Recenzja książki Legenda. Rebeliant

"Zafascynowana jego legendą"

@cassandra9891@cassandra9891 · 2012-09-26
Kontynent Ameryki Północnej nawiedzają kolejne potężne huragany, podczas gdy woda zabiera coraz więcej.
O pozostałe skrawki lądu toczy się zaciekła walka między Wschodem a Zachodem, Koloniami a Republiką. Tylko wąski pas ziemi, ciągnący się od Dakoty do zachodniego Teksau, rozdziela oba państwa.
Przywodząca na myśl bratobójczą wojnę secesyjną, historia zatacza koło aby powtórzy się raz jeszcze w futurystycznej przyszłości.
Nie można wyciągnąć wniosków z mądrości pokoleń ani z ich losów, gdyż historia została zapomniana, a może i celowo zatuszowana.

Tytułowa "Legenda", która powołana zostaje do życia na naszych oczach, to postać młodzieńca, którego wygląd nie jest nikomu znany. Day w pojedynkę zaszkodził już Republice nie raz.
Odrzucony podczas Próby i niesłusznie skazany, zwraca się przeciwko systemowi.
Nie może jednak przyłączyć się do sił tajemniczych Kolonii, ponieważ jego rodzina pozostaje tutaj, więc on także.Gdy klątwa śmiertelnej epidemii trafia na jego rodzinny dom, zdobycie lekarstwa dla brata staje się priorytetem.
To wtedy jego śladem podąży najmłodszy i najlepszy kadet Republiki, cudowne dziecko z najwyższym wynikiem na Próbie, jaki uzyskano w historii.
Starcie nie będzie łatwe. W obu przypadkach będzie się liczyć osobista strata, a co za tym idzie, także i zemsta.

Ofiary po obu stronach konfliktu, przy jednoczesnym uczuciu, jakie zaczyna łączyć żołnierza oddanego Republice i Rebelianta, przywodzi na myśl wojnę rodzin Capuleti i Montecchi. Nie tak łatwo przychodzi przecież wybaczyć śmierć bliskiej osoby z rąk wroga. Uczucie zrodzi się na przekór kłamstwu i pragnieniu zemsty. Inne motywy, które odsyłają do tego konfliktu, to ucieczka pod pozorem śmierci.

Ekranizacja
Sprzedano już prawa do ekranizacji "Legendy", a książka ta to powieść pełna akcji, więc z całą pewnością się do tego nadaje. Młoda dziewczyna w strukturach wojskowych i młodzieniec samodzielnie walczący przeciw Republice to dla mnie jednak o wiele lepsza propozycja na zekranizowanie trylogii w postaci anime. Już sama projekt okładki wydania japońskiego tego dowodzi - chętnie wyczekiwałabym premiery takiego anime.

Wydanie
Dla każdej zmiany narracji użyto innej czcionki. Ciekawa oprawa graficzna, gdzie zamiast tytułu kolejnego rodziału zaznaczony został bohater, który przejmie opowieść: June lub Day. Krótkie rozdziały zwiększają tempo czytania. Na okładce tomu pierwszego mamy godło Republiki, państwa militarnego, gdzie najlepsza możliwa kariera to ścieżka wojskowa, a prestiżowe uniwersytety to istny wojskowy plac ćwiczeń.

Legenda a inne antyutopie
Nowy Jork ("Pandemonium"), Chicago ("Niezgodna"), a teraz Los Angeles. Widać każda metropolia Stanów pragnie mieć swój antyutopijny odpowiednik.
Próba to podobne testy jakie przechodzą wszyscy w Chicago by ułatwić wybór frakcji ("Niezgodna"). Oficjalna procedura, której podlegają wszyscy przywodzi na myśl Dożynki w Igrzyskach Śmierci, tam jednak wybór był jeszcze bardziej losowy i tragiczny. Co łączy wszystkie te procedury to widoczna niesprawiedliwość, której obywatele futurystycznej przyszłości nie potrafią lub nie mogą się przeciwstawić aż do momentu wybuchu rebelii.

Rekomendacje
"Legenda" to 'młodsza' antyutopia, lecz nadal prezentuje właściwy dla tego gatunku hermetycznie zamknięty świat wybranych prawd. Bańka mydlana pełna kłamstw, które przyjęto za prawdę. Mamy hipotezy co do losów innych kontynentów, ale nic nie wiemy na pewno. Ta futurystyczna wizja jest na tyle ciekawa, że chętnie poznam dalsze jej losy.
"Legendę" czyta się szybko i przyjemnie. Nieustannie coś się dzieje, a na tle innych antyutopii z głównym wątkiem militarnym, prezentuje się bardzo dobrze. Zazwyczaj siły rządowe to wrogie obozy, nie zawsze mamy okazje poznać ich strukturę od wewnątrz. Marie Lu wybiera na swoich bohaterów lustrzane odbicia i pokazuje ich losy w zwierciadle futurystycznej przyszłości: jednego wybranego na chwałę Republiki, drugiego skazanego za niepopełnione grzechy.
Ocena @cassandra9891:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2012-01-01
Książka Legenda. Rebeliant
3 wydania
Legenda. Rebeliant
Marie Lu
{}8.6/10
Cykl: Legenda, tom 1
Mroczna przyszłość, w której nic nie jest takie, jak się wydaje. Dwa odmienne światy, i dwoje młodych bohaterów, którzy stają w walce przeciwko sobie. Piętnastoletnia June – geniusz militarny kontra j...
Komentarze

Zobacz także

Niegdyś zintegrowane, dziś rozbite. Zjednoczone Stany Ameryki toczą nieustanne, krwawe wojny. Pomiędzy Republiką, a Koloniami dochodzi do walk terytorialnych, zamieszek i ataków terrorystycznych. Gru...

Czytam bardzo różne książki. Od młodzieżówek po literaturę kobiecą, od obyczajówek po fantasy, od współczesnych baśni po horrory. Od jakiegoś czasu przekonuję się także do niezwykle popularnej dystopi...

Pozostałe recenzje @cassandra9891

Książka Tak wygląda szczęście

Oto historia znajomości, która zaczyna się w świecie wirtualnym - od błędu w adresie mailowym. Tam, gdzie anonimowość sp...

Książka Milion słońc

Misja Błogosławionego, statku od pokoleń zawieszonego w nieskończonej przestrzeni kosmicznej, trwa. Czy będzie dane nam ...

Nowe recenzje

Książka Ryzykowny wybór

W końcu w moich dłoniach, egzemplarz recenzencki finałowego tomu cyklu Weronika Kardasz, wszystko zaczęło się od „Nie...

Książka Pieczęć Samaela

Jeśli o mnie chodzi od zawsze mnie fascynowały, choć ciężko powiedzieć, że w nie wierzę, przez co drugi tom serii "Afte...

Książka Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas

"Droga wojownika" to swego czasu jedna z bardziej poszukiwanych przeze mnie pozycji, a dawno wyczerpany nakład lub horr...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}