Tata w książkach, czyli przegląd propozycji o ojcach i dla ojców

Autor: dominika.nawidelcu ·2 minuty
2021-06-23 9 komentarzy 14 Polubień
Tata w książkach, czyli przegląd propozycji o ojcach i dla ojców

Na początku była matka, a konkretnie Dzień Matki – to dopiero jego sukces przyczynił się do ustanowienia Dnia Ojca. W USA od 1910 r., a w Polsce od 1965 roku, oficjalnie obchodzimy Dzień Taty.


Z literaturą jest podobnie. O ile postacie matek odgrywają zawsze bardzo ważną rolę, o tyle ojcowie dość często stanowią tylko tło historii. Ale to nie wszystko! Z okazji Dnia Matki wydawnictwa zawsze starają się zaproponować jakąś tematycznie powiązaną książkę. Jeszcze w tym roku za sprawą wydawnictwa Muza na rynek trafiła antologia „Teraz cię rozumiem, mamo!”. Co z ojcami? Nawet jeśli pojawiają się publikacje, które opowiadają o nich, z reguły nie zyskują wielkiego rozgłosu.

W dzisiejszym przeglądzie postaram się znaleźć kilka ciekawych, mało znanych książek. Tym razem będzie bez klasyki, tematy maturalne zostawiam bardziej kompetentnym. Sama spojrzę na tytuły, o których być może nie słyszeliście.

Jak tata pokazał mi wszechświat” Ulf Stark

Z każdego spaceru można się czegoś nauczyć, a już spacer z tatą to ekspedycja sama w sobie. Ojciec zabiera Olafa na łąkę, a tam wspólnie odkrywają świat. Zaczyna się od ździebełek trawy, a na gwiazdach kończąc. Ta mądra i ciepła książka uczy, bawi i podkreśla rolę ojca w życiu każdego malucha.

Tata” Sonia Ross

Mieć ojca i być ojcem – z tymi tematami zmierzyli się m.in.: Andrzej Grabowski, Tomasz Karolak, Przemek Saleta i Michał Wiśniewski. Tę pozycję w 2012 roku wydał Prószyński. Panowie opowiadali o tym, jak zmieniła się rola ojca i wizerunek współczesnego taty. Nie brakuje też osobistych refleksji i spostrzeżeń.

Tata plecie” Matti Airola

Praktyczny poradnik plecenia włosów dla każdego taty rozkochanego w swoim dziecku. Jak powstała ta nietypowa pozycja? Pięcioletnia córka autora zapytała go, czy jej przyjaciółka może przychodzić do nich codziennie by pleść jej włosy. I wtedy tata pomyślał „jak to, ja nie dam rady”. Jak się okazało – dał, a przy okazji napisał pomocną książkę.

Jim Henson Tata Muppetów” Jay Brian Jones

Na temat można spojrzeć też odrobinę bardziej przekornie. Czy Muppety obchodziły dzień swojego taty, czyli Jima Hensona? Mam nadzieję, że tak! Za to Wy możecie poznać jego biografię sięgając po tą oryginalną publikację wydaną nakładem Marginesów.

Mikołajek. Mój tata jest najlepszy” Jean-Jacques Sempé, René Goscinny

Mikołajek uwielbia wygłupy z kolegami, ale to nic w porównaniu z zabawami z tatą! Ten szalony maluch, który od pokoleń bawi czytelników, w tej części pozwolił nam lepiej poznać swojego ojca. Ciekawe, czy to po nim ma głowę pełną pomysłów?

Mój ojciec Paweł Jasienica” Ewa Beynar-Czeczott

Kolejny znany tata i jego biografia, tym razem autorstwa córki. W tej publikacji pojawiają się nie tylko wątki osobiste, ale też zawodowe. Książka stanowi jednocześnie opowieść o losach Pawła Jasienicy, jak i obrazuje trudne komunistyczne czasy.

Tata Tadzika” Maciej Stuhr

Miały być same mało znane publikacje? W takim razie zakończę swoją listę małym wyjątkiem. Jednak czy zbiór felietonów na temat ojcostwa nie jest wart uwagi? I to jeszcze w wykonaniu Macieja Sthura? Kiedy cały świat staje na głowie, można tylko śmiać się lub płakać. A że płacze już maluch, zostaje tylko jedna opcja. Sprawdźcie, czy Stuhrowi udało się wprowadzić ją w życie!

Wybór… wcale nie był duży. Królowały tytuły dla dzieci, których zbyt wiele nie wspomniałam, a z pewnością zasługują na uwagę (np. niedźwiedzi tata w „Proszę mnie przytulić”, czy „Tata Oli już nie chce być dorosły”). Dlatego chętnie poznam Wasze propozycje. W jakich książkach ojcowie odgrywają kluczową rolę?

Dominika Róg-Górecka
× 14 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@LiterAnka
@LiterAnka · ponad 3 lata temu
Dodałabym "Tatowanie" Krystiana Hankego. Podobno inspirująca lektura, a u mnie leży na samym dnie chałdy wstydu, ciagle jednak o niej pamiętam, zwlaszcza dzisiaj.
× 6
@tomasz_michalowski1
@tomasz_michalowski1 · ponad 3 lata temu
A dziękuję za przegląd "ojcowskich" publikacji :)
Na Dzień Ojca idealna lektura przedpołudniowa.
× 5
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 3 lata temu
"Regulamin tłoczni win". Piękny wątek dwóch sierot (dużej i małej), które stają się dla siebie ojcem i synem.
× 4
@viki_zm
@viki_zm · ponad 3 lata temu
Ciekawe pozycje :) Trudniej znaleźć postać ojca odgrywająca kluczową rolę w książkach dla dorosłych, czy nawet dla młodzieży. Najczęściej pojawia się ona w książeczkach dla dzieci.
× 2
@LiterAnka
@LiterAnka · ponad 3 lata temu
Karl Ove Knausgard zdaje się sporo pisał o swojej relacji z ojcem w "Mojej walce".
× 2
@almos
@almos · ponad 3 lata temu
Jeszcze bym dodał `Nikt mnie nie ma' Åsy Linderborg, bardzo ciekawie pokazane jak zmienia się relacja córki z ojcem. Oraz 'Mireczek' Aleksandry Zbroi, o byciu córką alkoholika...
× 1
@jelonka11
@jelonka11 · ponad 3 lata temu
"mój tata panda"
× 1
@drozdi
@drozdi · ponad 3 lata temu
Czytałam kiedyś "Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie" Konrada Kruczkowskiego i też mogę polecić :)
© 2007 - 2024 nakanapie.pl