Grama to nie drama. Angielska gramatyka, czyli czasy i inne dziwne rzeczy recenzja

Ta książka to drama(t)

Autor: @Edyta_09 ·1 minuta
2019-11-30
5 komentarzy
 Nie mogę zrozumieć zachwytu nad tą książką. Owszem, ma więcej kolorów i obrazków niż przeciętna książka do gramatyki, ale poza tym jest gruba, ciężka, nieporęczna i droga. Wydaje mi się, że czytałam gdzieś wypowiedź autorki, która sugerowała, że mógłby to być dobry podręcznik albo uzupełnienie podręcznika dla uczniów. Już widzę miny uczniów, którzy zorientowali się jaki ciężar będą przez cały rok nosić w plecakach.
Znam mnóstwo książek do nauki angielskiego i wiele z nich bije na głowę "Gramę". Jak dla mnie, A.Witt niczego nie odkryła, niczym mnie nie zaskoczyła. Zgadzam się z nią, że do nauki gramatyki nie trzeba używać trudnych i skomplikowanych słów (gramatyka jest na tyle skomplikowana sama w sobie, że nie trzeba tego jeszcze bardziej komplikować), ale niektóre zagadnienia wymagają szerszego wyjaśnienia i nie staną się prostsze tylko dlatego, że ktoś stwierdził, że to proste.
Nie rozumiem co robią w książce zdjęcia autorki. Domyślam się, że stanowią tło dla zamieszczonych obok zdań, które dzięki temu zabiegowi będą łatwiejsze do zapamiętania, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jest to taki mały dowód samouwielbienia autorki.
Bardzo żałuję, że wydałam pieniądze na książkę, która do niczego mi się nie przyda, bo mogłam w tej cenie kupić inną lepszą książkę,a może nawet dwie. Jestem zła na siebie, że dałam się tak podpuścić i uwierzyłam, że ktoś stworzył coś niezwykłego, a nie kolejną, zwykłą książkę do gramatyki wzbogaconą kilkoma zdjęciami, obrazkami i "śmiesznostkami".
Spodziewałam się czegoś więcej po osobie, która robi rzetelny kanał na Youtube. Przypuszczam, że fani A.Witt będą zachwyceni jej książką, bo sympatia do autorki przesłoni wszystkie mankamenty podręcznika. Jeśli komuś to pomoże czegoś się nauczyć - super.

Arlena Witt

Napisałam taką książkę, jakiej sama chciałabym używać. Uważam, że do mówienia o gramatyce nie są potrzebne trudne pojęcia ani długie wyrazy. Język to zabawa, więc mam nadzieję, że oprócz tego, że nauc...

