Trudno przejść obojętnie obok ostatnich wydarzeń, które mają miejsce po ogłoszonych wynikach wyborów na Białorusi. Aleksander Łukaszenko według oficjalnych danych miał osiągnąć aż 80% poparcia. Białorusini, którzy w ramach protestu wobec sfałszowanych wyników wychodzą na ulice, są brutalnie pacyfikowani.
Aby dokładnie zrozumieć to, co się dzieje u naszych sąsiadów konieczne jest nie tylko sprawdzenie aktualnych wydarzeń, ale również poznanie ostatnich lat historii kraju i zrozumienie samego społeczeństwa. Jak zwykle na pomoc przychodzą książki.
Ta książka to przede wszystkim bardzo dokładny opis i analiza działań Łukaszenki dążącego do władzy. To obiektywna i bardzo rzetelna treść, która pokazuje, że nic nie jest zero-jedynkowe. Dlaczego obywatele wybrali Łukaszenkę? W jakim sposób dotarł on do miejsca, gdzie nie musi się bać twardych, autorytarnych rozwiązań? Dlaczego Białorusini nie mają zaufania do opozycji? To świetne opisana historia kraju od momentu rozpadu ZSRR, która jasno wskazuje genezę dzisiejszych wydarzeń.
Kim jest tak właściwie Aleksander Łukaszenka? Ile historii o nim ma cokolwiek wspólnego z prawdą? Autorzy tej książki rozprawiają się z wszystkimi mitami i przedstawiają jego rzetelną biografię. Nie uciekają przy tym od zabawnych anegdot i mrożących krew w żyłach historii, dzięki czemu książka jest ciekawa i przystępniejsza niż polityczna analiza w wykonaniu Poczobuta.
Autor tej książki to niezależny białoruski politolog i doktor nauk historycznych, który publikuje głównie teksty dotyczące krajowej polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Jak można przeczytać w rekomendacji na okładce książki „Portret polityczny Łukaszenki jest także portretem samych Białorusinów”, co świetnie podsumowuje treść publikacji. Praca Walerija Karbalewicza pomoże zrozumieć Białorusinów i powody sytuacji, w której się teraz znajdują.
Na końcu chciałabym Wam polecić również zbiór reportaży od wydawnictwa Czarne. Co prawda, jest to książka, która znacznie słabiej porusza temat polityki i historii kraju, ale jest równie ważna. Główną osią treści jest życie codzienne Białorusinów, polityka jest tu tylko tłem. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda życie w tym kraju, to będzie idealna lektura. Jedenaście prac porusza takie tematy jak organizacje młodzieżowe, aktualne trendy, narkotyki, charakterystyka białoruskiego mężczyzny, relacje polsko-białoruskie i wiele innych.
Zamykanie się tylko na swój kraj powoduje, że kiedyś ktoś może zamknąć się na nasze państwo. Warto się edukować, angażować i sprawdzać aktualne wydarzenia. Książki są w tej kwestii nieocenionym źródłem wiedzy.
Aleksandra Boniecka