Alternatywna Lista Lektur zadebiutowała jako portal edukacyjno-czytelniczy

Autor: Katarzyna Załęska ·2 minuty
2024-03-11 7 komentarzy 11 Polubień
Alternatywna Lista Lektur zadebiutowała jako portal edukacyjno-czytelniczy

Z początkiem marca wystartowała strona internetowa Alternatywnej Listy Lektur https://alternatywnalistalektur.pl – projektu fundacji EDICO, który stawia na ideę lifelong learning i pokazuje, że czytanie wspiera rozwój kompetencji przyszłości. Na portalu dostępne są listy książek dobranych do potrzeb dzieci w różnych grupach wiekowych oraz praktyczne materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów. Znajdują się tam również nowoczesny przewodnik o tym, jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania, a także tematyczne podcasty.

 

Fundacja EDICO działa od 2019 r., a jej celem jest edukacja, przekazywanie wiedzy oraz wychowanie dzieci i młodzieży poprzez sztukę. Fundacja chce pomagać uczniom rozwijać talenty i zainteresowania, a także wspierać ich w pokonywaniu szkolnych wyzwań zgodnie z ideą lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie. Organizacja stawia na doskonalenie u nich kluczowych umiejętności tj. krytycznego myślenia, samodzielności, aktywności społecznej.

 

Rozwój kompetencji przyszłości – za które uznawane są kreatywność, komunikatywność, krytyczne myślenie i kooperacja – jest szczególnie ważny w czasach gwałtownych przemian społeczno-gospodarczych i politycznych, a także w obliczu reform edukacyjnych. Literatura oraz czytanie to tani i powszechnie dostępny sposób, by wykształcić i doskonalić te umiejętności u młodych ludzi – w zgodzie z koncepcją lifelong learning, czyli ciągłego uczenia się. Dzięki temu młodzieży łatwiej o sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.

 

 

„W ramach ALL proponujemy książki, które wspierają rozwijanie kompetencji przyszłości, takich jak kreatywność, krytyczne myślenie, komunikatywność, sprawczość, pewność siebie, a nawet radzenie sobie ze stresem. To umiejętności, których młodzi ludzie będą potrzebować w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, by szybciej adaptować się do nowych warunków. Wierzymy, że regularne czytanie nie tylko pozwala dzieciom i młodzieży lepiej rozumieć literaturę, ale przynosi przewagę na wielu polach i inspiruje do działania” – mówi Edyta Plich, nauczycielka i prezeska fundacji EDICO, jedna z inicjatorek Alternatywnej Listy Lektur. 

 

Pomysł stworzenia listy książek, które będą przemawiać do młodzieży odpowiednim dla niej językiem oraz odnosić się do zagadnień interesujących młodych powstał w 2021 r. Dziś projekt ten stał się samodzielnym portalem czytelniczo-edukacyjnym, otwartym, dynamicznym, uzupełnianym wciąż o nowe pozycje. Inicjatywa jest stale rozwijana, a oprócz inauguracji strony ALL rozpoczyna obecnie cykl spotkań Leaders are Readers, który organizuje we współpracy z Leadership Academy, jednym z najlepiej ocenianych programów rozwoju przywództwa w Europie. 

 

„Na naszym portalu znajdują się pozycje dopasowane do wieku i zainteresowań współczesnej młodzieży, starannie wybrane przez nas, nauczycieli i literaturoznawców oraz samych młodych czytelników. Ich znajomość sprawi, że czytanie będzie sprawiać młodym ludziom przyjemność, może stać się ich pasją, codziennym nawykiem, co wesprze ich rozwój w szerszej perspektywie” – podkreśla Magdalena Siekierzyńska, wiceprezeska fundacji EDICO.

  

 

Źródło tekstu i grafik – Fundacja

https://fundacjaedico.pl
https://alternatywnalistalektur.pl

× 11 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@ISIA
@ISIA · 8 miesięcy temu
Dziękuję za polecenie tej strony :)
Źródło ciekawych inspiracji, już sobie podpatrzyłam parę intrygujących tytułów, na które bym pewnie nie trafiła, bo to nie są promowane nowości z pierwszych stron listy bestsellerów :)
× 3
@MLB
@MLB · 8 miesięcy temu
Popadłam w zachwyt! To tak można...?
@ISIA
@ISIA · 8 miesięcy temu
Domyślam się, że sobie żartujesz? :)
@MLB
@MLB · 8 miesięcy temu
Nie, ja całkowicie poważnie. Już sobie ściągnęłam listę w pdf. Najbardziej podoba mi się licealna.
@Kurtho
@Kurtho · 8 miesięcy temu
58-letnia nauczycielka polskiego w szkole podstawowej na Podlasiu lubi to!
× 2
@Zaczytana_buntowniczka
@Zaczytana_buntowniczka · 8 miesięcy temu
Świetna inicjatywa. Z chęcią sama.siegne po niektóre pozycje
× 2
@meryluczytelniczka
@meryluczytelniczka · 8 miesięcy temu
Znalazłam "Małą księżniczkę" jako lekturę spoza kanonu. Ta powieść od lat jest przerabiana w szkołach. Moje dziecko przerabiało ją w 4 klasie, a to było w 2017 roku. Wcześniej też była lekturą i nadal jest. Przynajmniej w moim regionie.
× 1
@Anna30
@Anna30 · 8 miesięcy temu
Uważam, że jest to bardzo dobra strona, aby poznać nowe książki.
× 1
@renata.chico1
@renata.chico1 · 7 miesięcy temu
Zapotrzebowanie na konkretne rodzaje literatury ewoluuje
@jatymyoni
@jatymyoni · 8 miesięcy temu
Ciekawe propozycje.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl