„Jestem osobą, która lubi mieć zaplanowane swoje życie” – wywiad z Patrycją Różańską

Autor: Justyna Szulińska ·2 minuty
2022-05-13 3 komentarze 10 Polubień
„Jestem osobą, która lubi mieć zaplanowane swoje życie” – wywiad z Patrycją Różańską

Patrycja Różańska – autorka cyklu „Walcz o mnie”, której drugi tom, Do utraty tchu, miał niedawno premierę. Znana jest również pod pseudonimem P.W Rose.

 

Temat weteranów wojennych jest tematem trudnym i bardzo złożonym. Jak przygotowywała się Pani do wykreowania postaci Max’a? Skąd czerpała Pani informacje?

 

To prawda, nie jest to temat prosty. Na szczęście, bądź nie, w Internecie jest bardzo dużo informacji o tym, jak misje wojskowe wpływają na psychikę człowieka. Jeśli chodzi o kwestię alkoholu, to ten temat jest mi niestety bliższy. Wolałabym go jednak nie zgłębiać. Na potrzeby książki moją wyobraźnię połączyłam z informacjami o uczuciach, których żołnierz może doświadczyć na misji.

 

Zdecydowała się Pani na narrację wieloosobową. Czy w ten sposób pisze się trudniej, czy łatwiej? Co daje taka narracja autorowi i czytelnikowi? 

 

Myślę, że pisze się tak samo. Dla mnie z pewnością jest to większe pole do popisu, jeśli chodzi o zaprezentowanie możliwości mojej wyobraźni. Lubię przedstawiać perspektywę każdego z głównych bohaterów. Dzięki temu czytelnik może się bardziej wczuć w ich historie oraz lepiej zrozumieć postępowanie, które początkowo mogą się wydawać nielogiczne. Poza tym sama również lubię czytać książki napisane z dwóch perspektyw.

 

A dlaczego na miejsce akcji wybrała Pani Londyn? Darzy Pani to miejsce szczególnym sentymentem? 

 

To był przypadek. Osobiście wolę czytać książki, których akcja dzieje się gdzieś poza Polską. Wiem, że jest cała masa czytelniczek, które też podzielają moje zdanie w tym temacie. Może po prostu, gdy ktoś zagłębia się w taką historię, to lubi, jak dzieje się ona w nieznanym. Przynajmniej mogę tak powiedzieć o sobie.

 

 

Czy pisząc „Walcz o mnie” wiedziała Pani, że powstanie drugi tom, w którym rozwinie Pani wątki innych postaci?

 

Nie. Zaczynając pisać „Walcz o mnie” nie spodziewałam się nawet, że uda mi się wykreować historię Alexa i Emily, a co dopiero kolejnych bohaterów. Jak widać, moja wyobraźnia jednak zadziała i pozwoliła stworzyć kolejną powieść. Obecnie pracuję nad historią Adama i Sary, których też możemy poznać w moich książkach. Czy mi się uda ją skoczyć? Czas pokaże.

 

Czy trudno jest wybrać tytuł i okładkę dla książki? Czy pisząc ma już Pani tytuł w głowie i pomysł na okładkę? A może jest to końcowy etap tworzenia?

 

Tytuł książki wymyślam od razu. Zanim dobrze obmyślę historię, już mam go w głowie. Okładka to już inna sprawa. Nie zawsze mój pomysł na nią pokrywa się z tym, czego oczekują czytelnicy. Duży wpływ ma na to sam wydawca.

 

Pani książki przedstawiają romantyczne historie na bardzo dynamicznym tle. A jaka jest Patrycja Różańska? Czy to romantyczna dusza, która lubi, gdy dużo się dzieje?

 
Czy romantyczka? Tak, myślę, że tak. Może nie jakoś totalnie, ale w dużej mierze. Z pewnością bycie taką osobą pomaga w tworzeniu romantycznych historii. Niekoniecznie jednak chciałabym, aby w moim życiu działo się tyle, co u moich bohaterów. Jestem osobą, która lubi mieć zaplanowane życie, więc taka dynamiczna akcja z pewnością temu by nie sprzyjała.
 
Dziękuję za rozmowę.
Justyna Szulińska
 
× 10 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Mirka
@Mirka · ponad rok temu
Ciekawy wywiad :) Książka mnie bardzo poruszyła i pozostawiła ślad w mej pamięci :) Wyraziłam swoje zdanie na moim blogu:
https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2022/04/1069-do-utraty-tchu-tom-ii.html
× 1
@Ive.Vivrebien
@Ive.Vivrebien · ponad rok temu
Bardzo ciekawy wywiad. Muszę zapoznać się z pierwszym tomem :)
A co do Londynu- ja też przeważnie wolę gdy akcja rozgrywa się gdzieś dalej.. Wydaje mi się, że wtedy akcja jest bardziej... sama nie wiem - (przez nieosiągalność) ekscytująca lub magiczna ?
@Utopia
@Utopia · ponad rok temu
Jestem bardzo ciekawa czy też mnie tak wciągnie jak niektórych! Chętnie przeczytam 😊😊
© 2007 - 2023 nakanapie.pl