Adam "(1942)" Kawa
Zostań fanem autora:

Adam "(1942)" Kawa

Autor, 81 lat
Urodzony 28 października 1942 roku na Ukrainie (Lwów)
Adam Kawa – polski poeta i autor piosenek, związany z Krakowem. Autor kilku tomików poetyckich, a także słów do piosenek, m.in. zespołu Dżamble.

Po zajęciu w 1944 Lwowa przez Związek Radziecki opuścił rodzinne miasto i wraz z rodzicami i zamieszkał w Krakowie. W latach sześćdziesiątych studiował filologię rosyjską, historię i filologię polską, zmieniając kierunki. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Krakowie.

Poetycko zadebiutował w 1960 r. na łamach „Głosu Nowej Huty”. W 1968 był współtwórcą i założycielem grupy poetyckiej „Teraz” (wspólnie m.in. z Józefem Baranem, Julianem Kornhauserem, Jerzym Kronholdem, Andrzejem Nowakiem, Jerzym Piątkowskim, Stanisławem Stabrą, i Adamem Zagajewskim). Był także autorem tekstów do piosenek zespołu Dżamble wydanych w 1971 na płycie Wołanie o słońce nad światem (Wymyśliłem ciebie oraz Opuść moje sny do muzyki Jerzego Horwatha, a także Wpatrzeni w siebie do muzyki Mariana Pawlika).

Pierwsza książka Sonety do Gienki ukazała się w 1973 r. w Wydawnictwie Literackim. Za książkę wyróżniony został przez Ministerstwo Kultury Stypendium Twórczym im. Tadeusza Borowskiego. Kolejne książki ukazały się po wielu latach poetyckiego milczenia. W 1999 ukazał się Rajski pies, w 2005 Sonety wieków ciemnych, a w 2009 r. Sonety polskie. Autor za tom Sonety polskie uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca Kwietnia 2009 przyznawaną przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie.

Kategorie
Poezja polska

Książki

Sonety polskie
Sonety polskie
Adam "(1942)" Kawa

... Twórczości poetyckiej Adama Kawy przypatruję się od dawna i próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie ją na mapie szeroko pojętej współczesności literackiej umieścić, z czym ją kojarzyć i spok...

Sonety wieków ciemnych
Sonety wieków ciemnych
Adam "(1942)" Kawa

Drogi Adamie, jak pewnie pamiętasz, Orfeusz został rozszarpany przez ogarnięte dionizyjskim szałem kobiety trackie, a jego głowa wrzucona do rzeki. Była to kara za szerzenie kultu apollińskiego w Tra...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl