Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – projekt wakacyjny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu

Autor: Katarzyna Załęska ·2 minuty
2024-06-27 7 komentarzy 9 Polubień
Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – projekt wakacyjny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu

Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024 – projekt wakacyjny dla dzieci (6-12 lat), który poprzez wspólne czytanie, tworzenie i zabawę przybliży dzieciom zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska.

 

Partnerami i gośćmi akcji będą pisarze, naukowcy, ekolodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. W programie znajdą się warsztaty, spotkania, wycieczki, konkursy, pokazy filmowe, wydarzenia plenerowe i multimedialne oraz happeningi. Rozmaite propozycje z zakresu literatury i czytelnictwa, filmu, plastyki, ale i botaniki, zoologii i ekologii, a także różnorodnych działań kreacyjnych – zapewnią dzieciom interesującą formę spędzenia letniego czasu, a także możliwość rozwoju pasji, wyobraźni, zakresu wiedzy i kreatywności w codziennym dbaniu o planetę. Istotnym walorem akcji będzie prezentacja licznych książek beletrystycznych i popularnonaukowych oraz komiksów, dotyczących ekologii, a wiele elementów projektu adresowanych będzie do towarzyszących dzieciom opiekunów (np. rodziców i dziadków).

 

Celem projektu jest integracja dzieci z różnych środowisk, rozbudzanie w nich potrzeby pogłębiania wiedzy – literackiej i ekologicznej, rozwijania wyobraźni, fantazji i talentów, rozwój logicznego i kreatywnego myślenia, inteligencji emocjonalnej, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci z wszystkich dzielnic miasta, pochodzących z rodzin o różnym stanie majątkowym, często niemającym dostępu do zajęć pozalekcyjnych, tematycznych półkolonii czy obozów. Zadaniem organizatorów jest również promocja książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych i zespołowych, kształtowanie zainteresowań kulturalnych, wyrabianie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze, pogłębianie wiedzy humanistycznej, ekologicznej, biologicznej, geograficznej, ekonomicznej i plastycznej. Ponadto, kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego dzieci spędzających wakacje w mieście, nie zapominając o dobrej zabawie, współpracy, budowaniu zdrowych nawyków, pewności siebie i naturalnej empatii! Podczas naszej letniej akcji, dzieci nabędą nowe umiejętności, odkryją nowe pasje, ujawnią ukryte talenty, poznają liczne metody działania na rzecz ochrony środowiska. Przedstawione zostaną im różnorodne strategie, których celem jest bardziej zrównoważone korzystanie z zasobów planety. Dzięki polecanym i czytanym wspólnie książkom, zaprezentowanym filmom, ale także warsztatom, wycieczkom, rozmowom z zaproszonymi specjalistami będą mogły dowiedzieć się więcej na temat wszelkich aspektów ekologii - troski o zwierzęta i ich naturalne środowisko, segregacji śmieci i ograniczania konsumpcjonizmu, odnawialnych źródeł energii, ochrony jakości powietrza i wody, zrównoważonej mody, alternatywnych diet, niemarnowania jedzenia itp.

 

Dzięki imprezom towarzyszącym i zajęciom świetlicowym, w skład których wejdą zadania literackie, plastyczne i edukacyjne, młodzi czytelnicy poznają plejadę literackich bohaterów z książek polskich i zagranicznych autorów. Ponadto, ich uwaga zwrócona zostanie na współtwórców książek, jakimi niewątpliwie są często pomijani ilustratorzy. W związku z powyższym dzieci zapoznają się z sylwetkami i pisarskimi osiągnięciami m.in. takich twórców jak: Ewa Nowak, Adam Wajrak, Justyna Kierat, Emilia Dziubak, Marcin Dorociński, Tomasz Samojlik, Dorota Sumińska, Areta Szpura, Aleksandra Włodańska-Płocińska, Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś i wielu innych.

 

 

Źródło: materiały i grafiki przesłane przez organizatora wydarzenia

× 9 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · 16 dni temu
dzieci muszą poznawać od małego MAGIĘ KSIĄŻEK - to wtedy budzi się w nich pasja odkrywania i podróżowania i rodzi się ciekawość książkowych bohaterów i ich przygód...

niech wsadzają noski w książki, a przy okazji bawią się. niech to wszystko będzie radością - a zaowocuje na przyszłość

swoją drogą BIBLIOTEKI to MAGICZNE MIEJSCA - moja słabość... jak i widok pełnych regałów i tych tytułów... i ach, ach
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · 16 dni temu
U mnie w mieście też przez wakacje są bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży.
× 3
@alinaz5
@alinaz5 · 15 dni temu
Zajęcia wydają się ciekawe. Oby tylko przyniosły zamierzony efekt, ponieważ dzisiaj potrzebujemy każdego. O środowisko musimy uczyć się dbać od najmłodszych lat.
× 2
@przerwa.na.ksiazke
@przerwa.na.ksiazke · 8 dni temu
W moim mieście również biblioteka organizuje wiele imprez, zajęć i atrakcji, które przyciągają nie tylko dzieci. Bardzo lubię takie inicjatywy.
× 2
@book.book.pl
@book.book.pl · 10 dni temu
Bardzo fajny pomysł, powinno być tak w każdym mieście.
× 2
@paulina2701
@paulina2701 · 5 dni temu
U nas (a raczej w najbliższym mieście) może mniej eko, ale również jest trochę planów wakacyjnych. Raz w tygodniu dwugodzinne zabawy na świeżym powietrzu z dostępem do książek oczywiście, a w międzyczasie jeszcze Góry Literatury - dzisiaj akurat byliśmy na plenerowej projekcji "Wakacji Mikołajka" :)
× 1
EL
@elazientek · 3 dni temu
Zachęcam do wejścia na panel opinii gdzie w łatwy sposób można wymieniać punkty na gotówkę.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl