Recenzja książki W górach szaleństwa

W GÓRACH SZALEŃSTWA

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-14

Bardzo szybko po tomie „Coś na progu” wydawcy zdecydowali się na zaprezentowanie kolejnego zbioru opowiadań Lovecrafta. Zachęcony poprzednią książką tego autora sygnowaną logiem Zysk i S-ka ochoczo sięgnąłem po omawiany niżej wybór tekstów. I po raz kolejny nie zawiodłem się.
Zbiór ten podobnie jak wspomniany „Coś na progu” zawiera w sobie utwory z tomów At the Mountain of Madness”; „Dagon”;„The Dunwich Horror”, wspartych kilkoma z „Horror at the museum. H. P.Lovecraft and others”. I ponownie wybór nie jest tak oczywisty jak mogłoby się zdawać, stanowiąc o wyjątkowości tego wydawnictwa.
Znajdziemy tu niezwykłe, napisane wspólnie z Harrym Houdinnim (a konkretnie na jego zamówienie) opowiadanie „Uwięziony pośród faraonów” opisujące historię magika zamkniętego w piramidzie.
Niezwykły nastrój Lovecraft przedstawi również w „Zapomnianym mieście”, popisując się zarówno swą wiedzą archeologiczno-historyczną, jak i umiejętnością budowania klimatu, w którym prócz niepokoju i lęku czujemy suchość w ustach.
Napisane wspólnie z Keithem Sterlingiem opowiadanie „W murach Eryxu” jest jednym z najdziwniejszych utworów Mistrza, świadczy ono bowiem o pewnych skłonnościach Samotnika z Providence do ciężkiej science-fiction.
Znakomite studium choroby psychicznej i zatracenia własnej osobowości możemy zaobserwować w „Cieniu spoza czasu”, gdzie poznamy historię Nathaniela Wingate’a, wykładowcy ekonomii.
”Pełzający chaos” to przepiękna i bardzo obrazowa wizja... nie zdradzę czego, ale dodajmy, że pod wpływem opium.
I wreszcie opus magnum zbioru, czyli mini powieść „W górach szaleństwa” opisująca wyprawę badawczą na Antarktydę.
Po raz kolejny wydawcy udało się zebrać różnorodne a przy tym reprezentatywne utwory Lovecrafta, udowadniając tym samym jak wielki jest jego wpływ w literaturę nie tylko grozy, ale i fantastyki w ogóle. Nie był on może pisarzem zdolnym, uparcie pracował nad swoim stylem, często przetwarzając po raz kolejny swoje wcześniejsze pomysły. Jednak oryginalności i umiejętności kreowania niezwykłych światów, bóstw i nastrojów odmówić mu nie można. Wprawdzie Stanisław Lem powiedział kiedyś, że Lovecraft jest takim pisarzem dla antykwariuszy i bibliofili, ale czy należy odebrać to jako zarzut? Szczególnie, że Lem ma bardzo podobne audytorium.
Książka W górach szaleństwa
3 wydania
W górach szaleństwa
H.P. Lovecraft
{}7.8/10
Zbiór opowiadań, zawartość: - Uwięziony wśród faraonów (Imprisoned with the Pharaohs) - Zapomniane miasto (The Nameless City) - W murach Eryksu (In the Walls of Eryx) - Cień spoza czasu (The Shadow O...
Komentarze

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Czarodzieje

Jak wyglądałoby życie Harry’ego Pottera, gdyby zamiast do szkoły średniej dla czarodziejów trafił na magiczny uniwersyt...

Książka Tajne życie. Kobieta w służbie CIA

Będąc dorastającą dziewczynką marzyłam o podróżach i zaczytując się książkami Alfreda Szklarskiego chciałam być jak Tom...

Książka Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków

„Kruki są nieobliczalne i emanuje z nich jakaś magia.” Jest to książka popularnonaukowa, gdzie autor stara się każdą te...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}