Aleksander Bregman

Autor, zmarł w 1967 (żył 61 lat)
Zostań fanem autora:
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 14 sierpnia 1906 roku w Polsce (Warszawa)
Aleksander Bregman – polski dziennikarz i publicysta.

Urodził się w mieszczańskiej rodzinie zasymilowanych Żydów, jako syn Ludwika Eliasza Bregmana i Reginy z Halpernów. Studiował nauki polityczne w Wiedniu, Paryżu i Genewie. Współpracował z tygodnikiem sportowym „Stadion”, „Epoką”, „Kurierem Porannym” i „Gazetą Polską”.

W roku 1932 został korespondentem Polskiej Agencji Telegraficznej przy Lidze Narodów. Od 1935 do wybuchu wojny redagował dział zagraniczny „Expressu Porannego”.

W styczniu 1940 wstąpił do Wojska Polskiego we Francji i skończył szkołę podchorążych artylerii. Po klęsce Francji w czerwcu 1940 ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Podczas pobytu w Szkocji w latach 1941–1942 współredagował „Nowiny” oraz „Dziennik Żołnierza”.

Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Został redaktorem naczelnym „Dziennika Polskiego”. Jako jedyny polski dziennikarz uczestniczył w całym przebiegu konferencji założycielskiej ONZ w San Francisco (od kwietnia do końca czerwca 1945). Publikował m.in. w londyńskich „Wiadomościach”, „W drodze” i w prasie brytyjskiej. Działał w emigracyjnym Polskim Ruchu Wolnościowym „Niepodległość i Demokracja” obok m.in. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Jerzego Lerskiego.

Autor licznych publikacji z dziedziny polityki międzynarodowej wydawanych po polsku, francusku i angielsku. Jego bestselerową publikacją jest wielokrotnie wydawany Najlepszy sojusznik Hitlera – monografia współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939–1941, która ukazała się w II obiegu w Polsce w 18 różnych wydaniach.



Książki

Najlepszy sojusznik Hitlera
Najlepszy sojusznik Hitlera
Aleksander Bregman
8/10

Książka Bregmana, choć pochodzi sprzed półwiecza, ciągle zachowuje swoją wartość. Pojawiły się w ciągu tego okresu nowe źródła, ale pisarstwo Bregmana dobrze zniosło próbę czasu, zarówno pod względem...

Dzieje pustego fotela. Konferencja w San Francisco i sprawa polska (1945-1946)
Dzieje pustego fotela. Konferencja w San Francisco i sprawa polska (1945-1946)
Aleksander Bregman

Lektura książki "Dzieje pustego fotela" jest szczególnie interesująca dla polskiego czytelnika, ale również bolesna, bo przypomina o wydarzeniach, kiedy Polskę traktowano przedmiotowo, a przedstawicie...

Korespondencja z lat 1952–1975
Korespondencja z lat 1952–1975
Jan Nowak-Jeziorański, Aleksander Bregman, Adam Ciołkosz
Seria: Świadkowie Historii

Z perspektywy czasu listy pisane i otrzymywane przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego wydają się najcenniejszym źródłem do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Niniejszy tom zbiera korespondencję ...

Serie i Cykle

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2025 nakanapie.pl