Jurij Biriulow
Zostań fanem autora:

Jurij Biriulow

Autor, 71 lat
Urodzony 21 sierpnia 1952 roku w Bułgarii (Sofia)
Jurij Biriulow, także Yuri Biryulov, uk. Юрій Бірюльов – ukraiński historyk sztuki.

Studiował na wydziale historii Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie (1970–1975), dyplom uzyskał w roku 1975. W latach 1975–1978 pracował jako nauczyciel historii w szkole we wsi Dobrostany w rejonie jaworowskim. W latach 1978–1987 pracował na wydziale sztuki zachodnioeuropejskiej Lwowskiej Galerii Obrazów. Wówczas przygotował do druku katalog dzieł malarstwa polskiego, przechowanych w tym muzeum (maszynopis znajduje się w archiwum Galerii). Od 1987 do 1996 był wykładowcą na katedrze historii sztuki i literatury Wydziału Wojskowego Politechniki Lwowskiej.

Od 1997 na stanowisku redaktora naczelnego wydawnictwa „Centrum Europy” („Centr Jevropy”, ukr. Центр Європи, Lwów), jednocześnie prowadził wykłady na wydziale architektury Politechniki Lwowskiej. Od września 2009 wykłada historię architektury i sztuki w katedrze designu i zasad architektury Instytutu Architektury Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska i w wolny od głównej pracy czas nadal pracuje w wydawnictwie „Centrum Europy”. Od września 2016 – profesor katedry designu wnętrz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

Mieszka we Lwowie. Jest doktorem habilitowanym historii sztuki.

Jest członkiem Narodowej Spółki Artystów Ukrainy od 1989, członkiem Stowarzyszenia krytyków i historyków sztuki we Lwowie od 2000 r.

Książki

O Henryku Siemiradzkim
O Henryku Siemiradzkim
Jurij Biriulow, Małgorzata Biernacka

Tom stanowi wynik niezwykle owocnych i ważnych merytorycznie poszukiwań w prasie lwowskiej, dotąd bardzo rzadko podejmowanych. Jurij Biriulow zgromadził recenzje i artykuły poświęcone obrazom ...

Rzeźba lwowska od polowy XVIII wieku do 1939 roku
Rzeźba lwowska od polowy XVIII wieku do 1939 roku
Jurij Biriulow

Autor zajmuje się rzeźbą lwowską w okresie jej największej świetności. Śledzi ewolucje stylu, szuka korzeni poszczególnych nurtów, typów i gatunków omawianych przez siebie dzieł. Poświęca wiele miejsc...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl