Recenzja książki Vox

"VOX" -Christina Dalcher

@Wiejska_biblioteczka @Wiejska_biblioteczka · 2019-06-16         Zachwalana przez wielu czytelników, powieść Christiny Dalcher z jakże intrygującą okładką, przykuwa uwagę niemal każdego, kto znajdzie ją w zasięgu swojego wzroku. Czy mój zakup, będący zwykłym impulsem, to dobry wybór? Czas się przekonać.


      Równouprawnienie to przeszłość. Od tej pory kobiety nie mają już prawa głosu, tracą dotychczasowe stanowiska i przywileje. Ich nowym zadaniem będzie dbanie o domowe ognisko, rodzinę i całkowita uległość wobec mężczyzn, w szczególności mężowi oraz panującemu rządowi. Wobec nich obowiązuje zakaz nauki pisania i czytania, najgorszy jest chyba jednak dzienny limit słów, jakie mogą wypowiedzieć- 100. Po jego przekroczeniu czeka ich kara, która z każdym razem będzie bardziej dotkliwsza i bolesna. Taki los zgotował im ówczesny amerykański rząd.
     Ambitna, pracowita i ugodowa kobieta, Jean McClellan, która całe swoje życie poświeciła badaniom  naukowym, nagle traci grunt pod nogami, a mimo to nadal musi stwarzać pozory dobrej i uległej żony. Mijają miesiące, które wymagają od kobiet wiele poświęceń, ale niebawem szykują się kolejne zmiany w ich życiu. Doktor McClellan wkrótce uświadomi sobie, że musi zawalczyć o lepszą przyszłość dla płci pięknej. Teraz liczy się każda minuta, każde słowo i każda pomoc.

       "Vox" to szokujący thriller, który kłuje w oczy historią, która może się stać realna. To mroczna i oburzająca wizja świata, w którym społeczeństwo dzieli się na dwie części: tych lepszych (mężczyzn) oraz gorszych( kobiety).  Tutaj o wszystkim decydują mężczyźni, którzy piastują urzędy, zarabiają na życie i rządzą. To im należy się szacunek. Kobiety muszą być jedynie uległe, usługujące, a przy tym niemal niezauważalne. Ich wcześniejsze postaw, gesty, słowa służyły szerzeniu zła i zgorszeniu. Teraz są bezbronne.
      Ten dystopijny obraz społeczeństwa to początek nowego chaosu, który prędzej czy później może doprowadzić do totalnej zagłady świata. Tak skonstruowana fabuła to doskonałe pole manewru dla naszej wyobraźni, a być może i przestroga przed niepożądanym konfliktem.  Mroczna, przerażająca i wstrząsająca wizja ludzkości, jaką przedstawiła nam autorka, to teoretycznie czysta fikcja, w której tkwi wiele prawdy, przez co może ona wzbudzać spory niepokój. Jednym słowem ta historia jest tak nieprawdopodobna, a jednocześnie może stać się w niedalekiej przyszłości prawdziwa.
      Ta powieść pokazuje nam jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywa język i mowa. Możliwość posługiwania się nim, świadomość, że ktoś nas wysłucha, zrozumie i darzy szacunkiem to niezmiernie cenny dar. Jednak stale należy pamiętać, ze im więcej chcemy, tym więcej możemy stracić, bowiem istnieją granice, których nigdy nie można przekroczyć.


       Podsumowując, "Vox" Christiny Dalcher to szokujący i ogromnie wciągający thriller, o mało atrakcyjnej wizji świata, w którym dominują mężczyźni, dyskryminacja i bezkompromisowość. Liczne pozytywne opinie na temat tej książki spowodowały, że miałam wobec niej spore wymagania. I choć owa lektura mnie totalnie pochłonęła, to jednak czegoś mi tutaj zabrakło, Czegoś, co wywoła jeszcze mocniejsze wrażenia. A tak jest jak jest, czyli dobrze i dość ekscytująco.
Ocena @Wiejska_biblioteczka:
serce  3 Polubienia
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Vox
Vox 8.1 /10
Christina Dalcher
Człowiek wypowiada dziennie około 16 tysięcy słów. Wyobraź sobie, że możesz powiedzieć ich tylko 10...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Tak jak się spodziewałam, wizja przyszłości Christiny Dalcher dogłębnie mnie poruszyła. To w jaki sposób autorka, próbowała przedstawić nam przyszłość, w moim odczuciu jest wręcz przerażające. ...

@TalkaOn @TalkaOn

Inne recenzje @Wiejska_bibli...

Książka Zjazd absolwentów

Ostatnie książkowe zakupy skupione były głównie na sierpniowych nowościach. Przyznam szczerze, że wiele z...

Książka Uśpione królowe

Moja przygoda z Hanną Greń i jej cyklem "W Trójkącie Beskidzkim" rozpoczęła się od jego ostatniej częśc...

Nowe recenzje

Książka Wyrok

Na Remigiusza Mroza możemy zawsze liczyć! Możemy liczyć zarówno w kontekście jakości i poziomu jego książek, jak i też...

@Uleczka448 @Uleczka448
Książka Łańcuch

"Ci, którzy chcą władzy i ją osiągają, żyją w ciągłym strachu, że ją stracą." Veronica Roth – Niezgodna Czym jest dla...

@ZaczytanaMalwa @ZaczytanaMalwa
Książka Rana

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają. Wojciech Chmielarz – polski pisarz i dziennika...

@monweg @monweg

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się