Podcasty o książkach – 10 propozycji

@a.boniecka
{} 2020-07-08 {} 11 komentarzy
Podcasty o książkach – 10 propozycji

Podcasty podbijają serca internautów i cieszą się największym zainteresowaniem od lat. Jednak większość najpopularniejszych propozycji zatrzymuje się na tematach zagadek kryminalnych i anegdot z życia codziennego. Czy trudno jest znaleźć dobre podcasty o książkach? Skądże! Zrobiłam dla Was zestawienie kilku darmowych, ogólnodostępnych podcastów o literaturze, którym warto poświęcić swoją uwagę.


Rafał Hetman o książkach


To podcast autora jednego z najpopularniejszych blogów o literaturze – Czytamrecenzuje.pl. Rafał Hetman dzieli swoją pracę pomiędzy różne media internetowe: blog, kanał na Youtubie oraz podcast. Na każdym z nich można spotkać nieco inne treści, ale zawsze są związane z literaturą faktu, a głównie reportażami. W podcaście autor przeprowadza rozmowy o wybranych książkach oraz dyskusje na tematy okołoliterackie. Jeśli poszukujecie miejsca, gdzie można znaleźć propozycje dobrych książek i posłuchać rozmów z ich autorami – to idealne miejsce. Podcast Rafała Hetmana przypadnie również do gustu osobom, które ciekawi sam rynek literacki. Autor odkrywa sekrety pracy tłumacza, sprawdza opłacalność antykwariatów i dowiaduje się, ile w ogóle można zarobić na książkach. Ten podcast to miejsce, gdzie literatura jest punktem odniesienia do wielu gorących, zaangażowanych rozmów na wiele tematów – zarówno tych dotyczących rynku książki, jak i całego społeczeństwa.

Podcast „Rafał Hetman o książkach” jest dostępny przede wszystkim na Spotify, iTunes, Google Podcasts, Castbox, Pocket Casts.

Piątka z literatury


To krótkie, kilkuminutowe rozmowy z szybkimi poleceniami książek. Prowadzą je Szymon Kloska i Tomasz Pindel na antenie radia RMF Classic, są one następnie zamieszczane w sieci w formie podcastu. Można tu spotkać przegląd nowości, a czasami wybierane są najlepsze książki konkretnego gatunku lub autora. Autorzy proponują między innymi pięć książek o językach, o dobrych rządzących, a nawet pięć książek pisanych z perspektywy dziecka. W podcaście znajdują się również zestawienia pięciu wybranych książek Jerzego Pilcha lub Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. „Piątka z literatury” będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują szybkich, konkretnych inspiracji literackich.

Podcast „Piątka z literatury” jest dostępny na stronie radia, Spotify, Google Podcast oraz Apple Podcasts.

Radio Książki


To bardzo profesjonalnie przygotowywany podcast – jest realizowany wspólnie przez Gazetę Wyborczą, Książki. Magazyn do czytania i Audiotekę. Rozmowy nagrywane w ramach podcastu prowadzi Michał Nogaś. Spotyka się on z autorami książkowych nowości, a ich twórczość jest wyjściem do szerokiego przedyskutowania wybranych problemów. Osobiście ten podcast traktuję, jako miejsce do znalezienia ciekawych inspiracji literackich, ale warto do niego wracać również po przeczytanej książce, by skonfrontować swoje odczucia z wizją autora bądź autorki. Same rozmowy są na tyle interesujące i dobrze prowadzone, że warto ich posłuchać nawet wtedy, gdy nie się zamiaru przeczytać wybranej książki.

Podcast „Radio Książki” w pełnej, lecz płatnej, wersji jest dostępny na stronie Gazety Wyborczej. Osoby, które wolą darmową, choć nieco okrojoną, opcję mogą posłuchać podcastu Gazety Wyborczej „8:10”, gdzie za darmo są udostępniane niektóre archiwalne odcinki Radia Książki. Podcast „8:10” jest dostępny miedzy innymi na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.

Książki Które Uczą


Ten podcast jest dość kontrowersyjny w swoim założeniu. Autor, Kamil Dudziński, w nagraniach… streszcza przeczytane książki i w kilkudziesięciu minutach przedstawia ich esencję. W opisie podcastu można przeczytać „(…) omawiam najważniejsze lekcje z ciekawych książek, by zaoszczędzić Ci czasu lub zachęcić do ich przeczytania”. Opisywane książki dotyczą przede wszystkim samorozwoju, psychologii, biznesu i pozytywnego myślenia. „Książki, które uczą” będą świetnym źródłem wiedzy dla osób, które lubią tę tematykę, ale nie mają odpowiednio dużo czasu by przeczytać wszystko, na co mieli by ochotę. To będzie również dobre miejsce dla osób, które poszukują inspiracji do zakupu kolejnej książki w określonej tematyce.

Podcastu można posłuchać między innymi na stronie autora, Spotify, Apple Podcasts i Soundcloud.

Na przekład


Tłumaczenie książek to duża odpowiedzialność i trudna do wykonania praca, łatwo jest się przy tym narazić na krytykę ze strony czytelników. Warto spojrzeć na ten proces nie tylko ze strony odbiorcy, ale również samych tłumaczy. Z jakimi słowami mają problem? Jak się tłumaczy nazwy własne? Czy język określa formy społeczne? Co zrobić, gdy zleceniodawca mi inną wizję niż tłumacz lub tłumaczka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w tym podcaście. Znajdują się tu również opowieści o procesie tłumaczenia konkretnych książek, na przykład „Lincoln w bordo” oraz „Zazi w metrze”. Podcast „Na przekład” jest prowadzony przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, a niektóre odcinki to nagrania ich wspólnych spotkań, w związku z czym nie zawsze mają świetnej jakości audio. Jednak treść odcinków, nigdy nie zawodzi.

„Na przedkład” jest dostępny między innymi na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.

Zdaniem Szota


Podcast to dla Wojciecha Szota kolejne miejsce na rozmowy o literaturze. Pracował już jako księgarz, był wydawcą, redaktorem, a także recenzentem. W swoim podcaście rozmawia z pisarzami i pisarkami o ich najnowszej twórczości i problemach, jakie zostały w niej poruszone. Są to ciekawe, choć raczej nie przekraczające 25 minut, rozmowy pozwalające na wzbudzenie ciekawości wybraną tematyką. Jeśli szukacie niebanalnych książek, które nie znajdują się na szczycie bestsellerów, ale potrafią poruszyć do żywego – tutaj znajdziecie takie propozycje. Książki o jasnowidzach, o dzieciach z ADHD i autyzmem, o tym jak powstał internet – to tylko część omawianych w podcaście propozycji.

Podcast „Zdaniem Szota” jest dostępny między innymi na stronie autora oraz Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.

Czytu Czytu


To jeden z najpopularniejszych polskich podcastów o książkach. Jest prowadzony przez Magdalenę Adamus (Megu) i Katarzynę Czajkę (Zwierz Popkulturalny), które gorąco dyskutują na temat książek oraz rynku literatury. Jest w tych rozmowach dużo luzu i śmiechu, przez co szczególnie miło się ich słucha. Odcinki są długie i treściwe, trwają od 40 do nawet 100 minut. Pośród dyskusji nad konkretnymi tytułami znajdują się również różne analizy gatunków, motywów lub wydarzeń literackich. W odcinkach można znaleźć między innymi rozmowy na temat rynku książki w czasie pandemii, kłamstw pisarzy, fenomenu książkowych poradników, dobrych romansów, a nawet na temat książek celebrytów.

Podcast „Czytu czytu” jest dostępny między innymi na stronie autorek oraz Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.

