Recenzja książki Mindfulness dla dzieci

W poszukiwaniu spokoju

WYBÓR REDAKCJI
@alien125@alien125 · 2020-05-13
Jako nauczycielka pracująca w przedszkolu oraz instruktorka jogi dla dzieci, od jakiegoś czasu interesuję się tematyką Mindfulness. Kiedy tylko usłyszałam o książce napisanej przez Uz Afzal postanowiłam po nią sięgnąć i zanim zaczęłam ją zgłębiać, moje serce skradły przepiękne, barwne i dające do myślenia, mądre ilustracje. Już wtedy czułam, że będzie to dla mnie ważna lektura.

Mindfulness to uważność.
To zwracanie uwagi na wszystkie szczegóły chwili obecnej.
To bycie tu i teraz, w zgodzie ze sobą i z otaczającymi nas elementami świata.
To nauka doceniania drobiazgów, skupiania myśli na konkrecie, głębokie doświadczanie zwyczajnej codzienności wszystkimi zmysłami.

Mindfulness pomaga dostrzegać to, co często nam umyka. Pomaga rozgonić złe duchy przeszłości i uczy tego, aby nie zamartwiać się przyszłością, na którą nie mamy wpływu.

Mindfulness- chociaż brzmi to tak poważnie- możemy praktykować już z najmłodszymi dziećmi, sprawiając, że ich życie będzie spokojne, pełne wdzięczności, zrozumienia i harmonii.

Autorka na początku przybliża istotę Mindfulness i pokazuje jakie korzyści może przynieść dorosłym oraz dzieciom. Następnie w kilku rozdziałach przekazuje trochę teorii, historii zaczerpniętych z życia oraz przedstawia proste ćwiczenia. Porusza zagadnienia dotyczące zwyczajnych czynności takich jak: oddychanie, pobudka, jedzenie, szykowanie się do wyjścia a nawet chodzenie i podróżowanie. Pokazuje jakie problemy dorośli oraz dzieci mogą mieć w trakcie nauki, komunikowania się, czy zasypiania i za sprawą prostych ćwiczeń podpowiada jak sobie z nimi radzić.

Na uwagę zasługuje wizualna strona książki. Wiedza została usystematyzowana i podzielona na krótkie rozdziały, natomiast strony nie są zapisane od brzegu do brzegu. Mamy podział na kolumny, zabawę z czcionką, ramki, oznaczniki i cytaty, co sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko i łatwo można wrócić do interesujących nas zagadnień.
Ilustracje są mistrzowskie- przepiękne, odrobinę abstrakcyjne, dopasowane do tematyki rozdziałów, kolorowe i skłaniające do refleksji.

Chociaż wizualna strona jest ogromnie ważna, jednak najważniejsza w książce jest treść.
Temat uważności wydaje się być istotny szczególnie dzisiaj. W czasach pandemii wszyscy zostali brutalnie wrzuceni w inną rzeczywistość i bez względu na wiek z pewnością zmagają się ze strachem i stresem. Książka "Mindfulness dla dzieci" będzie lekturą idealną nie tylko dla rodziców czy nauczycieli, ale dla wszystkich osób, które chcą w życiu osiągnąć spokój, równowagę, szczęście i dostrzec więcej niż widzą inni.
Ocena @alien125:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2020-05-07
Książka Mindfulness dla dzieci
Mindfulness dla dzieci
Uz Afzal
{}10/10
Każdy rodzic, który pragnie zapewnić dziecku właściwy rozwój oraz niezbędną pewność siebie, powinien sięgnąć po ten poradnik. Ćwiczenia ułatwiające zachowanie koncentracji oraz należytego skupienia p...
Komentarze

Pozostałe recenzje @alien125

Książka Kolory zła: Czerń.

Julia Sarman po latach spędzonych w Ameryce wraca ze swoim siedmioletnim synkiem Piotrusiem w rodzinne strony, aby zacz...

Książka Oczy ciemności

Po tragicznych wydarzeniach z przeszłości, była rewiowa tancerka Tina Evans próbuje żyć normalnie. Aby nie myśleć tyle ...

Nowe recenzje

Książka Upadek Olivera

Naczytałam się negatywnych recenzji tej książki, a mimo to jakoś tak do mnie gadała, że i tak po nią sięgnęłam. Z opini...

Książka Oczy ciemności

Miałam spore oczekiwania względem tej książki. Specjalnie przesunęłam sobie ją w kolejce do czytania z nadzieją na ch...

Książka Silver. Pierwsza księga snów

Od tej powieści zaczęła się moja przygoda z twórczością Kerstin Gier i czuję, że szybko się ona nie zakończy. Aut...

{}