Anna Szałapak

Anna Szałapak

Autorka, zmarła w 2017 (żyła 65 lat)
Obserwuj
Urodzona 22 sierpnia 1952 roku w Polsce (Kraków)
Anna Małgorzata Szałapak – polska etnograf, etnolog, doktor nauk humanistycznych (2012), piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej.

Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tańczyła również w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”.

Od 1979 była artystką kabaretu „Piwnica pod Baranami”, gdzie po raz pierwszy zaprosił ją Andrzej Maj. Wykonywała tam utwory polskich poetów i kompozytorów: Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza. Przez Agnieszkę Osiecką zwana była „Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami”.

W 1998 otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia Mateusz 97 m.in. za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek literackich oraz niepowtarzalny styl.

W 2012 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego obroniła pracę doktorską pt. Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego. Studium historyczno-etnograficzne (promotor prof. Czesław Robotycki), która ukazała się drukiem (wyd. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa).

W 2016, w 60. rocznicę powstania kabaretu „Piwnica pod Baranami”, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.Kategorie
Historia , Albumy

Książki (2)

Sortowanie:
Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne.
Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne.
Anna Szałapak
Seria: Biblioteka Krzysztoforska
Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych świąt chrześcijańskich. Wiąże się ono z licznymi obrzędami, wśród których istotne miejsce zajmuje szopka. Początki jej sięgają kultu...
Legendy i tajemnice Krakowa
Legendy i tajemnice Krakowa
Album zawiera zbiór najbardziej znanych legend krakowskich oraz opowieści o obrzędach i zwyczajach do dziś obecnych w krajobrazie miasta, a także historycznych postaciach i artystach związanych z Kra...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Anna Szałapak

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe