodzony w 1966 roku w Wielkiej Brytanii
John Garth jest brytyjskim autorem, znanym zwłaszcza z pism o JRR Tolkienie, w tym jego biografii Tolkien and the Great War oraz książki o miejscach, które zainspirowały Śródziemie, The Worlds of JRR Tolkien.

Pozostałe książki:

Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia
Wszystkie książki John Garth

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świat Tolkiena w rzeczywistości

3.05.2022

Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie. J.R.R. Tolkien Pisarz, który nigdy nie traktował swoich powieści poważnie, stał się ikoną dzieł fantasy. Popularny na całym świecie, tłumaczony na setki tysięcy języków, jest obecnie wzorem dla młodych autorów. J.... Recenzja książki J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie

Moja opinia o książce

Opinie

@aniabruchal89
2022-05-03
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl