Napisał książkę i… został oskarżony, czyli zbrodnia prawie doskonała

Autor: dominika.nawidelcu ·1 minuta
2021-05-10 8 komentarzy 11 Polubień
Napisał książkę i… został oskarżony, czyli zbrodnia prawie doskonała

Próbował zabić ojca, a gdy mu się to nie udało, zatrudnił wspólnika. Złapany na gorącym uczynku i usłyszał akt oskarżenia. Ale to nie był koniec... Brzmi niczym fabuła powieści? I tak… i nie. Książka bowiem powstała, ale nie miała nigdy trafić do szerszego grona odbiorców.


Jednak ma usiłowaniu morderstwa nie kończy się kryminalna historia Bartłomieja S. Policja ustaliła bowiem, że sprawca wydał książkę, a konkretnie wywiad-rzekę z anonimowym przestępcą. Tytuł ten nie miał trafić na rynek, był jedynie przeznaczony dla rodziny i znajomych. Jednak organom ścigania udało się dotrzeć do tak specyficznego wydania. W książkowej rozmowie pojawiły się informacji o kolejnym, tym razem niestety skutecznym morderstwie. Ze względu na znaczną liczbę potwierdzonych wątków autobiograficznych zdecydowano się na postawienie aktu oskarżenia.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy to „wydanie” powieści zakończyło się aktem oskarżenia. W 2007 roku Krystian B., autor książki „Amok”, został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zbrodnię zbliżoną do tej opisanej w jego publikacji.

Jeśli więc zawsze sądziliście, że kryminały to po prostu fikcja… to miejcie się na baczności. Zwłaszcza, jeśli autorskie wydanie prześle Wam bliska osoba. W końcu „najlepsze” historie pisze samo życie.

Czy mieliście kiedyś wrażenie, że autor tak dobrze opisał zbrodnię, jakby wydarzyła się naprawdę?

Dominika Róg-Górecka
× 11 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · prawie 3 lata temu
To ja dorzucę też swój komentarz. Kryminałów... nie lubię, bo kojarzą mi się ze studiami i nauką. Broniłam magisterkę w katedrze karnej, wiec tego typu klimaty skłaniają mnie do analizy przepisów, co absolutnie jest jest fajne. Niemniej na zajęcia czytałam książkę profesora naszej katedry „Kto zabija człowieka”, która zawierała pewne fragmenty cytujące sprawców. Dla mnie była to o tyle ciekawe, że traktowałam to jako ostrzeżenie, pewien zbiór informacji o unikali ryzykowanych sytuacji. Do tej pory pamiętam i stosuję ;)
× 5
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · prawie 3 lata temu
Chris Carter czerpie inspiracje ze swojej pracy psychologa w policji. Pewnie nie raz wykorzystywał pewne motywy w swoich książkach.
× 5
@Catta
@Catta · prawie 3 lata temu
Jeśli chcę przeczytać o konkretnej zbrodni, sięgam po reportaż kryminalny. Jeśli chcę rozwiązać zagadkę intelektualną, łapię za kryminał, byle nie ociekający krwią i wydzielinami. Morderca jako wzbudzający zainteresowanie autor powieści o popełnionym morderstwie, dzięki której staje się popularny - zestawienie odrażające.
× 4
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · prawie 3 lata temu
To zapewne znasz twórczość Jarosława Molendy?
× 1
@Catta
@Catta · prawie 3 lata temu
A tak.
Jestem pod wrażeniem jego "Rzeźnika z Niebuszewa".
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · prawie 3 lata temu
Ja też. A niedawno przeczytałem Wampira z Warszawy, a czekam na Profesora i cyjanek :P
× 1
@Catta
@Catta · prawie 3 lata temu
Obydwie przede mną:)
Polecam też Przemysława Semczuka i Cezarego Łazarewicza.
× 1
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · prawie 3 lata temu
Tego pierwszego znam tylko powieści, ale mam w swoich zbiorach inne książki. Na pewno zajrzę do nich :)
× 2
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · prawie 3 lata temu
Czytam trochę kryminałów, ale chyba z góry nastawiam się na fikcję. W związku z tym jakoś nie myślę, a gdyby to było naprawdę.
× 4
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 3 lata temu
Niestety nie przypominam sobie takiej sytuacji, ale nie czytuję dużo kryminałów.
× 3
@Johnson
@Johnson · prawie 3 lata temu
Był taki polski film na ten temat. https://www.filmweb.pl/film/Amok-2017-753082
Bardzo fajny.
× 2
@reniarenia
@reniarenia · prawie 3 lata temu
Ja nie przepadam za kryminałami, prędzej już wolę komedie kryminalne. Osobiście uważam, że wiele książek powstało na kanwie jakichś wydarzeń z rzeczywistości, czasem nawet nie wyobrażamy sobie, że tak było naprawdę (za każdym jestem głęboko wstrząśnięta po przeczytaniu książek o obozach koncentracyjnych)
× 1
@recenzowelovee
@recenzowelovee · prawie 3 lata temu
Lubię od czasu do czasu przeczytac kryminał, jednak nie należy do moich ulubionych gatunków
© 2007 - 2024 nakanapie.pl