Krzysztof Składowski
Zostań fanem autora:

Krzysztof Składowski

Autor, 64 lata
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 17 września 1960 roku w Polsce (Ostrowiec Świętokrzyski)
Krzysztof Składowski - profesor nauk medycznych, polski onkolog, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, oddziału w Gliwicach.

Krzysztof Składowski jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który ukończył w 1985 r.
Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1994 r., habilitował się w 2001 r. Profesor zwyczajny od 2010 r.

W 1985 r. zaczął pracę w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddziale w Gliwicach. Piastował kolejno następujące stanowiska naukowe: asystent (1985–89), asystent naukowo-badawczy (1989–95), adiunkt naukowo-badawczy (1995–2002), docent (2002–2010), profesor zwyczajny (od 2010).

Specjalizację radioterapii onkologicznej uzyskał w wyróżnieniem w 1993 roku. Od 1997 roku kieruje I Kliniką Radioterapii i Chemioterapii. W 2016 roku został powołany na stanowisko dyrektora Oddziału Centrum Onkologii – Instytutu w Gliwicach.

Książki

Wspólnie pokonajmy raka. Onkolog o nadziei
Wspólnie pokonajmy raka. Onkolog o nadziei
Krzysztof Składowski, Maria Makuch, Joanna Gromek-Illg
8/10

Co zrobić, aby wygrać z rakiem? Ta książka daje na to odpowiedź! Rak. Straszne słowo i straszna choroba. Każdy z nas chyba obawia się, że pewnego dnia usłyszy taką diagnozę w odniesieniu do siebie l...

Cytaty

Wielu osobom latami dokuczają zaparcia, biegunki i powtarzające się niestrawności. Mogą one być sygnałem rozwijającego się nowotworu jelita grubego. Bardzo często ludzie uważają je za "normalne" - piją zioła albo stosują środki przeczyszczające, a lekarzowi nawet nie wspominają o tych problemach, bo to dla nich wstydliwy lub błachy temat.
Nie zawsze rak rozszerza się poprzez przerzuty, guz może być otoczony mikronaciekiem własnych komórek nowotworowych w najbliższym sąsiedztwie. To znaczy, że komórki rakowe guza wnikają w przestrzenie tkankowe sąsiadujące z guzem. I w ten sposób nowotwór może się przenosić na inne, pobliskie organy.
Najczęściej choroba jest zauważalna. Jeżeli pobrany został wycinek, to istnieje coś, z czego się go pobrało, czyli mamy do czynienia z guzem albo naciekiem. Choroba w tej formie powoduje wiele objawów, które człowiekowi dokuczają, zastanawiają go i niepokoją. Wiadomo, że po takiej diagnozie natychmiast trzeba podjąć leczenie, aby chorobę zlikwidować poprzez zabieg chirurgiczny, chemioterapię czy też przez skojarzenie wszystkich tych metod.

Komentarze