*współpraca reklamowa z Wydawnictwem Zielona Sowa*
Lubicie wspinaczki górskie? Ja pomimo tego, że mieszkam w górach, szczerze ich nie lubię, dlatego czasem sięgam po książki związane z tym tematem, bo ciekawi mnie co ludzie w tym widzą. Ta książka kierowana jest do najmłodszych odbiorców, ale ze względu na ciekawe tematy i mnóstwo ciekawostek wydaje mi się, że może się spodobać także starszym czytelnikom. Jest to drugi tom cyklu "Ciekawscy" jednak nie trzeba znać pierwszego tomu, żeby zrozumieć o co chodzi, choć pojawiają się wzmianki o poprzedniej przygodzie.
Maciek i Radek wraz z rodzicami wyruszają na wysokogórską wyprawę, gdyż chłopcy po nieprzeciętnej przygodzie są głodni wrażeń. Wraz z nimi wyruszamy w podróż w Himalaje, które mają wiele do zaoferowania młodym odkrywcom, którzy tropią sensację. Wkrótce Maciek, Radek ich rodzice i przewodnicy górscy wplątują się w nie lada aferę związana nie tylko z nowoczesną sztuczną inteligencją, ale i pradawną legendą o Yeti.
Książka kierowana do dzieci, napisana w bardzo prostym i łatwym do zrozumienia języku. Zawiera dość ciekawą fabułę, wzbogaconą o wiele ciekawostek nie tylko dotyczących gór, wspinaczki czy samych Himalajów, ale także poświęconych nowoczesnym technologiom. Zarówno dzieci jak i dorośli przy lekturze tej książki mogą dowiedzieć się czegoś nowego, ale też przeżyć fajną przygodę wysokogórskiej wyprawy, bez wychodzenia w domu - dla mnie najlepsza opcja.
Sama fabuła nie do końca mnie porwała, może przez moją niechęć do górskich wypraw, jednak wątki poświęcone historii czy nowoczesnym technologiom wzbudziły moje zaciekawienie i spowodowały, że książka okazała się ciałkiem wartościową lekturą. Dodatkowo autor skupia się na relacjach międzyludzkich, na rodzinie i przyjaźni, która wystawiana jest na dość ciężką próbę. Pokazana jest także mroczna, bezwzględna czy też chciwa natura człowieka, która nie cofa się przed niczym, żeby osiągnąć swój cel, sięgając po niekonwencjonalne środki.
Książkę przeczytałam w kilka godzin, dobrze się przy niej bawiłam, choć niektóre fragmenty były monotonne i nużące, jednak muszę też przyznać, ze autor zaskoczył mnie tematami związanymi z Yeti, czy samym jego wyobrażeniem "ludzi gór" co jest wielkim atutem tej historii. Dodatkowo w książce opisane są zalety, wady i zagrożenia wynikające z wypraw w wysokie góry. Możne lepiej poznać alpinizm czy himalaizm. To zarówno wartościowe wskazówki ale też i przestroga. Pokazana jest potęga natury, przy której człowiek nie jest w stanie sobie poradzić bez odpowiedniego przygotowania i cennej wiedzy.
Podsumowując to całkiem przyjemna lektura, nie wykluczam, że nadrobię pierwszą cześć tego cyklu, bo pióro autora jest naprawdę fantastyczne i szczegółowe, a ja uwielbiam szczegóły. Książka z elementami naukowymi, obyczajowymi i trochę zahaczające o sci-fi. Fajna i wartościowa lektura, warta przeczytania.