Tajemnicze sąsiedztwo recenzja

Wiedzą sąsiedzi, jak kto siedzi

TYLKO U NAS
Autor: @Jagrys ·2 minuty
2023-02-07
Myśl pierwsza, gniewna i chmurna: Miała być Kornwalia. Dlaczego jest Londyn i co ja tu robię?
Myśl druga, chmurna i gniewna bardziej: Dlaczego pomyliłam książki?
Ano dlatego: Marzenia lorda Trevethowa. Kubek w kubek, ta sama gładka buźka.
Rozumiem, że miałam nie zauważyć powtórzonej okładki. A taki [łokieć Kozakiewicza].
Nie mniej, skoro już się stało, że zamiast "nowego" wzięłam do ręki romans stary, poniekąd już archiwalny - spójrzmy, co on sobą daje.

Tytuł: Kompletna blaga.
Sloane wprowadzając się do domu przy Culross Street wiedział, kto mieszka obok: Morgana Hart, kuzynka panny, którą Cyprian obecnie emabluje.
Fabuła: Bardzo niczego sobie.
Cyprian Sloane dokłada starań, by wypracować sobie pozycję i uznanie w towarzystwie. Ze względu na niechlubne pochodzenie i awanturniczą przeszłość - unika wszystkiego, co w jakikolwiek sposób mogłoby powiązać go z czymkolwiek niestosownym.
Morgana Hart kopnęła w dumę londyńską rajfurkę i jej naganiacza. Mało tego: Plotka głosi, że w swoim domu szkoli jej konkurencję.
Unikający jak ognia choćby posądzenia o dezynwolturę Sloane, trochę przypadkiem, trochę z własnej woli - wpada jak śliwka w kompot.
Sloane, choć się krzywi i stęka - w przewrotnym układzie ma szansę upiec kilka pieczeni na jednym ogniu.
Morgana robi dobrą minę do złej gry i działa na dwa fronty.
Akcja właściwa: Całkiem do rzeczy. Zmyślnie, rezolutnie, przekonująco.
Morgana stara się zapewnić swoim podopiecznym jak najlepszy start w najstarszej profesji świata, choć sama "w temacie" z racji urodzenia i wychowania nie ma najmniejszego pojęcia. Nie sposób nie uszanować jej determinacji.
Podopieczne Morgany i pani Bisou - ofiary podwójnej moralności; uznane za kobiety upadłe, dla których ulica ma być ich chlebem i domem.
Cyprian, którego samo imię to represalia przeżartego nienawiścią ojca - chce czegoś, co przynależy mu z urodzenia, lecz z racji pozycji - jest poza zasięgiem.
Gaston rysuje cienką kreskę między tym, co wypada a tym, co należy. Jej bohaterowie balansują na granicy akceptacji i potępienia, wyżyn i marginesu społecznego mając świadomość z następstw wyborów.
Co uznaję za warte podkreślenia, to pełnowymiarowość bohaterów. Pierwszo- i drugoplanowych. Trzecioplanowych również.
Mają plany i swoje marzenie, lecz stoją twardo na ziemi. Znają wysokość stawki i cenę swojego upadku. Amory? Być może. Owszem, jest seksownie, lecz akurat nie seksy są tu najważniejsze.
Zabrzmi to jak truizm, lecz wTajemniczym sąsiedztwieromansowania stricte w stosunku do treści innych jest zaskakująco mało. To nie tyle romans ile szkic kilku szczebli georgiańskiej drabiny społecznej. W jakiś sposób to ekscytujące.
Tajemnicze sąsiedztwo nie jest jakąś bajdurką o niej i o nim. To zmyślnie skomponowana opowiastka o nim i o nich - należących do kręgu, lecz mniej lub bardziej wyrzuconych poza nawias.
Nie pamiętam już kiedy ostatnimi czasy zdarzyło mi się czytać romans jednocześnie tak stateczny i wyrazisty. Sama nie mogę uwierzyć w to, co teraz mówię, ale gotowa jestem stracić dla tego sąsiedztwa głowę. Tak po prostu.

Data przeczytania: 2023-02-06

Diane Gaston
Cykl: The Mysterious Miss M, tom 3
Seria: Harlequin Romans Historyczny

Anglia, XIX wiek. Cyprian Sloane ma za sobą burzliwą przeszłość. Jako szpieg angielskiego rządu wziął udział w wojnie z Napoleonem, ale też zajmował się przemytem, nie stronił od hazardu i uwodził kob...

Diane Gaston
Cykl: The Mysterious Miss M, tom 3
Seria: Harlequin Romans Historyczny

Pozostałe recenzje @Jagrys

Zemsta Walentynki
Aksjomat zdrady dla niemagicznych

Spragniona posiadania kawalera na wyłączność, Walentyna Pączek wspomagając się czarem z księgi zaklęć, rzuca urok na bogu ducha winnego Piotra Szczurko. Od tej pory p...

Recenzja książki Zemsta Walentynki
Spisek byłych żon
Królowe Prerii i Riders

Znalezione w otchłaniach czytnika. Myślę, że dla własnego dobra najlepiej będzie nie dociekać, jak i skąd. Ponieważ do tekstów o matactwach wszelkich "byłych" ostatnimi...

Recenzja książki Spisek byłych żon

Zabij Mrok. Black Bird Academy.
Demoniczne połączenie mroku i miłości
@czarno.czer...:

Jakiś czas temu na Instastories zapytałyśmy naszych obserwatorów jaką książkę wydawnictwa Jaguar powinnyśmy przeczytać ...

Recenzja książki Zabij Mrok. Black Bird Academy.
Desire or Defense
Rewelacja <3
@czarno.czer...:

"Nie ist­nie­je nic bar­dziej roz­pacz­li­we­go i przy­gnę­bia­ją­ce­go niż uczu­cie to­tal­ne­go przy­tło­cze­nia ży­c...

Recenzja książki Desire or Defense
The Paper Dolls
Tajemnicza
@czarno.czer...:

"Nie wie­rzę w przy­pad­ki, zbie­gi oko­licz­no­ści, brat­nie dusze i tego ro­dza­ju bzdu­ry. Twar­do stą­pam po ziemi ...

Recenzja książki The Paper Dolls