Najwyższa pora odpocząć, czyli garść książek o sztuce relaksu

Autor: Dominika Róg-Górecka ·2 minuty
2022-04-19 7 komentarzy 9 Polubień
Najwyższa pora odpocząć, czyli garść książek o sztuce relaksu

Właśnie skończyły się święta wielkanocne, czy czujecie się zrelaksowani, pełni energii? A może zmęczeni świętowaniem (i biesiadowaniem)? Jeszcze gorzej, jeśli to na Was spoczywał obowiązek przygotowania rodzinnego spotkania. Paradoksalnie, w ciągu ostatnich dni niektórzy mogli nie znaleźć nawet chwili wytchnienia.

 

Ta kolejna świąteczna krzątanina nasunęła mi myśl, że odpoczywanie... wcale nie jest łatwą sprawą. W końcu mamy tyle rzeczy do załatwienia, osób do zaopiekowania, czy zadań do wykonania. Wszyscy dookoła odpowiadają, że „nie mają czasu”, dlatego zastanawiam się, czy my w ogóle potrafimy odpoczywać? Jeśli należysz do wiecznie zmęczonych osób, przeładowanych obowiązkami, które każdą chwilę wykorzystują na coś produktywnego, te książki spróbują Cię przekonać, że najwyższa pora zwolnić!

 

 

Sztuka odpoczynku”, Claudia Hammond

 

Jeśli nie jesteś wiecznie przemęczony, to pewnie marnujesz czas na głupoty. Czy tak jest? Cóż, wiele osób szczerze w to wierzy. Autorka „Sztuki odpoczynku” przeprowadziła ankietę z osiemnastoma tysiącami respondentów (ze stu trzydziestu krajów). Swoją publikację oparła też na wynikach wielu badań i opracowań naukowych. Wszystko po to, żeby omówić rolę relaksu, ale też wskazać najskuteczniejsze metody odpoczynku. Z pewnością czytanie książek łapie się wysoko na jej liście. Może więc warto zacząć od tej publikacji

     
 

Sztuka leniuchowania. O szczęściu nicnierobienia”, Ulrich Schnabel

 

Czasami mój dzień wygląda niczym maraton z przeszkodami. Teoretycznie mogłabym zrobić sobie chwilę przerwy na złapanie oddechu, ale... czuję wtedy wyrzuty sumienia. Też tak macie? Jeśli tak, to pora się z tym uporać! Ulrich Schnabel odkrywa przed czytelnikiem korzyści „nic nierobienia”, ale też pomaga mu uporać się z poczuciem winy.

     
 

Hvile. Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie”, Siw Aduvill

 

Norwegia zawsze wysoko plasuje się w raporcie najszczęśliwszych krajów świata. Może ma to coś wspólnego z ich podejściem do odpoczynku? Z pewnością nie zaszkodzi się dowiedzieć. Tym razem, poza typowymi poradnikowymi informacjami, w książce zawarto też ciekawe informacje na temat Norwegów oraz ich podejścia do wolnego czasu.

     
 

Odpocząć? Tak! Książka (nie tylko) dla zmęczonych”, Eliza Głowinkowska-Domagała

 

Skrupulatna nauka i ciężka praca to z pewnością dobry sposób, by zapewnić sobie przyjemne życie. Łatwo jednak pomylić odpowiedzialne podejście do przyszłości... z chomiczym kołowrotkiem. Może nie dosłownie, ale jednak! Ten tytuł porusza między innymi takie kwestie jak konieczność zachowania balansu pomiędzy pracą, a odpoczynkiem oraz unikania przytłoczenia wynikającego z natłoku informacji. Jednym zdaniem, jest to książka o tym, jak nie zwariować we współczesnym świecie.

     
 

Nic się nie dzieje”, Kathryn Nicolai

 

Ta publikacja większy nacisk kładzie na praktykę, niż na teorię. Jeśli po ciężkim dniu nie potrafisz się zrelaksować i trudno Ci zasnąć, to spróbuj uspokoić swój umysł za pomocą kojących historii. Tę antologię przygotowała Kathryn Nicolai – nauczycielka jogi i medytacji oraz autorka podcastu o tytule „Nothing Much Happens”. Jej lekkie, spokojne opowieści o chwilach radości i relaksu mogą Ci pomóc odnaleźć wewnętrzny spokój.

 

Nie twierdzę, że łatwo będzie zerwać ze starymi nawykami, a osoba, która codziennie siedzi w pracy po godzinach nagle zacznie wracać do domu (lub wyłączać służbowego laptopa) o czasie. Sądzę jednak, że zawsze warto myśleć o jakości swojego życia i zadbać o kilka chwil porządnego odpoczynku, być może z jedną z wymienionych książek.

 

Jak to wygląda u Was? Macie czas zatroszczyć się o siebie? Z jakimi książkami najskuteczniej się relaksujecie?

× 9 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 lata temu
Niestety na razie nie ma czasu na odpoczynek. Przez pierwsze pięć dni pobytu w Tyrolu nie przeczytałam ani jednej strony książki. Jak moja wnuczka padała wieczorem to ja też. Z drugiej strony to fajne zmęczenie. Jak na początku maja wrócę do domu to będę mieć dużo czasu na odpoczynek.
× 5
@Brzezina
@Brzezina · około 2 lata temu
Aktywne wakacje to świetny wypoczynek;)
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 lata temu
Bardzo aktywne, ten maluch wspina się na wszystko co dosięgnie.
× 4
@Renax
@Renax · około 2 lata temu
No zgadza się. To najtrudniejszy czas do opieki.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 lata temu
Ale też fantastyczna zabawa.
@Brzezina
@Brzezina · około 2 lata temu
Mi spokój przynosi joga, najlepiej praktyka, ale również kiedy czytam lub słucham o medytacji i wewnętrznej równowadze.
Polecam publikacje Ajahna Brahna. :)
× 4
@Utopia
@Utopia · około 2 lata temu
Najskuteczniej relaksuje się przy książkach dla dzeci. Jest to najprzyjemniejsza chwila w ciągu dnia :)
Pomimo wieczornego zmęczenia, wręcz kocham jak maluchy wypraszają o jeszcze dodatkowy rozdział lub następną książkę <3
× 1
@ilonka.x
@ilonka.x · około 2 lata temu
Dla mnie takie książki są na jedno kopyto i powielane tylko w innych okładkach.
Od półtora miesiąca mając ogromny zastój czytelniczy przez prywatne wydarzenia i chorobę marzę aby wyluzować czytając i żadna książka motywacyjna nie jest w stanie mi pomóc a nie powiem, miałam podejście do paru.
@milena9
@milena9 · około 2 lata temu
Odpoczywam przy obyczajówkach I nie słusznie odsadzanej od czci i wiary literatury kobiecej. Ostatnio odkryłam powieść historyczna, szczególnie polecam serię Szlacheckie gniazdo Moniki Rzepieli.
Bardzo dziękuję za ciekawe zestawienie 📕, które mają pomóc w trudnej sztuce odpoczywania.
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około 2 lata temu
Niestety poradniki mnie nigdy nie pociągały. Dobra książka, dobry film, dobra muzyka, spacer, ale i rodzinne rozmowy....jest wiele sposobów na to żeby się zrelaksować. Wybór należy do nas, bo zależy co lubimy...
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · około 2 lata temu
zamiast czytać i robić sobie wyrzuty sumienia, że nie odpoczywasz, że się nie relaksujesz ... itp...
to najlepiej odłóż ksiązki na bok,
odłóż gazety

zamknij oczy i oddychajoż
© 2007 - 2024 nakanapie.pl