Augustyn Baran

Augustyn Baran

Autor
Obserwuj
6 /10
3 oceny z 2 książek,
przez 3 kanapowiczów
Jak pisze sam o sobie w przedmowie do wydanej w 1999 r. książki "Głowa wroga" urodził się w setną rocznicę urodzin F. Nietzschego. Stało się to w Galicji, w chłopskim łóżku. Był to czas skorpiona i wyzwalania wsi przez Armię Czerwoną. Armia bardzo cieszyła się z urodzenia A.B., bo wtedy na stole stał bimber. [...] Z chwilą, gdy przeczytał "Na jagody" M. Konopnickiej, A.B. zaczął marzyć o pisaniu. Tematyka lat późnochłopięcych stała się jego obsesją. Zachłyśnięcie się twórczością wielkiej pisarki widać z każdej strony jego opowieści. [...] Napisał kilka opowiadań, które zauważono w Zgorzelcu i na innych rubieżach. W ciągu dwudziestu lat nieustannej pisaniny otrzymał — ponad sto nagród literackich, z których najbardziej sobie ceni laury zbierane niejednokrotnie w konkursie organizowanym co trzy lata przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku. Był i pozostał doskonale samotny. Uwielbia cudze pisanie, las i katastrofy dziejowe. [...] Pędzi życie w Galicji. Na podstawie: "Głowy wroga"

Kategorie
Literatura piękna

Książki (3)

Sortowanie:
GŁOWA WROGA
GŁOWA WROGA
Augustyn Baran
{}4/10
Pojechaliśmy w niedzielę, bo wtedy ludzie siedzą w domach albo jeżdżą tylko na msze i z powrotem. Drogi są więc pustawe, ani śladu ciężarówek i uważać tylko trzeba na stada małoletnich cyklistów.
Tau tau
Tau tau
Augustyn Baran
{}8/10
Głowa wroga
Głowa wroga
Augustyn Baran
Zbiór opowiadań laureata wielu konkursów literackich. Polska wieś w latach pięćdziesiątych; swego rodzaju opowieść inicjacyjna. Okrutna, przenikliwa i arcyzabawna proza.

Komentarze

Cytaty Augustyn Baran

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe