Kolejny dzień w pracy, czyli kilka książek o życiu zawodowym

Autor: Dominika Róg-Górecka ·2 minuty
2022-11-14 7 komentarzy 17 Polubień
Kolejny dzień w pracy, czyli kilka książek o życiu zawodowym

Za nami kolejny długi weekend. Jak wykorzystaliście ten czas? Znalazło się kilka chwil na czytanie? A może część wolnego poświęciliście na... planowanie lub chociaż myślenie o nadchodzącej pracy?

 

Jeśli tak, nic w tym dziwnego. W końcu w pracy spędzamy niezły kawał życia! Według badań Eurostatu przeciętna długość życia zawodowego Polaka to 34,3 roku. Dokonując bardzo swobodnego przeliczenia, wychodzi mi ponad 7 nieprzerwanych lat pracy. Nic więc dziwnego, że jest to temat, który nas na równi irytuje, co intryguje. Dziś przygotowałam zestawienie książek o pracy, w których temat ten zaprezentowany został z różnych perspektyw.

 

 

Nomadland. W drodze za pracą”, Jessica Bruder

 

To jedna z bardziej rozpoznawalnych książek – w końcu film, który powstał na jej podstawie, w 2021 r. został nagrodzony Oskarem. Jeśli jednak jeszcze jej nie czytaliście, to naprawdę warto! Autorka rusza w Stany Zjednoczone i rozmawia z ludźmi, którzy na skutek wielu okoliczności zmuszeni byli zmienić swoje mieszkania lub domy na kampery. Zamiast wygodnego życia i wizji emerytury czekają ich trudne warunki i ciężka praca dorywcza. Skąd wynika ta zmiana? Jak radzą sobie w nowej rzeczywistości? W tej publikacji praca jest jednym z ważniejszych elementów, jednak nie ma w sobie nic z realizacji amerykańskiego snu ani modnego ostatnio vanlife. Praca w drodze, zwłaszcza jeśli nie jest kwestią wyboru, potrafi mieć wiele wad.

   

 

 

Aleja Włókniarek”, Marta Madejska

 

Przenieśmy się w czasie i przestrzeni by spojrzeć na fabryczną Łódź. Od XIX wieku aż po początek III RP będziemy śledzić losy włókniarek, których praca zbudowała niejeden majątek, poza tym posiadanym przez same pracownice. Publikacja ta to nie tylko ciekawa opowieść o przeszłości, ale też interesująca refleksja na temat warunków zatrudnienia. Od tych czasów sporo się zmieniło, ale czy wszystko?

     
 

Urobieni. Reportaże o pracy”, Marek Szymaniak

 

Tym razem jesteśmy już we współczesności. Matek Szymański stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest nie tak z tą pracą. Bo chociaż przeciętny Polak spędza w niej jedną trzecią życia, to jednak warunki zatrudnienia pozostawiają wiele do życzenia. Pracownicy fabryk, ochroniarze, czy salowe – jak wygląda ich dzień pracy? O czym marzą, gdy wracają do domu?

     
 

Nie hańbi”, Olga Gitkiewicz

 

„Nie hańbi” to ciekawe połączanie dwóch wcześniejszych publikacji. Czytelnik naprzemiennie otrzymuje opowieść o pracy żyrardowskich włókniarek oraz opowieści współczesnych pracowników. W książce tej autorka autorka skupia się na kwestii bezrobocia (nawet odwiedza jego stolicę) oraz opisaniu pojedynczych historii. Chociaż nie jest to niestety spójna analiza rynku pracy, bardziej zbiór osobistych relacji, to można w tej książce znaleźć wiele ciekawych informacji.

     
 

Praca. Historia tego, jak spędzamy swój czas”, James Suzman

 

Skąd się wzięła praca, dlaczego w ogóle do niej chodzimy? Na sam koniec coś bardziej ogólnego, publikacja poświęcona historii pracy. Autor stara się ustalić, jak to się wszystko zaczęło, jak wcześniej wyglądało życie zawodowe człowieka i czy aby na pewno zajmowało aż tyle czasu. Jednak nie ogranicza się tylko do przeszłości, ale spróbuje też spojrzeć w przyszłość i zaproponować kilka możliwych rozwiązań. Jeśli więc poniedziałek jest dla Was ciężki, za pomocą tej książki zyskacie szerszy kontekst.

 

A jaki jest Wasz stosunek do pracy? Czy jest dla Was sposobem na realizację pasji, a może wyłącznie metodą zdobywania pieniędzy? Lubicie ją, czy myśl o kolejnym dniu roboczym spędza Wam sen z powiek? Koniecznie dajcie mi znać, czy czytaliście którąś z powyższych książek i jakie jeszcze na ten sam temat polecacie!

× 17 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@almos
@almos · ponad rok temu
Czytałem 'Nomadland' - bardzo dobra. Z innych, czytałem i polecam
'Korposzczury': https://nakanapie.pl/ksiazka/korposzczury-jak-kultura-korpo-zrobila-z-naszej-pracy-pieklo
zaś nie czytałem (ale mam taki zamiar), myślę, że są interesujące:
'Zatyrani': https://nakanapie.pl/ksiazka/zatyrani,
'Praca bez sensu': https://nakanapie.pl/ksiazka/praca-bez-sensu,
'Za grosze': https://nakanapie.pl/ksiazka/za-grosze-pracowac-i-nie-przezyc-915631,
'Praca i inne grzechy': https://nakanapie.pl/ksiazka/praca-i-inne-grzechy-prawdziwe-zycie-nowojorczykow
× 9
@Renax
@Renax · około rok temu
Przeczytałabym " Za grosze"
× 1
@Mackowy
@Mackowy · ponad rok temu
Same dokujące książki, a przecież praca daje tyle radości, wręcz uszlachetnia pracowacza🧐
× 5
@OutLet
@OutLet · ponad rok temu
Uszlachetnia :D× 3
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · około rok temu
W obecnym momencie kiedy studiuję i pracuję, jest to sposób bardziej na zarobienie pieniędzy, jednak udało mi się znaleźć takie prace, przy których dobrze się czuję, i mam świetne towarzystwo. A tyle się dzieje. Jestem ciekawa podanych książek tutaj. Do tej pory raczej jak czytałam pozycje, w których jest o pracy to były bardziej luźne wydania. Trochę śmieszne, czasem pokazujące minusy, ale jakoś zawsze pozytywnie odbierane :D
× 1
@Renax
@Renax · około rok temu
Praca powinna sprawiać radość. Nie żeby w niedzielę dostawiać spazmów, że poniedziałek niedługo... Ale bywa tak, że się trafi w taki cyrk, w którym nawet pasja zginie.... Powinno być tak, żeby się czuć jakoś spełnionym. Ale bywa różnie, a mobbing jest nierzadki...
No a z tych książek to " Urobionych" czytałam.
@Lorian
@Lorian · około rok temu
Praca pomaga mi dostać się w pobliże książek - dlatego nigdy nie narzekam :3 Nawet jak uszy i gałązki opadają z irytacji.
@paulina2701
@paulina2701 · ponad rok temu
Przede mną "Człowiek, który pomylił swoją pracę z życiem".
© 2007 - 2024 nakanapie.pl