Podcasty podbijają serca internautów i cieszą się największym zainteresowaniem od lat. Jednak większość najpopularniejszych propozycji zatrzymuje się na tematach zagadek kryminalnych i anegdot z życia codziennego. Czy trudno jest znaleźć dobre podcasty o książkach? Skądże! Zrobiłam dla Was zestawienie kilku darmowych, ogólnodostępnych podcastów o literaturze, którym warto poświęcić swoją uwagę.
Rafał Hetman o książkach
To podcast autora jednego z najpopularniejszych blogów o literaturze – Czytamrecenzuje.pl. Rafał Hetman dzieli swoją pracę pomiędzy różne media internetowe: blog, kanał na Youtubie oraz podcast. Na każdym z nich można spotkać nieco inne treści, ale zawsze są związane z literaturą faktu, a głównie reportażami. W podcaście autor przeprowadza rozmowy o wybranych książkach oraz dyskusje na tematy okołoliterackie. Jeśli poszukujecie miejsca, gdzie można znaleźć propozycje dobrych książek i posłuchać rozmów z ich autorami – to idealne miejsce. Podcast Rafała Hetmana przypadnie również do gustu osobom, które ciekawi sam rynek literacki. Autor odkrywa sekrety pracy tłumacza, sprawdza opłacalność antykwariatów i dowiaduje się, ile w ogóle można zarobić na książkach. Ten podcast to miejsce, gdzie literatura jest punktem odniesienia do wielu gorących, zaangażowanych rozmów na wiele tematów – zarówno tych dotyczących rynku książki, jak i całego społeczeństwa.
Podcast „Rafał Hetman o książkach” jest dostępny przede wszystkim na Spotify, iTunes, Google Podcasts, Castbox, Pocket Casts.
Piątka z literatury
To krótkie, kilkuminutowe rozmowy z szybkimi poleceniami książek. Prowadzą je Szymon Kloska i Tomasz Pindel na antenie radia RMF Classic, są one następnie zamieszczane w sieci w formie podcastu. Można tu spotkać przegląd nowości, a czasami wybierane są najlepsze książki konkretnego gatunku lub autora. Autorzy proponują między innymi pięć książek o językach, o dobrych rządzących, a nawet pięć książek pisanych z perspektywy dziecka. W podcaście znajdują się również zestawienia pięciu wybranych książek Jerzego Pilcha lub Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. „Piątka z literatury” będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują szybkich, konkretnych inspiracji literackich.
Podcast „Piątka z literatury” jest dostępny na stronie radia, Spotify, Google Podcast oraz Apple Podcasts.
Radio Książki
To bardzo profesjonalnie przygotowywany podcast – jest realizowany wspólnie przez Gazetę Wyborczą, Książki. Magazyn do czytania i Audiotekę. Rozmowy nagrywane w ramach podcastu prowadzi Michał Nogaś. Spotyka się on z autorami książkowych nowości, a ich twórczość jest wyjściem do szerokiego przedyskutowania wybranych problemów. Osobiście ten podcast traktuję, jako miejsce do znalezienia ciekawych inspiracji literackich, ale warto do niego wracać również po przeczytanej książce, by skonfrontować swoje odczucia z wizją autora bądź autorki. Same rozmowy są na tyle interesujące i dobrze prowadzone, że warto ich posłuchać nawet wtedy, gdy nie się zamiaru przeczytać wybranej książki.
Podcast „Radio Książki” w pełnej, lecz płatnej, wersji jest dostępny na stronie Gazety Wyborczej. Osoby, które wolą darmową, choć nieco okrojoną, opcję mogą posłuchać podcastu Gazety Wyborczej „8:10”, gdzie za darmo są udostępniane niektóre archiwalne odcinki Radia Książki. Podcast „8:10” jest dostępny miedzy innymi na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.
Książki Które Uczą
Ten podcast jest dość kontrowersyjny w swoim założeniu. Autor, Kamil Dudziński, w nagraniach… streszcza przeczytane książki i w kilkudziesięciu minutach przedstawia ich esencję. W opisie podcastu można przeczytać „(…) omawiam najważniejsze lekcje z ciekawych książek, by zaoszczędzić Ci czasu lub zachęcić do ich przeczytania”. Opisywane książki dotyczą przede wszystkim samorozwoju, psychologii, biznesu i pozytywnego myślenia. „Książki, które uczą” będą świetnym źródłem wiedzy dla osób, które lubią tę tematykę, ale nie mają odpowiednio dużo czasu by przeczytać wszystko, na co mieli by ochotę. To będzie również dobre miejsce dla osób, które poszukują inspiracji do zakupu kolejnej książki w określonej tematyce.
Podcastu można posłuchać między innymi na stronie autora, Spotify, Apple Podcasts i Soundcloud.
Na przekład
Tłumaczenie książek to duża odpowiedzialność i trudna do wykonania praca, łatwo jest się przy tym narazić na krytykę ze strony czytelników. Warto spojrzeć na ten proces nie tylko ze strony odbiorcy, ale również samych tłumaczy. Z jakimi słowami mają problem? Jak się tłumaczy nazwy własne? Czy język określa formy społeczne? Co zrobić, gdy zleceniodawca mi inną wizję niż tłumacz lub tłumaczka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w tym podcaście. Znajdują się tu również opowieści o procesie tłumaczenia konkretnych książek, na przykład „Lincoln w bordo” oraz „Zazi w metrze”. Podcast „Na przekład” jest prowadzony przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, a niektóre odcinki to nagrania ich wspólnych spotkań, w związku z czym nie zawsze mają świetnej jakości audio. Jednak treść odcinków, nigdy nie zawodzi.
„Na przedkład” jest dostępny między innymi na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.
Zdaniem Szota
Podcast to dla Wojciecha Szota kolejne miejsce na rozmowy o literaturze. Pracował już jako księgarz, był wydawcą, redaktorem, a także recenzentem. W swoim podcaście rozmawia z pisarzami i pisarkami o ich najnowszej twórczości i problemach, jakie zostały w niej poruszone. Są to ciekawe, choć raczej nie przekraczające 25 minut, rozmowy pozwalające na wzbudzenie ciekawości wybraną tematyką. Jeśli szukacie niebanalnych książek, które nie znajdują się na szczycie bestsellerów, ale potrafią poruszyć do żywego – tutaj znajdziecie takie propozycje. Książki o jasnowidzach, o dzieciach z ADHD i autyzmem, o tym jak powstał internet – to tylko część omawianych w podcaście propozycji.
Podcast „Zdaniem Szota” jest dostępny między innymi na stronie autora oraz Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.
Czytu Czytu
To jeden z najpopularniejszych polskich podcastów o książkach. Jest prowadzony przez Magdalenę Adamus (Megu) i Katarzynę Czajkę (Zwierz Popkulturalny), które gorąco dyskutują na temat książek oraz rynku literatury. Jest w tych rozmowach dużo luzu i śmiechu, przez co szczególnie miło się ich słucha. Odcinki są długie i treściwe, trwają od 40 do nawet 100 minut. Pośród dyskusji nad konkretnymi tytułami znajdują się również różne analizy gatunków, motywów lub wydarzeń literackich. W odcinkach można znaleźć między innymi rozmowy na temat rynku książki w czasie pandemii, kłamstw pisarzy, fenomenu książkowych poradników, dobrych romansów, a nawet na temat książek celebrytów.
Podcast „Czytu czytu” jest dostępny między innymi na stronie autorek oraz Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.
Okoń w sieci
Marcin Okoniewski jest znany w sieci z nagrywania prawdopodobnie najbardziej estetycznych filmów z recenzjami książek. Dba o wszystkie szczegóły i widać, ile pracy wkłada w każde z nagrań. Od lutego 2020 roku prowadzi również swój podcast. Tutaj, zamiast na recenzowaniu, skupia się przede wszystkim na omawianiu aspektów związanych ze światem literatury. Okoniewski analizuje pracę pisarzy, rynek książki, a także samych czytelników. Większość odcinków zamyka się w granicy 30 – 60 minut. Podcast „Okoń w sieci” porusza takie tematy, jak: wizerunek polskich pisarzy w mediach społecznościowych, wartość książek w nowej dekadzie oraz dlaczego czytamy książki.
Podcast „Okoń w sieci” jest dostępny między innymi na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts i SoundCloud.
Wydawnictwo Literackie
Od lutego 2020 roku Wydawnictwo Literackie postanowiło poszerzyć swoje działania również o rynek podcasterski. Do sieci wrzucają obszerne fragmenty wybranych audiobooków, które są nagrane w świetnej jakości. Większość odcinków trwa co najmniej pół godziny, co wystarczy do sprawdzenia, czy dana książka leży w naszych zainteresowaniach. Wśród propozycji od Wydawnictwa Literackiego, znajdują się: „Zranić marionetkę” Katarzyny Grocholi, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej, „Król” Szczepana Twardocha, a także „Boznańska. Non Finito” Angeliki Kuźniak.
Podcast jest dostępny między innymi na Spotify i SoundCloud.
Literacka Kavka
To nagrywany od 2018 roku podcast literacki prowadzony przez Georginę Grybos. Odcinki są zazwyczaj trzydziesto- lub czterdziestominutowe. Autorka poleca sprawdzone tytuły i podpowiada na co, zwracać uwagę wśród nadchodzących nowości. Zdarza się również, że czyta fragmenty wybranych książek. Czasami odcinki nagrywa sama i wówczas skupia się przede wszystkim na poleceniu i recenzowaniu konkretnych tytułów lub wydarzeń literackich, natomiast część odcinków to rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Dyskusje dotyczą między innymi krytyki literackiej, tego jak wspierać kameralne księgarnie i jaki jest przepis na sukces księgarni.
Podcast jest dostępny na Spotify, Anchor.fm oraz Lectonapp.
Macie swoje ulubione podcasty o książkach? Dajcie znać, czego słuchacie!
Aleksandra Boniecka