Zmarł Paweł Huelle

Autor: Katarzyna Załęska ·1 minuta
2023-11-28 1 komentarz 6 Polubień
Zmarł Paweł Huelle

Nie żyje Paweł Hhuelle, nagradzany pisarz i poeta. O jego śmierci poinformowano w poniedziałek, 27 listopada. Miał 66 lat.

 

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie sierpnia 1980 był jednym z inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej. Zaangażowany następnie w działalność związaną z NSZZ „Solidarność”, był m.in. członkiem redakcji „Głosu Wolnego” wydawanego w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z wydawnictwami podziemnymi.

Wykładał filozofię na Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1994–1999 zajmował stanowisko dyrektora TVP3 Gdańsk. W 2011 został kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni.

Swoją twórczość poświęcił w większości Gdańskowi jako rodzinnemu miastu. Popularność przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (wydana w 1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 pod tytułem Weiser. Był członkiem polskiego PEN Clubu, objął funkcję wiceprezesa tej organizacji.
 
Paweł Huelle nie żyje, to tragiczna wiadomość. Wielką stratę poniosła kultura, wielką stratę poniósł też Gdańsk, bo Gdańsk to jego miasto. Bardzo je kochał. Tu się urodził, tu tworzył i tu zostawił wielu wiernych przyjaciół. Dziękujemy za każdą powieść, opowiadanie, wiersz, utwór sceniczny. Dziękujemy za „Weisera Dawidka”, „Mercedesa Benza. Z listów do Hrabala”, „Śpiewaj ogrody” i wszystkie zbiory opowiadań. Dziękujemy za Twoją opozycyjną działalność w PRL i za kształcenie studentów.
Rok temu, kiedy obchodziliśmy 65 urodziny Pawła Huelle, jubilat powiedział, że nigdy niewydana jego powieść z czasów stanu wojennego leży w papierach.
Żal wielki Pawle, że nie zdążyłeś jej wydać dla nas, Twoich wiernych czytelników.
Niech Ci śpiewają ogrody! - napisała na swoim Facebooku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Jego książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, między innymi na język angielski, holenderski, szwedzki, czeski, włoski, fiński, francuski, hiszpański, litewski i niemiecki.

 

W ubiegłym roku uroczyście obchodził swoje 65. urodziny w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wtedy otrzymał też Nagrodę Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, którą jubilatowi wręczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. 

 

Autor zdjęcia: Artur Andrzej - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35956277

 

× 6 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@alinaz5
@alinaz5 · 3 miesiące temu
Śmierć pisarza, to wielka strata dla kultury polskiej.
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl