Córeczka recenzja

Światy równoległe

Autor: @Brzezina ·2 minuty
2022-08-25
1 komentarz
9 Polubień
Znakomite oddanie realiów i atmosfery podczas konfliktu na wschodzie Ukrainy, a dokładnie wydarzeń w czasie: listopad 2013 – sierpień 2014 w Donbasie.

Ta książka zaliczana do literatury pięknej, która zawiera wiele autentycznych wydarzeń, wbija w fotel i powoduje że nie chcesz jej odłożyć ani na chwile. Wcale nie znaczy że jest brutalna, pełna okrucieństw wojny, krwi i śmierci, wręcz odwrotnie. To książka o nadziei, o wierze że będzie lepiej, że damy rade, bo przecież “to musi się kiedyś skończyć”.

To książka, która wywoła łzy i uśmiech na twojej twarzy, wściekłość i zadowolenie, ale najważniejsze to chyba uczucie, że mino wszystko można nadal wierzyć w ludzi, że w chwilach konfliktu potrafimy się zorganizować i dostosować do nowych okoliczności, o ile można się do wojny jakoś przyzwyczaić.

Tamara Duda ma niesamowitą zdolność opowiadania historii, ukazywania rożnych perspektyw i barwnych charakterów. Widzimy Donbas w roku 2013 i różnorodne środowisko, prorosyjskich zwolenników, ukraińskich aktywistów i miedzy nimi zwykłych szarych ludzi, którym jest tam dobrze i daleko im do tego co dzieje się w Kijowie czy w Moskwie, którzy chcą tylko spokojnie żyć tu i teraz, bez żadnej wielkiej polityki.

Główna bohaterka jest zdolna i niezależna, ma talent, dobrą pracę i pomysł na siebie. W dniu wybuchu konfliktu mogłaby spokojnie spakować się i wyjechać na Zachód, a jednak tego nie robi. Zostaje w Donbasie i choć sama nie wie od czego zacząć, postanawia pomagać tak jak potrafi i robi to znakomicie.
Właśnie ta przemiana ze zwykłej dziewczyny w aktywną wolontariuszkę, ktora dniami i nocami w internecie wyszukuje kamizelek, opatrunków czy tabletów dla chłopaków walczących na froncie jest istotą sprawy. Ona i bardzo wiele innych kobiet i wolontariuszy stworzyło drugi front, podporę dla armii w Donbasie. Dziś o tej oddolnej aktywności słyszymy więcej i trzeba mówić o takiej potrzebie i formie walki z agresorem.

Polecam, choćby w kontekście obecnych wydarzeń, które będzie można lepiej zrozumieć dzięki perspektywie zwykłych ludzi żyjących w Doniecku i Donbasie. Oczywiście są tam postaci proukrainskie i prorosyjskie, tak jak dzisiaj, wszędzie, ale najtrudniejsze jest to, że ta wojna zaczęła się już w 2014 roku i mało kto się spodziewał, że to wszystko się tak potoczy.

“Przecież wy nie walczycie dla zabawy, walczycie o własną ziemię. A własna ziemia tylko wtedy jest własna, kiedy nasi podpierają ją od spodu”.

Książkę dopisuję do Wyzwania ukraińskiego.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-08-24
× 9 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Córeczka
Córeczka
Tamara Duda
8.9/10

Kiedy rozum śpi, eksplodują wielkie talenty. Donbas, dramatyczne wypadki wiosny i lata 2014 roku. Po wojennej szachownicy zręcznie porusza się drobna kobieca sylwetka, niesie nadzieję na rychłe zwyci...

Komentarze
@ale.babka
@ale.babka · ponad rok temu
Ciekawa recenzja. Spotkałam na Dworcu Zachodnim starszego mieszkańca tych terenów, który opowiedział mi trochę jak to wszystko wyglądało z jego perspektywy.
× 4
@Brzezina
@Brzezina · ponad rok temu
I jak to wyglądało? Ze zostali pozostawieni sobie sami czy mogli na kogoś liczyć?
× 2
@ale.babka
@ale.babka · ponad rok temu
...na siebie mogli liczyć.
× 2
Córeczka
Córeczka
Tamara Duda
8.9/10
Kiedy rozum śpi, eksplodują wielkie talenty. Donbas, dramatyczne wypadki wiosny i lata 2014 roku. Po wojennej szachownicy zręcznie porusza się drobna kobieca sylwetka, niesie nadzieję na rychłe zwyci...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Bohaterka, tytułowa Córeczka, Elf, trzydziestoletnia, niepozorna kobieta, narratorka tej powieści w wieku siedemnastu lat dowiaduje się, że ma w Donbasie babkę. I wyrusza w podróż, żeby z nią zamiesz...

@Chassefierre @Chassefierre

Pozostałe recenzje @Brzezina

Agla. Alef
Magia, mrok i dojrzewanie

Powieść Agla- Alef Raka (literatura młodzieżowa) spełnia warunki aby wpisać się na listę książek zakazanych w polskiej szkole za ministra Czarneka ( specjalnie tak odmie...

Recenzja książki Agla. Alef
Od rozstania do równowagi
Brak równowagi

Książka “Od rozstania do równowagi” to pewnego rodzaju poradnik o tym “ jak świadomie zakończyć związek i pójść nową drogą”. Takie jest założenie, więc autor przedstawia...

Recenzja książki Od rozstania do równowagi

Nowe recenzje

Zima w Jodłowym Zagajniku
Prawdziwie zimowa książka świąteczna,
@monikajazurek:

Czy marzyliście o własnym pensjonacie lub hotelu? Inga zmaga się z perfekcjonizmem oraz nadmierną potrzebą kontroli...

Recenzja książki Zima w Jodłowym Zagajniku
Festiwal lodowych serc
Przyjemna książka świąteczna
@monikajazurek:

Czy poświęcasz wystarczająco dużo czasu dla bliskich? Mija rok, odkąd Justyna i Grzegorz znów są razem, ale do pełn...

Recenzja książki Festiwal lodowych serc
Jedyne prawdziwe miłości
Książka, która budzi wszystkie lęki
@monikajazurek:

Za czym tęsknisz? Dwudziestoczteroletnia Emma bierze ślub ze swoją szkolną miłością, Jessem. Wiodą szczęśliwe życie...

Recenzja książki Jedyne prawdziwe miłości
© 2007 - 2024 nakanapie.pl