"Tytus, Romek i A'Tomek" to seria polskich komiksów przygodowych autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego znanego szerzej jako Papcio Chmiel. Tytus, Romek i A'Tomek to postacie, które są głównymi bohaterami komiksu wydawanego początkowo na łamach “Świata Młodych” od roku 1957. To jedni z najbardziej lubianych bohaterów, którzy podbili serca wielu dzieci.
Seria opowiada o przygodach dwóch przyjaciół, Romka i A'Tomka, którzy za cel postawili sobie uczłowieczyć szympansa Tytusa de Zoo. Jak się okazuje Tytus de Zoo ma więcej cech ludzkich niż małpich. Co wyniknie, kiedy ta trójka połączy siły?
Wyruszając w ślad za przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka możemy odkryć wspaniałe skarby i przeżyć niejedno wyzwanie. W końcu ta grupa doskonale wie, jak rozweselić nawet najsmutniejszy i pochmurny dzień.
Oprócz rozrywki, komiksy dostarczają wiele wartości edukacyjnych. Przyjaciele narysowani w wyobraźni Papcia Chmiela nie próżnują i uwielbiają majsterkować, odkrywać nieznane ziemie i oczywiście psocić. Kolejne komiksy oraz książki pokazują przygody trzech bohaterów. Wszystkie części jednocześnie bawią i uczą, przekazując najmłodszym wiedzę z zakresu ochrony środowiska, geografii czy biologii.
Sięgnęłam po XVII księgę przygód trójki przyjaciół, w której próbują oni uczłowieczyć Tytusa poprzez umuzykalnienie. W dzieciństwie było to moje drugie spotkanie z Tytusem (pierwszym była księga XIX - "Tytus aktorem", po którą sięgnę gdy tylko uda mi się ją skądś odkopać). Komiks ten wydany jest w układzie poziomym. Potocznie księga ta ma opis "Umuzykalnienie Tytusa".
Szympans Tytus jest nadpobudliwy a jego przyjaciołom coraz trudniej jest z nim wytrzymać. Żadne metody na uspokojenie nie pomagają, wiec w końcu Romek i A'Tomek wpadają na pomysł uczłowieczenia Tytusa poprzez umuzykalnienie. Tytus bardzo angażuje się w naukę i tworzenie muzyki. Co wyniknie z nowej pasji Tytusa? Jedno jest pewne - nie zabraknie tu nauki i rozrywki.
Cechą charakterystyczną komiksów są fantastyczne pojazdy stworzone przez fikcyjną postać profesora T. Alenta. W księdze XVII mamy do czynienia z okarynolotem. Jest to prom kosmiczny użyty w misji ratunkowej przez Romka i A'Tomka. Z wyglądu przypomina instrument muzyczny okarynę. Wewnątrz mieści lądownik Mandolę, który z wyglądu przypomina instrument muzyczny mandolinę.
Miło było powrócić do przygód Tutusa po ponad 20 latach. Z chęcią będę kontynuować tą sentymentalną podróż i to nie tylko w ramach sierpniowego wyzwania. Kto jeszcze nie zna polskiej komiksowej klasyki niech szybciutko nadrabia zaległości. Najlepiej we właściwej kolejności.