Wilkołak… prosto z więzienia!

Autor: dominika.nawidelcu ·1 minuta
2021-05-06 5 komentarzy 7 Polubień
Wilkołak… prosto z więzienia!

Marzy Ci się wyjątkowe wydanie „Wilkołaka”, czyli najnowszej książki Wojciecha Chmielarza? I to jeszcze przedpremierowo? Ręcznie przepisany egzemplarz powstał… w więzieniu. I będzie go można wylicytować.


Inicjatorem całej akcji „Rękopis z pudła” jest Fundacja Zmiana oraz Wojciech Chmielarz i Wydawnictwo Marginesy. W ramach projektu społecznego kilkunastu więźniów odręcznie przepisało kryminał, a zajęło im to 7735 minut, czyli dokładnie 128 godzin.


To unikatowe wydanie dostępne jest do wylicytowania w ramach aukcji Allegro. Dochód osiągnięty w ten sposób przeznaczony zostanie na realizację celów statutowych Fundacji Zmiana (w tym tworzenie księgozbiorów i bibliotek więziennych).

Jest to pierwsza tego typu akcja, ale organizatorzy planują kolejne edycje. Przewidywana jest też opcja „na życzenie”, w ramach której można będzie wybrać książkę do przepisania. Czas oczekiwania na tak nietypowe zamówienie wynosić będzie 100 dni.

Zgodnie ze statystykami, ok. 80% więźniów czyta książki. Fundacja upatruje w tym szans na skuteczną resocjalizację:

„czytając, osadzeni znajdują klucz, który ich umysły wyprowadza poza mury więzienia. Czytanie rozwija komunikatywność, kreatywność i wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, poprawia pamięć i koncentrację, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na proces resocjalizacji. Słowo daje wolność i zrozumienie swojego losu”.



Co myślicie o akcji? Czy sądzicie, że książki przepisane ręcznie wzbudzą zainteresowanie?

Dominika Róg-Górecka
× 7 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@reniarenia
@reniarenia · ponad 3 lata temu
Przepisane ręcznie? Fajny pomysł i lekcja kaligrafii przy okazji. A tak na poważnie, uważam to świetny pomysł, resocjalizacja przez pisanie i czytanie🤗
× 2
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Oby treść okazała się na miarę wydania. A poważnie fajnie, że chłopaki w pierdlu się nie nudzą i, że mają jakiś cel i dużo czasu na jego realizację i na czytanie książek, bo to siłownia dla mózgu.
× 1
@reniarenia
@reniarenia · ponad 3 lata temu
Bardzo trafnie ujęte
× 1
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 3 lata temu
Panowie więźniowie mają czasem zajęcia z bibliotekarzami! I kluby czytelnicze w których rozmawiają na temat dobrych kryminałów. :)
× 2
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
@Chassefierre szukają inspiracji :P ?
× 2
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 3 lata temu
Nie, po prostu to dobra ,,męska'' lektura, powiedzieli, że nie będą czytać ,,Rozważnej i romantycznej''. :P
× 1
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Niewdzięcznicy :P
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 3 lata temu
Świetny pomysł. Okazuje się, że na polskich więźniach opiera się czytelnictwo w Polsce.
× 1
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · ponad 3 lata temu
Ciekawy pomysł!
× 1
@reniarenia
@reniarenia · ponad 3 lata temu
Własnie ogladałam dzień dobry TVN. I gościem był W. Chmielarz i promował ten projekt. Okazuje się, że z powodu pandemii więźniowie nie mają żadnych innych zajęć (sportowych itp.), pozostaje im tylko czytać, zatem niech też i przepisują.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl