Jak zacząć oszczędzać? Te książki Ci w tym pomogą!

Autor: Dominika Róg-Górecka ·3 minuty
2022-04-07 2 komentarze 10 Polubień
Jak zacząć oszczędzać? Te książki Ci w tym pomogą!

Na stacji paliw, w sklepie spożywczym, czy na portalach aukcyjnych. Wszędzie jest ewidentnie drożej! Galopująca inflacja, nieustające podwyżki cen (bo przecież nie wynagrodzeń) i towarzysząca nam każdego dnia niepewność sprawiają, że kwestie finansowe stały się dla wielu z nas istną bolączką.

 

Chociaż każdy moment jest dobry na naukę oszczędzania, ten obecny zdaje się (niestety) idealny. Od czego zacząć? Oto kilka książek, które mogą pomóc Ci okiełznać swoje finanse.

 

Finansowy Ninja”, Michał Szafrański

 

Swojego czasu był to naprawdę popularny tytuł, głównie za sprawą prostego, a zarazem praktycznego przekazu. Ta licząca sobie ponad 500 stron publikacja prezentuje ogrom wiedzy na temat mądrego zarządzania własnym portfelem. Znajdziecie tu informację zarówno o oszczędzaniu, jak i zarabianiu. Tytuł sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które oczekują wyjścia od podstaw i zaprezentowania ich w prosty, zrozumiały sposób.

     

 

Bogaty ojciec biedny ojciec”, Robert Kiyosaki, Sharon Lechter, Robert T. Kiyosaki

 

Jest to kolejna wielokrotnie rekomendowana pozycja, po którą naprawdę warto sięgnąć. Autor pokazuje, jak wielki wpływ na sytuację finansową mają nasi rodzice. Warto spojrzeć sceptycznie na nawyki, które wynieśliśmy z domu i zamiast na pasywach, skupić się na aktywach. Jak to zrobić, dowiecie się z tej książki.

 

     

 

Inwestuj we własny dług”, Sławomir Śniegocki

 

Ta publikacja to propozycja idealna dla osób, które mają problem z zadłużeniem. Autor stara się najpierw zmienić sposób postrzegania pieniędzy, a następnie skłonić do rozsądnego dysponowania swoimi funduszami. Jeśli nie radzisz sobie z rachunkami, koniecznie zainteresuj się tą książką.

     

 

4-godzinny tydzień pracy”, Tima Ferrisa

 

Czy ten tytuł nie brzmi fantastycznie? Kto nie chciałby pracować mniej, a zarabiać więcej? Może nie wszystkie porady są już aktualne w świetle dość powszechnej pracy zdalnej, jednak bez wątpienia autor inspiruje i zachęca do negocjowania warunków swojego zatrudnienia. Nawet jeśli nie od razu uda się osiągnąć etap wzmiankowany w tytule, to już sama myśl, że da się pracować inaczej, może przynieść pozytywne zmiany.

 

 

     

 

Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych”, Dan Ariely, Jeff Kreisler

 

Z kolei ta książka pomoże Wam zrozumieć, na czym polegają finansowe pułapki. Czemu raz odczuwamy niemal fizyczny ból przy płaceniu, a innym razem cieszymy się, że możemy przepłacić? Jeśli interesuje Was, jakie mechanizmy stoją za wydawaniem pieniędzy, to tutaj znajdziecie sporo ciekawych informacji. Mogą się one przydać zarówno przy zarządzaniu domowym budżetem, jak i przy spłacaniu zadłużenia.

     

 

Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”, Jagna Niedzielska

 

Ruch „zero waste” powoli zyskuje na popularności. Jednak rozsądne planowanie zakupów to nie tylko modny trend, ale też świetny sposób na oszczędzenie. Tym razem ekologia wspiera ekonomie!

     

 

Efekt latte. Dlaczego nie trzeba być bogatym aby mieć bogate życie”, David Bach, John David Mann

 

Bardzo często myśląc o dostatnim życiu, wyobrażamy sobie ogromne przychody. Ale to tylko jedna strona medalu. W osiągnięciu wolności finansowej może też pomóc racjonalne podejście do wydatków. Ta lekko napisana książka pozytywnie Was zainspiruje i zachęci do oszczędzania.

 

Książeczki dla dzieci

Naukę oszczędzania najlepiej zacząć od małego. Na rynku dostępne są też mądrze napisane i jednocześnie ładnie wydane książeczki dla dzieci.

 

Grosz do grosza, czyli ekonomia wierszem”, Grzegorz Strzeboński, Patrycja Wojtkowiak-Skóra

 

Wesołe wierszyki pomogą maluchom zrozumieć podstawowe zagadnienia z zakresu ekonomii. Dziecko może się dowiedzieć, do czego przydaje się paragon oraz po co podpisywać umowę o pracę.

   

Pieniądze dla początkujących”, Eddie Reynolds, Matthew Oldham, Lara Bryan

 

Ten tytuł dedykowany jest starszym dzieciom. Za jego pomocą mogą zaznajomić się ze światem finansów i podstawowymi zasadami oszczędzania.

   

Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią”, Boguś Janiszewski

 

Co zrobić, gdy ze skarbonki częściej ubywa, niż przybywa pieniążków? Jak zachęcić malucha do systematycznego odkładania i skąd tak naprawdę biorą się pieniądze? Przy tej książce nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli.

 

Oczywiście ta lista to tylko garść przykładów. Na rynku książek o oszczędzaniu, czy zarządzaniu własnymi finansami jest naprawdę sporo, chociaż te tytuły niezbyt często przebijają się do świadomości publicznej. Jestem ciekawa, czy czytaliście jakąś książkę o finansach. Jeśli tak, to czy coś zmieniła w Waszym życiu? Koniecznie polećcie mi też inne wartościowe pozycje!

× 10 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Airain
@Airain · około 2 lata temu
Co zaoszczędzę, to wydam na książki... to po co jeszcze mam o tym czytać... :P
× 6
@OutLet
@OutLet · około 2 lata temu
Po to, żeby się dowiedzieć, jak zaoszczędzić więcej, żeby więcej wydać na książki. :D
× 4
@Renax
@Renax · prawie 2 lata temu
Ja to jeszcze gorzej, bo co dprzedam bluzek na 15 zł, to nakupię książek albo zabawek na 50. 😉
× 2
@eR_
@eR_ · prawie 2 lata temu
Zainwestować w białe kruki, które potem sprzedać z zyskiem. Czy to będzie oszczędność?

© 2007 - 2024 nakanapie.pl