AL
@aletta.adwinska · około 4 lata temu
Cześć, ja nie czytałam tej książki więc nie oceniam. Tutaj widziałam wątek o tej książce może komuś się przyda https://forumnauka.pl/forum-jezyk-angielskie/grama-to-nie-drama-opinie/
Co do samej nauki gramatyki to nigdy nie byłam jej fanką. Gramatyka zawsze mnie denerowowała, bo żeby zrozumieć ją trzeba niestety wykonać masę ćwiczeń. Teraz w dorosłym życiu bez szkoły używam języka i posługuję się 4 czasami nie przypominam sobie, żebym przez ostatnie 4 lata użyła np present perfect cont.. itp.
@Justyna_K
@Justyna_K · ponad 4 lata temu
Czasami zerknę na kanał Arleny ale dla mnie to nic rewelacyjnego tam nie ma, a sama Arlena zbyt jak na mój gust egzaltowana. Jednak fanów ma sporo :) A cena książki, cóż autorka, a przy okazji wydawca  zarabiają na fali popularności. Każdy orze jak może :)
@Edyta_09 · ponad 4 lata temu
Dla mnie jej kanał jest dużo lepszy od książki. Zgadzam się, że jest egzaltowana, ale czasem wygłupiając się i mówiąc  dziwne rzeczy, sprawiamy, że słuchające nas osoby na długo to zapamiętają.
Mogę mieć pretensje do samej siebie, że dałam się nabrać i cieszyłam się jak dziecko jak sobie zamówiłam...
@krzysrysz
@krzysrysz · ponad 3 lata temu
Jakie w takim razie polecasz lepsze książki do nauki gramatyki j. angielskiego?
@Edyta_09 · ponad 3 lata temu
To zależy czego potrzebujesz. Czy jesteś w stanie zrozumieć gramatykę tłumaczoną po angielsku czy tylko po polsku. Jaki poziom Cię interesuje, itd.
@krzysrysz
@krzysrysz · ponad 3 lata temu
Jestem w stanie zrozumieć gramatykę tłumaczoną po angielsku, mój poziom można określić na słabszy B2 w ogólności. Szukam dobrej książki do nauki gramatyki która poruszałaby "głębsze" tematy niż różnice między Present Simple a Present Continuous ale również pomogła usystematyzować wiedzę (czyli przykłady z życia wzięte). Myślałem o tej książce ale po Twojej recenzji mam wątpliwości...
@Edyta_09 · ponad 3 lata temu
To, że mnie ta książka się nie podoba nie oznacza, że Tobie też nie spasuje. Najlepszy sposób na 'przetestowanie' książki to pójść do księgarni, wziąć do ręki jakąś książkę i odszukać w niej zagadnienie, z którym masz problem. Przeczytać co tam napisali, zastanowić się czy zrozumiałeś coś dzięki temu wyjaśnieniu i wtedy zdecydujesz czy odpowiada Ci takie podejście do tematu. Oprócz zawartości merytorycznej ważny jest też sposób w jaki tłumaczone są poszczególne zagadnienia. Czasem autor tłumaczy coś obszernie i dokładnie, ale nie dociera to do nas, bo tak i już - sam się na pewno zorientujesz jaki sposób przekazywania wiedzy Ci odpowiada, a jaki nie.
Ciężko mi polecić tylko jedną książkę, bo ja zawsze korzystałam z wielu i nie ma książek, w których znajdziesz wszystko.
Nie wiem ile brakuje Ci do pełnego poziomu B2 więc nie wiem czy te książki Ci się przydadzą.
Ja zaczynałam od nieśmiertelnego Murphy'ego - English grammar in use. Jest tam sporo informacji i wcale nie takich oczywistych.
Kilka lat temu odkryłam książkę Adama Urbana 'Opowieść o angielskich czasach'. Bardzo mi odpowiada ten sposób przedstawienia zastosowań czasów. Oprócz wyjaśnienia kiedy używamy danego czasu są też informacje co by było gdybyśmy w danej sytuacji użyli innej konstrukcji. W ogóle wydawnictwo Preston Publishing i ich książki opierające się na tłumaczeniach zdań są warte uwagi, np. Adam Urban ‘Czasy. Skuteczne repetytorium’ czy ‘Mów pełnymi zdaniami’ – oprócz poprawnych odpowiedzi znajdziesz tu również komentarze autora. (Pamiętaj, że autor Polak wie co sprawia trudność innym Polakom. Obcokrajowiec tego nie rozumie).
Ponadto: Seria Grammarway wydawnictwa Express Publishing (dla Ciebie pewnie część 3 i 4), Maciej Matasek ‘Gramatyka angielska dla zaawansowanych’. Lubię też serię wydawnictwa Macmillan ‘Destination’ (różne poziomy zaawansowania), ale gramatyka jest tu wytłumaczona skrótowo – za to jest sporo ćwiczeń.
Korzystam czasem z ‘Advanced Learners’ Grammar’ wydawnictwa Longman, ale to jest książka dla bardziej zaawansowanych. Sporo teorii znajdziesz w ‘FCE Use of English’ (dwie części) wydawnictwa Express Publishing – każdy rozdział z ćwiczeniami poprzedza część teoretyczna.
Nie wiem ile masz lat i czy masz dostęp do podręczników szkolnych, bo mógłbyś tez zaglądnąć do repetytorium Express Publishing na poziomie rozszerzonym, bo z tyłu jest część gramatyczna z ćwiczeniami.
Czasem znajduje ciekawe rzeczy w słowniku Cambridge online https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/
W polu, w którym wpisujesz szukane hasło masz do wyboru wersję angielską, z tłumaczeniem na polski, z tłumaczeniem na rosyjski lub gramatykę. Jeśli wpiszesz np. present simple i klikniesz ‘grammar’ to pojawi się część gramatyczna słownika.
Mam nadzieję, że moje wskazówki choć trochę pomogą. Chcąc dobrze zrozumieć świat gramatyki trzeba sięgać po różne źródła i zrobić masę zadań.
@mten
@mten · ponad rok temu
drama to stanowczo za dużo powiedziane. jest po prostu fajna

@Edyta_09 · 11 miesięcy temu
Nie, nie jest fajna.
@o.t
@o.t · 12 miesięcy temu
Serio? 1/10? Wg mnie opis nie uzasadnia tej oceny.
@Edyta_09 · 11 miesięcy temu
To jest Twoje zdanie.
Zawsze możesz napisać swoja ocenę.
Arlena Witt

Pozostałe recenzje @Edyta_09

IMÓZG / BR
iMózg

Zanim wypowiem się na temat książki, muszę zaznaczyć, że w momencie gdy ją przeczytałam (sierpień 2020) miała ponad 10 lat i wiele informacji w niej zawartych już dawno ...

Recenzja książki IMÓZG / BR
Żywica
Żywica

Duńska pisarka stworzyła powieść, w której sielankowe opisy przyrody przeplatają się z makabrycznymi scenami kreowanymi przez człowieka. Opisywana przez nią rodzina Haar...

Recenzja książki Żywica

Paradoks łosia
SYNDROM FINA
@renata.chico1:

Antti Tuomainen powraca z drugą częścią cyklu o perypetiach matematyka Henriego Koskinena. „Paradoks łosia” to kolejn...

Recenzja książki Paradoks łosia
Układ
Wciągająca historia
@Izzi.79:

Mieliście okazję czytać dwa pierwsze tomy tej niezwykle ciekawej historii, które zachwyciły mnie i dostarczyły niesamow...

Recenzja książki Układ
Kochanie? Witam w piekle
Recenzja
@zmiloscidom...:

✨️ „Nie wie jeszcze o tym, że z każdym przetańczonym krokiem wpada w czeluści piekła”. Mroczny debiut, mój piękny patr...

Recenzja książki Kochanie? Witam w piekle