Finałowa piątka jubileuszowej Nagrody Kapuścińskiego

Autor: Katarzyna Załęska ·1 minuta
2024-04-10 5 komentarzy 3 Polubienia
Finałowa piątka jubileuszowej Nagrody Kapuścińskiego

Trzy książki wydane w języku polskim i dwie przetłumaczone z języków obcych – francuskiego i hiszpańskiego – przechodzą do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W sobotę, 25 maja br. dowiemy się, która z nich zostanie uznana za najlepszy reportaż ubiegłego roku. Organizatorami konkursu są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 

 

Laicyzacja Irlandii; najnowsza, pełna głębokich podziałów historia Turcji; brutalne meksykańskie Veracruz – upiorny sen nielegalnych imigrantów z Dominikany; Polska z czasów PRL i początków epidemii HIV; a w końcu – dzika miejska przyroda podglądana z bliska i z wielką pasją – to główne tematy książek nominowanych do tegorocznej, piętnastej już edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybrało finałową piątkę, z której wyłoni najlepszy reportaż ubiegłego roku.

 

 

Oto piątka nominowanych (autorki i autorzy w kolejności alfabetycznej): 

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie wręczona 25 maja, podczas wieczornej gali Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Nagroda dla autorki lub autora najlepszej książki reporterskiej wynosi 100 tys. zł, a nagroda dla tłumacza lub tłumaczki najlepszej książki reporterskiej ‒ 20 tys. zł. Nagrody pieniężne przewidziane są też dla finalistów i finalistek konkursu. 

 

Do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych 145 książek – 105 z nich powstało po polsku, 40 to tłumaczenia. Książki nadesłało 38 wydawnictw. Nagrodę przyznaje jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk

.  

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest organizowana i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest redakcja “Wyborczej”. 

 

 

Źródło: materiał przesłany przez Agora S.A.

× 3 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · około miesiąca temu
aż trudno zagłosować, bo wszystkie nominacje są świetne
× 2
@ISIA
@ISIA · około miesiąca temu
Trudno nie zauważyć, że na liście finałowej zabrakło największej sensacji roku 2023, czyli "Chłopek" Joanny Kuciel-Frydryszak. Na długiej liście jeszcze była...

Z całym szacunkiem dla nominowanych autorów, których książki z chęcią przeczytam, ale czy naprawdę reportaż o miejskiej przyrodzie zasługuje na większe wyróżnienie niż rewelacyjnie napisana książka odkłamująca dziesięciolecia polskiej historii? Uwielbiam powieści graficzne, ale komiks jako kandydat w konkursie na najlepszy reportaż roku? Serio?
× 1
@Anna30
@Anna30 · około miesiąca temu
Michał Książek “Atlas dziur i szczelin”, Wydawnictwo Znak Literanova oby wygrał. Jedyna książka, którą przeczytałam z 5 nominowanych do nagrody.
@aleksandra390
@aleksandra390 · 7 dni temu
Ciężki wybór, najlepiej zagłosowałabym na wszystkich. 🤭
@Kurtho
@Kurtho · 4 dni temu
Mocny zestaw.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl