Przekaż swoje wspomnienia do archiwum o pandemii

@a.boniecka
{} 2020-08-31 {} 4 komentarze
Przekaż swoje wspomnienia do archiwum o pandemii
Jak wygląda życie codzienne w czasach pandemii, z jakimi problemami się stykaliśmy i w jaki sposób sobie z nimi radziliśmy? Aby pozostawić dla przyszłych pokoleń odpowiedzi na te pytania, powstaje społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem.

Przy wsparciu społeczeństwa na całym świecie są gromadzone dokumenty, które mają udokumentować przebieg pandemii oraz wywołane przez nią zmiany. W Polsce takie materiały zbiera Archiwum Państwowe, natomiast dokumentacją światową zajmuje się Uniwersytet w Cambridge. Mogą Państwo wesprzeć oba miejsca, dokumentując swoje wspomnienia.


Uniwersytet w Cambridge. Źródło: Wikipedia

W Cambridge za zbieranie materiałów odpowiedzialna jest uniwersytecka biblioteka. Przyjmowane są nie tylko materiały z profesjonalnych źródeł dziennikarskich i naukowych, ale również amatorskie, prywatne zapiski. Oddawane przez ochotników treści nie muszą być dziennikami, równie chętnie przyjmowane są filmy, zdjęcia, nagrania głosowe, a nawet internetowe wpisy.

W Polsce akcja jest prowadzona w podobny sposób. Do Archiwum Państwowego zbierane są mapy, fotografie, nagrania, filmy, wycinki prasowe, albumy, pamiętniki, a także inne dokumenty. Jak podkreślają organizatorzy akcji, uczestnikiem może zostać każda chętna osoba. Materiały
przekazywać można osobiście w każdym z trzydziestu trzech Archiwów Państwowych lub za pomocą poczty elektronicznej na adres: archiwumpandemii@archiwa.gov.pl. Dostarczone materiały będą cyklicznie publikowane na stronie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.

Przekaz źródłowy oparty na osobistych doświadczeniach obywateli pozwoli na stworzenie realnego obrazu sytuacji pandemicznej w kraju i na świecie.

Dokumentowaliście swoje przeżycia w trakcie społecznej izolacji? Może nadal je spisujecie?


Aleksandra Boniecka

Komentarze

@Almaranth
@Almaranth · 28 dni temu
Ja bym mogła książkę napisać!! pracuję jako behapowiec w szpitalu, w czasie pandemii, co tu się dzieje!! :P
{}× 11
@LetMeRead
@LetMeRead · 28 dni temu
No to na co czekasz. :D
{}× 2
@Almaranth
@Almaranth · 27 dni temu
@LMR na koniec pandemii żeby mieć czas na pisanie ;p
{}× 2
@Elwira
@Elwira · 28 dni temu
Jezu, a moje życie wyglądało zupełnie tak samo przed i w czasie pandemii. Mam wrażenie, że ominęło mnie jakieś ważne, ogólnoświatowe doświadczenie, o którym ludzie jeszcze przez lata będą wspominać. Czuję się wyobcowana. :((
{}× 9
@jatymyoni
@jatymyoni · 28 dni temu
Moje też. Ograniczyłam tylko wyjścia do miasta. Wyjątkiem było śniadanie wielkanocne przez skaypa.
{}
@Chassefierre
@Chassefierre · 27 dni temu
@Elwira, @jatymyoni - no to jest nas trójka! :D Kiedyś na początku pandemii i tych wszystkich lockdownów siedziałam przy komputerze, przeglądałam internet, czytałam jak ludzie płaczą, że nie mają życia towarzyskiego i jak im ciężko wytrzymać w domu i taka myśl przemknęła mi przez głowę ,,czy w moim życiu coś się zmieniło od czasów pandemii?''
Spojrzałam w bok, na mojego półwikinga siedzącego przy komputerze i pytam:
- Ej, czy nasze życie się zmieniło od początku pandemii?
Półwiking zamyślił się i odpowiada:
- Zasadniczo to nie.
I tak oto doszliśmy do wniosku, że jesteśmy skrajnymi introwertykami bez życia towarzyskiego i że nam to odpowiada. :D
{}× 7
@jatymyoni
@jatymyoni · 27 dni temu
A może po prostu dobrze nam w domu w otoczeniu naszych bliskich i najbliższych przyjaciół. Mnie się tylko opóźnił wyjazd do Córki. Pierwotnie mieliśmy jechać w czerwcu, niestety dopiero pod koniec lipca udało nam się wyjechać do Austrii. Zobaczymy co na Święta.
{}
@Renax
@Renax · 26 dni temu
My też, ja i mąż, pławimy się w swoim towarzystwie. Może jesteśmy introwertyczni?
{}× 3
@Airain
@Airain · 26 dni temu
No proszę, a ja myślałam, że tylko ja tak jakoś nic szczególnego nie przeżywam... Nawet śniadanie wielkanocne jadłam w tym samym towarzystwie, co zwykle. Tylko kontakty z dalszą rodziną się ograniczyły.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 26 dni temu
Nawet był pewien plus. Mojego męża ciężko było wyciągnąć na spacer. Od kiedy nasłuchał się w telewizji, że spacery wzmacniają odporność, zaczęliśmy codziennie spacerować po lesie. Najgorszy był tydzień z zakazem wejścia do lasu.
{}× 5
@LetMeRead
@LetMeRead · 28 dni temu
A i owszem, poproszona przez znajomą redaktorkę naskrobałam coś do lokalnej gazety.
{}× 3
@Renax
@Renax · 27 dni temu
Tak, pamiętam pusty szpital i mnie jak szłam zrobić badania. Panie wrzeszczały, żebym niczego nie dotykała. Potem przez kilka godzin czytałam Irvinga w pustym Carefourze. Ale żeby to było doświadczenie, które należy włożyć w butelkę i zamurować?
{}× 2
@Tanashiri
@Tanashiri · 27 dni temu
Też mam niemiłe wspomnienia ze szpitala w czasie pandemii. Dokładniej z ostrego dyżuru. I Panią pielęgniarkę, która mierzy mi i mojemu dziecku temperaturę i ucieka do tyłu z wrzaskiem: proszę do mnie nie podchodzić!
{}× 1
@Renax
@Renax · 27 dni temu
A to też. Pusto wszędzie, głucho wszędzie...
{}
@jatymyoni
@jatymyoni · 26 dni temu
Moja Córka musiała spędzić dwa dni w szpitalu w Tyrolu. Na początku, gdy w Tyrolu było dużo przypadków. Obok z sali zabrali kogoś z podejrzeniem koronki. Ani po 10 udało się dodzwonić do tamtejszego Sanepidu i udało się wybłagać test. Na Wielkanoc śmiała się, że tylko oni utrzymują dystans, gdyż wszędzie dookoła były imprezy.
{}
@Airain
@Airain · 25 dni temu
Mnie na szczęście kontakt ze służbą zdrowia ominął (e-recepta to fajna rzecz). Ale pamiętam tramwaj w środku dnia, a w nim ja i jeszcze jeden człowiek. Wow.
{}× 1
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe