Zmarł profesor Witold Kieżun – powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor: Johnson ·1 minuta
2021-06-16 4 komentarze 14 Polubień
Zmarł profesor Witold Kieżun – powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego

12 czerwca 2021 r. Zmarł profesor Witold Kieżun. Ekonomista, powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego. Miał 99 lat.


Witold J. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Był profesorem nauk ekonomicznych, w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych „Harnaś” w batalionie „Gustaw”. Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

W sierpniu 1944 r. odznaczono go Krzyżem Walecznych. 23 września 1944 r. został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Po uzyskaniu stopnia magistra prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie przeniósł się do Warszawy i przyjął posadę w Narodowym Banku Polskim, a następnie asystenta w Szkole Głównej Planowania i Statystki (dziś Szkoła Główna Handlowa). Niemal jednocześnie rozpoczął seminarium doktoranckie w Zakładzie Prakseologii Polskiej Akademii Nauk, które z powodzeniem ukończył w 1964 r. stopniem doktora nauk ekonomicznych. Pięć lat później obronił pracę habilitacyjną w tym obszarze naukowym. Profesurę uzyskał w 1975 r.

W roku 1980 wyjechał z kraju na kontrakt w School of Business and Administration Temple University w Filadelfii. Został kierownikiem jednego z największych programów Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczących modernizacji krajów Afryki Centralnej, ekspertem rządu w Burkina Faso, profesorem EHC Universite de Montreal i Universite du Quebec a Montreal oraz Kierownikiem Rady Programowej Polish Institute of Arts and Sciences McGill University w Montrealu.

Autor kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów.
W 1981 r., nawiązując do wydarzeń w kraju, wizytował 14 uniwersytetów w USA i Kanadzie z publicznym odczytem „Spirit of Solidarity”.
Profesor Kieżun pozostaje autorem kilkudziesięciu książek i skryptów naukowych, a także kilkuset artykułów, referatów i rozdziałów w zbiorowych monografiach oraz dwóch pozycji literackich i szeregu utworów muzyki fortepianowej.
Był również honorowym członkiem Polskiej Akademii Nauk.


Źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zmarl-prof-witold-kiezun-ekonomista-weteran-ak/ptnvxq3

Bartosz Niedźwiedź
× 14 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Profesor Kieżun miał długie i bogate życie, pozazdrościć.
× 9
@reniarenia
@reniarenia · ponad 2 lata temu
Cześć Jego pamięci...
× 4
@Anna30
@Anna30 · ponad 2 lata temu
Zycie profesora Witolda Kieżuna było bardzo odważne.
Z każdym dniem umiał korzystać z niego pomagając innym ludziom i wciąż zdobywać wiedzę.

× 3
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · ponad 2 lata temu
Powstańców już coraz mniej... :( Pamiętamy!!!