Punkty zbiórek w bibliotekach
Jako jedne z pierwszych do akcji organizowania zbiórek dołączyły biblioteki. Przekazywane rzeczy trafiają zarówno za granicę, jak i do najbardziej potrzebujących uchodźców. Jednak zanim pobiegniecie z darami do biblioteki koniecznie sprawdźcie, czy Wasza placówka bierze udział w akcji i co tak naprawdę może pomóc. Przykładowe biblioteki organizujące zbiórki:
Biblioteki dla dzieci
Również biblioteki starają się pomóc dzieciom, którym udało się uciec do Polski. Wiele z nich organizuje zbiórki napisanych po ukraińsku książek dla dzieci (m.in. Biblioteka Raczyńska). Z kolei w Krakowie ma powstać „Szczęśliwy zakątek dla dzieci z Ukrainy”, który stanie się przestrzenią czytania, zabawy i rozwoju.
Wsparcie dla bibliotekarzy
Pomocowych akcji w bibliotekach jest co niemiara. Przykładowo swoją stroną po ukraińsku może się pochwalić Miejska Biblioteka we Wrocławiu: https://biblioteka.wroc.pl/ua/. Jednak nowi czytelnicy to też nie lada wyzwanie dla bibliotekarzy. Z myślą o nich strona Lustro Biblioteki zbiera bezpłatne materiały i inspiracje, które mają pomóc im w tej trudnej sytuacji.
Grafik potrzebny od zaraz
Z kolei Polska Izba Książki zorganizował akcję, podczas której zbiera oferty pracy dla ukraińskich grafików i ilustratorów książek. Jej efektem będzie baza danych o miejscach pracy. Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdziecie tutaj.
Książka solidarna z Ukrainą
„Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” to książka podróżnicza, która powstawała w zupełnie innej rzeczywistości. Jej pisanie zajęło dwa lata, a kiedy autorka kończyła swoją pracę, w grudniu 2021 r., wojska rosyjskie już stały na granicy. Przez najbliższe pół roku cały dochód osiągnięty ze sprzedaży tego tytułu będzie przeznaczany na wsparcie działań Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA. Książkę można kupić wyłącznie na stronie księgarni WydajeNamSię.pl.
Podobną akcję zorganizowało również wydawnictwo Agora. Dochód ze sprzedaży książek, ukraińskiej autorki, Oksany Zabużko na Kulturalnysklep.pl oraz Publio.pl zostanie przekazany na rzecz Fundacji Ocalenie.
Bezpłatne książki dla dzieci
Pomagają nie tylko wydawcy i autorzy, ale też drukarnie. Firma Totem z Inowrocławia rozpoczęła druk bezpłatnych książeczek dla dzieci: „Wierzymy, że bajki i książki dla dzieci z Ukrainy – w ich ojczystym języku, będą namiastką normalności, dodając otuchy w tych trudnych i traumatycznych chwilach”.
Program stypendialny dla twórców z Ukrainy
Kolejną ciekawą inicjatywą jest program stypendialny zorganizowany przez Staromiejski Dom Kultury i Miasto Stołeczne Warszawa. Artyści i artystki, którzy musieli uciec z kraju, będą mogli dostać jednorazowe stypendium interwencyjne w wysokości 5 tys. złotych. Więcej na temat programu znajdziecie tutaj: https://sdk.pl/wydarzenia/program_stypendialny_ukraina/.
Nowa zakładka na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Na stronie MKiDN pojawiła się specjalna zakładka zawierająca zbiór dostępnych form wsparcia. Znajdziecie na niej zarówno wydarzenia kulturalne (np. informacje o koncertach charytatywnych), jak i kwestie związane z zakwaterowaniem.
Jak widzicie, dzieje się naprawdę dużo, a każda taka akcja jest na wagę złota. Koniecznie podsyłajcie tę listę każdemu, kto chce pomagać, ale nie wie, jakie ma możliwości. Liczę też, że podzielicie się informacjami o innych wartościowych inicjatywach.