Okoń w sieci


Marcin Okoniewski jest znany w sieci z nagrywania prawdopodobnie najbardziej estetycznych filmów z recenzjami książek. Dba o wszystkie szczegóły i widać, ile pracy wkłada w każde z nagrań. Od lutego 2020 roku prowadzi również swój podcast. Tutaj, zamiast na recenzowaniu, skupia się przede wszystkim na omawianiu aspektów związanych ze światem literatury. Okoniewski analizuje pracę pisarzy, rynek książki, a także samych czytelników. Większość odcinków zamyka się w granicy 30 – 60 minut. Podcast „Okoń w sieci” porusza takie tematy, jak: wizerunek polskich pisarzy w mediach społecznościowych, wartość książek w nowej dekadzie oraz dlaczego czytamy książki.

Podcast „Okoń w sieci” jest dostępny między innymi na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts i SoundCloud.

Wydawnictwo Literackie


Od lutego 2020 roku Wydawnictwo Literackie postanowiło poszerzyć swoje działania również o rynek podcasterski. Do sieci wrzucają obszerne fragmenty wybranych audiobooków, które są nagrane w świetnej jakości. Większość odcinków trwa co najmniej pół godziny, co wystarczy do sprawdzenia, czy dana książka leży w naszych zainteresowaniach. Wśród propozycji od Wydawnictwa Literackiego, znajdują się: „Zranić marionetkę” Katarzyny Grocholi, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej, „Król” Szczepana Twardocha, a także „Boznańska. Non Finito” Angeliki Kuźniak.

Podcast jest dostępny między innymi na Spotify i SoundCloud.

Literacka Kavka


To nagrywany od 2018 roku podcast literacki prowadzony przez Georginę Grybos. Odcinki są zazwyczaj trzydziesto- lub czterdziestominutowe. Autorka poleca sprawdzone tytuły i podpowiada na co, zwracać uwagę wśród nadchodzących nowości. Zdarza się również, że czyta fragmenty wybranych książek. Czasami odcinki nagrywa sama i wówczas skupia się przede wszystkim na poleceniu i recenzowaniu konkretnych tytułów lub wydarzeń literackich, natomiast część odcinków to rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Dyskusje dotyczą między innymi krytyki literackiej, tego jak wspierać kameralne księgarnie i jaki jest przepis na sukces księgarni.

Podcast jest dostępny na Spotify, Anchor.fm oraz Lectonapp.

Macie swoje ulubione podcasty o książkach? Dajcie znać, czego słuchacie!

Aleksandra Boniecka

Komentarze

@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Dużo podcastów do sprawdzenia, dzięki :-)

Swego czasu słuchałem czytu czytu, ale za dużo czasu panie poświęcały young adoult.

