"Wyobraźnia bez granic" – wyjątkowy projekt trzecioklasistów

Autor: Katarzyna Załęska ·1 minuta
3 dni temu 3 komentarze 5 Polubień
"Wyobraźnia bez granic" – wyjątkowy projekt trzecioklasistów

Premiera książki to dla autora zawsze wielkie święto. Jeszcze większe, jeśli autorów jest jedenastu. W dodatku autorów niezwykłych, bo mających po dziesięć lat! 

 

To wyjątkowy projekt trzecioklasistów, którzy przez pół roku aktywnie uczestniczyli w procesie wydawniczym, by przed wakacjami trzymać w rękach własną książkę. 

 

Pomysłodawczyni projektu, Katarzyna Bieńkowska, prowadzi warsztaty wydawnicze dla uczniów i podczas jednych z takich spotkań zapytała, czy dzieci potrafiłyby napisać i wydać książkę. Trzecioklasiści podjęli wyzwanie! Powstało jedenaście opowiadań, a każde inne, każde wyjątkowe!

 

"Wyobraźnia bez granic" to zbiór skrywający w sobie opowiadania dotyczące życia dzieci: "Wywalczyć marzenia" (Jan Pinocy), "Moje ferie" (Szymon Bieńkowski), "Czereśnia" (Amelia Mól), "Bardzo ważny dzień" (Zofia Górna), "Seret Kuby" (Paweł Matys), ale także elementy fantastyki: "Archeolodzy kontra dinozaury" (Magdalena Jańta), "Moja podróż" (Jacek Oczkowski), "Opowiadanie o Indyku w Doniczce" (Adam Paluch) oraz kryminału: "Zaginiony naszyjnik" (Natalia Gruca),  historii: "Napoleoński sen" (Adam Frąckowiak),  czy bardziej poetycki tekst: "Podróż ziarenka piasku" (Maja Bucka).

Elementy każdego z opowiadań znalazły się na okładce książki, co było nie lada wyzwaniem przy tak zróżnicowanej tematyce, jednak Agnieszka Oczkowska doskonale poradziła sobie z tym zadaniem. 

 

 

Premiera książki odbyła się w Mysłowickim Ośrodku Kultury, który zaprosił do siebie dzieci i ich gości. Wydarzenie poprowadziły Iga i Kamila Pierzchała, znane w sieci jako @znaciskiemnaszczescie, które idealnie sprawdziły się w tej roli wspierając młodych debiutantów, oraz sprawiając, że wywiady z nimi przeprowadzone były zabawne i na pewno mniej stresujące. 

 

Należy podkreślić, że w dzieci uwierzyło wiele osób, ponieważ by powstała książka potrzeba naprawdę mnóstwo osób, nad tekstami pracowało 11 redaktorów, 11 korektorów, dwie osoby zajęły się składem. Dodatkowo Sylwia Dziemińska napisała blurb na okładkę, a Maciej Marcinkowski nagrał audiobook. Wszystkie decyzje dotyczące książki, jej wyglądu i dystrybucji podjęte zostały przez dzieci.

 

Książka została wydana przez Wydawnictwo Poligon Domowy w niewielkim nakładzie, jako pamiątka dla dzieci oraz osób pracujących nad jej powstaniem. Natomiast w formie e-booka oraz audiobooka od 1 lipca będzie dostępna we wszystkich księgarniach internetowych, także w ramach abonamentu np. na Legimi. 



× 5 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · 2 dni temu
Świetny pomysł.
× 1
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · 1 dzień temu
że też.. ja dorastając nie miałam takiej okazji, to aż serducho me czytelnicze boli...

ale uwielbiam takie inicjatywy, uwielbiam nieograniczoną wyobraźnię dzieci i ich radość z tworzenia

i bardzo cenię osoby, które organizują takie akcje - dają swój czas, swoją uwagę i pracę. dają też radość i inspirację - można? Możnaaaaaaaaaaaaa a nawet trzeba aaaaaaaaaaaaaaaa

mega książkowe dzieło
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · 1 dzień temu
rewelacyjny pomysł
© 2007 - 2024 nakanapie.pl