Z niewymienionych w artykule, to byli jeszcze BookBusters, ale oni chyba już nie nadają i Readers Initiative (ostatni post z 5 lipca br. więc aktywni) - wbrew nazwom oba podcasty są polskie.
{}× 4
@mikakeMonika
@mikakeMonika · około rok temu
Super artykuł, za który bardzo dziękuję. Jestem taką ignorantką, że jakoś nie miałam pojęcia, że istnieją takie podcasty. Czas poszerzyć swoje horyzonty :D
{}× 4
@nataliarecenzuje
@nataliarecenzuje · około rok temu
Dziękuję za ten artykuł. Od niedawna pomału przymierzałam się do zgłębienie podcastowej przestrzeni literackiej. Teraz wiem od czego zacząć. :)
{}× 3
@Renax
@Renax · około rok temu
Musiałam sprawdzić co to jest podcast. Kiedyś słuchałam Nogasia i polecajek w Jedynce Polskim Radiu.
{}× 3
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Jedynka miała dobre polecajki, i chyba fragmenty książek też czytali. Ja nie trawię za to rozmów o książkach w Tok FM i programu Xięgarnia na TVN 24 - ciężko o większą bufonadę, ci ludzie reprezentują wszystko, co odpycha ludzi od czytania.
{}× 1
@ziellona
@ziellona · około rok temu
A jakby ktoś jeszcze wytłumaczył starszemu pokoleniu to czym rzeczone podcasty są...
{}× 3
@Elwira
@Elwira · około rok temu
Ludzie nagrywają swoje rozmowy albo przemyślenia, a później wrzucają do internetu, żeby inni mogli sobie posłuchać. Jak audycje radiowe, tylko gorsze i z mniej charyzmatycznymi prowadzącymi.
{}× 1
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Niekoniecznie gorsze. Ja tam lubię podcasty, bo najczęściej na nagraniu jest luźniejsza atmosfera, niż w radiu, czasami faktycznie kosztem profesjonalizmu, ale przynajmniej szczerze.
{}× 1
@ziellona
@ziellona · około rok temu
Czyil to co my piszemy na kanapie, inni mowią i sie nagrywają. Dziękuję Wam bardzo, bo czułam się nieco głupia :)
{}× 3
@ukuleletyan
@ukuleletyan · około rok temu
dziękuję bardzo! uwielbiam podcasty, a szczególnie o książkach :)
{}× 3
@Elwira
@Elwira · około rok temu
Heh, Czytu Czytu to akurat najgorsza polecajka jaka mogła być. Ego tych kobiet jest trzy razy większe niż ich faktyczna wiedza o literaturze, a same tematy i omawiane przez nich książki to banał nad banałami. Lepiej już sobie zapętlać przez dwie godziny jedną piosenkę na Spotify niż puścić ten ich podcast.
{}× 1
@zkotemczytane
@zkotemczytane · około rok temu
To ja mogę też zaprosić na swój podcast o książkach Z kotem czytane - dopiero wkręcam się w ten świat, więc przyda się Wasze wsparcie. Wymienione wyżej znam, polecam. Dla mnie podcasty to złoto, jak spędzam tyle godzin w aucie i chcę coś szybkiego na konkretny temat.
{}× 1
AB
@a.boniecka · około rok temu
Super! Cieszę się, że dałaś znać. Już wiem czego sobie posłucham w weekend ;)
{}× 1
@powiescidlo
@powiescidlo · około rok temu
Polecam, słychać ogromną pasję i zaagażowanie na 100%!
{}
AG
@agata.stalka · około rok temu
Audiobooki bardzo lubię słuchać a na pomysł, że są fajne podcasty, to już nie wpadłam. Dobry sposób na wybranie czegoś do czytania spoza swoich ulubionych "kręgów czytelniczych", albo na nie wybranie czegoś...co jest równie cenne.
{}
@pollyann_20
@pollyann_20 · 12 miesięcy temu
Nigdy nie byłam fanką podcastów. Jakoś zwyczajnie do mnie nie przemawiały.
Ale ostatnio zaczęłam się ku nim przekonywać, dlatego myślę, że z chęcią zajrzę na podane :D
{}
DU
@duszejko100 · 12 miesięcy temu
Fajnie sięzapowiada Na miły book, nowy podcast prowadzony przez dwóch chłopaków. Merytoryczne rozmowy ale bez nadęcia. Polecam :)
{}

Zobacz także:

Komentarze

@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Dużo podcastów do sprawdzenia, dzięki :-)

Swego czasu słuchałem czytu czytu, ale za dużo czasu panie poświęcały young adoult.

Z niewymienionych w artykule, to byli jeszcze BookBusters, ale oni chyba już nie nadają i Readers Initiative (ostatni post z 5 lipca br. więc aktywni) - wbrew nazwom oba podcasty są polskie.
{}× 4
@mikakeMonika
@mikakeMonika · około rok temu
Super artykuł, za który bardzo dziękuję. Jestem taką ignorantką, że jakoś nie miałam pojęcia, że istnieją takie podcasty. Czas poszerzyć swoje horyzonty :D
{}× 4
@nataliarecenzuje
@nataliarecenzuje · około rok temu
Dziękuję za ten artykuł. Od niedawna pomału przymierzałam się do zgłębienie podcastowej przestrzeni literackiej. Teraz wiem od czego zacząć. :)
{}× 3
@Renax
@Renax · około rok temu
Musiałam sprawdzić co to jest podcast. Kiedyś słuchałam Nogasia i polecajek w Jedynce Polskim Radiu.
{}× 3
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Jedynka miała dobre polecajki, i chyba fragmenty książek też czytali. Ja nie trawię za to rozmów o książkach w Tok FM i programu Xięgarnia na TVN 24 - ciężko o większą bufonadę, ci ludzie reprezentują wszystko, co odpycha ludzi od czytania.
{}× 1
@ziellona
@ziellona · około rok temu
A jakby ktoś jeszcze wytłumaczył starszemu pokoleniu to czym rzeczone podcasty są...
{}× 3
@Elwira
@Elwira · około rok temu
Ludzie nagrywają swoje rozmowy albo przemyślenia, a później wrzucają do internetu, żeby inni mogli sobie posłuchać. Jak audycje radiowe, tylko gorsze i z mniej charyzmatycznymi prowadzącymi.
{}× 1
@Mackowy
@Mackowy · około rok temu
Niekoniecznie gorsze. Ja tam lubię podcasty, bo najczęściej na nagraniu jest luźniejsza atmosfera, niż w radiu, czasami faktycznie kosztem profesjonalizmu, ale przynajmniej szczerze.
{}× 1
@ziellona
@ziellona · około rok temu
Czyil to co my piszemy na kanapie, inni mowią i sie nagrywają. Dziękuję Wam bardzo, bo czułam się nieco głupia :)
{}× 3
@ukuleletyan
@ukuleletyan · około rok temu
dziękuję bardzo! uwielbiam podcasty, a szczególnie o książkach :)
{}× 3
@Elwira
@Elwira · około rok temu
Heh, Czytu Czytu to akurat najgorsza polecajka jaka mogła być. Ego tych kobiet jest trzy razy większe niż ich faktyczna wiedza o literaturze, a same tematy i omawiane przez nich książki to banał nad banałami. Lepiej już sobie zapętlać przez dwie godziny jedną piosenkę na Spotify niż puścić ten ich podcast.
{}× 1
@zkotemczytane
@zkotemczytane · około rok temu
To ja mogę też zaprosić na swój podcast o książkach Z kotem czytane - dopiero wkręcam się w ten świat, więc przyda się Wasze wsparcie. Wymienione wyżej znam, polecam. Dla mnie podcasty to złoto, jak spędzam tyle godzin w aucie i chcę coś szybkiego na konkretny temat.
{}× 1
AB
@a.boniecka · około rok temu
Super! Cieszę się, że dałaś znać. Już wiem czego sobie posłucham w weekend ;)
{}× 1
@powiescidlo
@powiescidlo · około rok temu
Polecam, słychać ogromną pasję i zaagażowanie na 100%!
{}
AG
@agata.stalka · około rok temu
Audiobooki bardzo lubię słuchać a na pomysł, że są fajne podcasty, to już nie wpadłam. Dobry sposób na wybranie czegoś do czytania spoza swoich ulubionych "kręgów czytelniczych", albo na nie wybranie czegoś...co jest równie cenne.
{}
@pollyann_20
@pollyann_20 · 12 miesięcy temu
Nigdy nie byłam fanką podcastów. Jakoś zwyczajnie do mnie nie przemawiały.
Ale ostatnio zaczęłam się ku nim przekonywać, dlatego myślę, że z chęcią zajrzę na podane :D
{}
DU
@duszejko100 · 12 miesięcy temu
Fajnie sięzapowiada Na miły book, nowy podcast prowadzony przez dwóch chłopaków. Merytoryczne rozmowy ale bez nadęcia. Polecam :)
{}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe